Our Blog

What we post and publish is awesome!

Piyano Öğrenmeye Başlamak İçin 10 Neden

piyano-ogrenmeye-baslamak-icin-10-neden

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Piyano, çoğu kişinin hayallerini süsleyen, motive edici ve aynı zamanda etkileyici bir müzik aletidir.
Piyano çalmak için aslında çok bir sebebe ihtiyaç duymasanız da piyano öğrenmenin bize kattığı artıları da görmeden geçemeyiz. Bu yazımıza ” neden piyano öğrenmeliyim? ”, ” piyano çalmanın faydaları nelerdir? ”, ” neden piyano eğitimi almalıyım? ” gibi piyano kursuna başlamayı düşünenlerin merak ettiği soruları cevaplayarak başlayacağız. İşte piyano öğrenmeye başlamanızı sağlayacak ve bu eğitimi devam ettirmenizde size destek olacak 10 neden;

1-) Piyano çalmak çok keyifli bir hobidir!
Günlük işlerden, toplantılardan, sizi yoran bütün sorunlardan sıkıldınız mı? Rutinleri bir kenara atmayı düşünen ve bunalan herkes için muhteşem bir kaçış noktasıdır piyano! Çalma aşaması biraz emek istese de ufak bir şeyler ortaya koymaya başladığınızda aldığınız hazzı kendiniz dahi tarif edemeyeceksiniz. Kısacası canınız mı sıkılıyor? Yeni bir hobi ve eğlence mi arıyorsunuz? O zaman yapmanız gereken ilk şey piyano çalmayı öğrenmeye başlamak!

2-) Piyano çalmak beyin gelişimine katkı sağlıyor.
Bilim adamlarının açıklamaları dikkate alındığında piyano öğrenmenin ve çalmanın beyin gelişimine kesin bir katkısı olduğu açıkça görülmektedir. Piyano beyinde yer alan sağ ve sol lobun daha aktif olarak faaliyet yürütmesini sağlar ve mantıksal zekanın ilerleyişine katkıda bulunur.

3-) Kendinizi müzikle anlatmanın en iyi aracısı piyanodur.
İletişim ve kişisel ifade sadece sözel ya da bedensel olarak değil aynı zamanda duyusal olarak ta gerçekleşmektedir. Kendimizi yalnızca konuşarak değil aynı zamanda bir şeyler yaratarak, bir eser ortaya koyarak ya da elde olan eseri yorumlayarak ta ifade ederiz. O an ne hissettiğiniz hiç önemli değil, piyanonun başına geçin ve çalmak istediğiniz parça, etüt, alıştırma ne tür bir nota ise onu çalmaya başlayın. Eğer ki hislerinizi müzik aletinize aktarabilmeye başladıysanız, sizde gerçek bir müzisyen olma yolunda ilk adımları atmışsınız demektir.

4-) İlk kez müzik eğitimi almaya başlayacaklar için en faydalı müzik aletidir.
Müzikal doygunluğun oluşması, ritm çalışmalarının kavranması ve el kaslarının gelişimi için piyano eğitimi çok faydalı olan ve müziğin temelini oluşturan bir müzik aletidir. Aynı zamanda öğrenme aşamalarının hızlı bir ilerleyişe sahip olmasından dolayı piyano, en çok tercih edilen müzik aletlerindendir.

5-) Eğitmen bulmak daha kolay!
Piyano eğitiminize daha sağlam adımlarla temel oluşturabilmeniz açısından iyi bir öğretmen eşliğinde başlamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca eğitimlerinizi bir kurs merkezinde gerçekleştirmeniz de size oldukça büyük bir fayda sağlayacaktır. Çünkü genel olarak kurs merkezlerinin oturmuş bir düzeni, programı, kaliteli bir eğitmeni ve eğitim sistemi bulunmaktadır. Bu bilgiler genel olarak gidişatınıza direkt olarak etki edecektir, zaten belli bir noktaya geldikten sonra çalışma ve gelişim aşamalarını tek başınıza da gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Tulum, karadeniz kemençe gibi derslerin eğitmenini bulmaktansa piyano dersi veren eğitmenler bulmak daha kolaydır.

