Pop Müziğin Oluşumu

Pop Müziğin Ortaya Çıkışı


Müzik kursu İzmir
eğitmenlerimiz tarafından derlenmiş bu içeriğimizde pop müzik nedir? Pop müziğin tarihi, pop müzik nasıl oluşmuştur? Popüler müziğin dönemleri vb. gibi bilgilerin detaylı açıklamalarına çok detaylı yazımızda ulaşabilirsiniz.

Pop müzik, popüler müziğin kısaltılmış halidir. Modern ve çağdaş müzik tarzları içerisinde bulunan bu tür, genellikle rahat anımsanabilen ve hafızada yer edici ezgilerden oluşmaktadır. Aynı zamanda bu ezgiler çoğunlukla dans edilebilecek bir tempo üzerine kurulmaktadır. Popüler müzikte ticari refahı sağlamak ve dinleyenlerde haz duygusu oluşturmak öncelikli hedeftir. Bu yüzden pop müziği bestelenirken estetik bir kaygı oluşmaz ve karmaşık yapıdaki müzikal cümlelerden uzak durulur. Genellikle şarkıların sözleri aşkı ya da hüznü ve ayrılığı konu olarak işlemektedir.

Pop müzik sözcüğü ilk olarak 1926 yılında terim olarak kullanılmaya başlanmıştır. Popüler müzik bünyesinde reggae, blues, rock, caz gibi bir çok farklı tarzda müzik cümlelerini ve öğelerini barındıran bir türdür. Ortaya çıktığı zamandan itibaren 1970’li yılların sonuna kadar olan geniş zaman diliminde varlığını blues, caz, rock vb. müzik türleri etkisinde sürdürmüş ve 80’ler ve sonrasında bünyesine hip pop tarzı müzik öğelerini de eklemiştir.

Rock’n Roll’un Pop Müziğe Etkisi

pop müziğin oluşumuPop müzik farklı tarzlarda ki müzik türlerinin birleşimiyle birlikte sürekli bir değişime ve gelişime uğramış ve İkinci dünya savaşıyla birlikte daha tanınır olmuş, insanların ilgisini çekmiştir. Dünya çapında isim yapmış grup ve starların ortaya çıkışı bu döneme rastlamaktadır. Amerika’da müzik piyasasının genişlemesi ve yayılmasıyla birlikte popüler müzikte crossover stili yavaş yavaş terk edilmeye başlamış ve zaman içerisinde vokaller daha baskın hale gelip, enstruman soloları öne çıkmaya başlamıştır. Alanında dünya çapında bir üne kavuşmuş Elvis Presley’in de etkisiyle birlikte rock’n roll da pop müziğin yapısında yer alan stiller arasına girmiştir.

60’lı yıllarda pop müzik değişime uğrayarak sözlerde esprili ve parodik bir konu işlenmiş, sözlerin ise hafıza da yer edinici özellik barındırmasına dikkat edilmeye başlanmıştır. Yine dünyaca tanınan, isim yapmış gruplar içerisinde yer alan Beatles grubunun ortaya çıkışı bu tarihe rastlamaktadır. Bu grup döneminden farklı olarak şarkılarının sözlerini kendileri yazmış ve söz yazarlarının ortaya koyduğu sözleri şarkılarına uygulamamıştır.

Genellikle dans etme üzerine kurulu ve disko tarzı müzik olarak nitelendirilen bu türün gelişmesine 50’li yıllarda popüler hale gelen country olarak adlandırılan müzik türü de çok büyük katkı sağlamıştır. Artık 80’li yıllarda iyice etkisini ve kitlesini arttıran popüler müzik 50’li yıllarda Türkiye coğrafyasında kendini belli etmeye başlamıştır. Türk pop müziğinin 50’li yıllarda alt yapısını tangolar vb. türler oluşturmuş ve 60-70’li yıllarda ise düzenleme parçalar daha popüler hale gelmiştir. Günümüzde caz, blues vb. standartlara sahip olan pop müziğinden ziyade, içerisinde hip pop tarzı melodiler bulunduran pop müzik türü daha sık dinlenilmektedir.

Söz Konusu Sanat * Müzik Kursu İzmir

Haz 16, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Pop Müziğin Oluşumu için yorumlar kapalı