Our Blog

What we post and publish is awesome!

Piyano Nasıl Temizlenir?

Piyano Temizliği Nasıl Yapılır?

Piyano çok fonksiyonlu bir müzik aleti olmasından dolayı sık sık bakıma ihtiyaç duyar ve bu bakımın özenli yapılması gerekir. Tuşlarda sararmalar oluşmaya başlamışsa, renk olarak eskisi kadar iyi durumda değilse artık piyanonuzun temizliğine el atmalısınız demektir. Piyano tuşesinin ve ağaç bölümlerinin temizlik ve bakımı ayrı olarak farklı uygulamalarla gerçekleştirilmektedir.

Piyanoda en önemli bölgelerden ilki siyah boya ile kaplanmış ağaçtan yapılmış alanlardır. Bu yüzden karbon fiber bez yardımıyla bu bölümleri narin bir şekilde tozdan arındırın. Ancak silme işlemi esnasında piyanoya aşırı baskı uygulamayın. Aksi halde boyanın aşınmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Tuşlar için de temizleyicilerin sprey versiyonunu tercih edebilirsiniz ancak ağaç bölgede olduğu gibi burada da ekstra baskı uygulamamanız gerekmektedir. Genel olarak piyano tuşlarının yapımında plastik ya da fil dişi tuşlar tercih edilmektedir. Günümüzde plastik tuşeler yaygın olsa da en kıymetli tuşeler fil dişinden olanlardır. Eğer ki piyanonuzun tuşesi fil dişi tuşe ise çok hafif bir diş macunu ile bu bölümü fırçalayarak temizleyebilirsiniz.

Piyano tuşlarının daha canlı gözükmesi ve bakımlı hale gelmesi açısından cila kullanabilirsiniz. Ancak farklı tuşlar için farklı cilalar mevcuttur. Bu yüzden kendiniz piyanonuz için en doğru cila seçiminde bulunmalısınız. Aksi halde yine tuşenizde kalıcı olabilecek hasarlara sebebiyet verebilirsiniz. Eğer doğru cilayı bulduysanız cilalama işlemini ardından hafif ıslak bir bez yardımıyla tekrar tuşların üzerinden geçebilirsiniz. Ancak cila gibi sıvının da tuşların arasına kaymamasına mutlaka özen göstermelisiniz, aksi takdirde tuşlarda teknik problemler ortaya çıkabilir.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89