neden-piyano-egitimi-almaliyim

6-) Piyano çok yönlü bir müzik aletidir.
Klasik müzik, caz, pop, rock, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği gibi alanlar da aktif olarak piyanonun tınılarına rastlanmaktadır. Bu tamamen enstrümanın geniş bir kullanım alanına sahip olmasından kaynaklanmaktadır. İster akor basın ve üzerine şarkı söyleyin, isterseniz ritm eşlikli akorlara ağırlık vererek solo enstrümana eşlik edin ya da tek başınıza performans sergileyin. Kısadan hisse piyano da sınır yok, sınır sizsiniz!

7-) Sosyal bir payda da buluşmak için müzik!
Müzikle birlikte tamamen yeni bir dünyaya ve dolayısıyla yeni dostluklara ilk adımı atmış olacaksınız. Seviyeniz ilerledikçe gruplarla çalmaya ya da eşlikli icralar gerçekleştirmeye başlayacaksınız. Böylece hem aynı dilde konuştuğunuz bir çevre içerisinde bulunacak hem de sıkı dostluklar kurabileceksiniz.

8 -) Bahanelerden uzak durun ve hayallerinizi gerçekleştirin.
Çevrenizde piyano çalmak isteyip çeşitli söylemlerle yakınan kişiler muhakkak görmüşsünüzdür. Örneğin; ” piyano çalmak istiyorum ama yaşım geç ”, ” çok isterdim ama vaktim yok ”, ” piyano çalmak çok zor ” bunlar sadece kendinizi engellemek için söylenilen sözler. İstekli olduğunuz alana vakit ayırmak ve bunun için zaman harcamak tamamen sizin elinizde. Ayrıca piyanoda yaş unsuru da hiç önemli değil 6’dan 60’a ve yukarısına kadar piyanoya hayran herkes piyano çalmayı başarabilir ve piyano çalmak düşünülenin aksine çok daha kolaydır. Unutmayın başarmak istiyorsanız başlamanız yeterli!

9-) Gündelik problemlerden uzaklaşmak ve rahatlama aracı olarak piyano.
Piyano çalmak hayatınızı renklendireceği gibi aynı zamanda işin ve benzeri sorunların üzerinden atılması için de bu konuda ki en büyük yardımcınız olacaktır. Müzik yapmak, müziğin içinde olmak sizi rahatlatacak ve günün yoğunluğunu üzerinizden atmanız için size yardımcı olacaktır.

10-) Her müzikte yatan farklı noktaları piyano çalmaya başlayınca keşfedeceksiniz!
Bir çok parçayı rastgele dinliyoruz ve sınırsız ve bilinçsiz bir tüketim gerçekleştiriyoruz. Piyanoda öğrendiklerinizi zaman içerisinde hayatınıza da yansıtacak ve sizde müzikleri daha bilinçli şekilde keşfedeceksiniz. Süslemeler, nüanslar, tempo hepsini ve daha fazlasını aldığınız detaylı eğitimlerde sıkça göreceksiniz.

Herkes gibi sizde piyano çalmayı öğrenebilirsiniz! Asla geç kaldım demeyin, başlamadığınız her gün daha da geç kalıyorsunuz. O yüzden neden hala bugün piyano çalmaya ve hayallerinizi gerçekleştirmeye ilk adımı atmayacaksınız ki?

Piyano dersleri ve içeriğiyle ilgili olarak Piyano Kursu İzmir kategorimizi ziyaret edebilir ve ücretsiz piyano dersi denememiz için telefonla iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

Ücretsiz piyano kursu tanışma dersi için iletişim: 0532 638 98 55 / whatsapp, arama, mesaj yoluyla dilediğiniz saat aralığında ulaşım sağlayabilirsiniz. Yapamam demeyin, gelin ve kendi gözlerinizle neler yapabileceğinize şahit olun!

Ayrıca piyanonuzun daha kaliteli bir ton vermesi ve zarar görmemesi için önemli ipuçlarına değindiğimiz ” Piyano Temizliği Nasıl Yapılır? ” adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89