Şan Dersinde Ne Öğretiliyor

Şan Eğitiminde Nasıl Bir Süreç İzlenir?

Şan eğitimi sesi doğru kullanabilme ve sağlıklı bir sese sahip olmayı hedefler. Şan eğitiminde önemli olan ilk aşama vücudun rahatlamasını sağlamaktır. Vücudunu rahatlatmayı başarabilmiş kişi şarkı söylerken kendinden bir o kadar emin ve aynı zamanda teknikleri doğru kullanmaya hazır kişi anlamına gelir. Vücuda bu rahatlığı kazandırmak için belirli esneme egzersizleri ile eğitime başlanır. Vücutta sağlanan bu rahatlama nefes egzersizlerinin daha rahat bir biçimde yapılmasını sağlar. Vücutta hedeflenen esnekliğin (rahatlığın) sağlanmasının ardından 2. Aşama olarak diyafram kasını geliştirmeye yönelik egzersizler yapılmaya başlanmaktadır. Esneme egzersizleri ve diyafram çalışmaları gerekli ses çalışmalarıyla birleşerek devam eder.

şan dersi içeriği
Bu süreçte basit hecelerden veya vokallerden oluşan çalışmalarla ilerleme kaydedilir. Bu esnada yapılan egzersizlerde çok dikkatli olunmalıdır. Alıştırmalar kişinin ses aralığını zorlamadan ağır ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Aniden çok tiz seslere çıkılması ya da çok pes seslere inilmesi durumunda ses kalitesinde düşüş ve ses tellerinin zarar görmesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Kişinin ses aralığının saptanmasının ardından uygun tonlardan alıştırmalar yapılmaya başlanır. Bu çalışmaların doğru şekilde gerçekleştirilmesiyle birlikte alıştırma süreleri uzatılır ve ekonomik nefes kullanmayı öğrenme süreci başlar. Tüm çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte üst etüd ve egzersizlere geçiş yapılabilir. Şan eğitimini alan kişi konuşma şeklinin, diksiyonunun değiştiğini muhakkak farkedecektir. Bu farkındalığı yakalayan ve sesini doğru şekilde kullanmayı öğrenmiş kişi, şan eğitiminin amacına ulaşmış demektir.

Oca 2, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Şan Dersinde Ne Öğretiliyor için yorumlar kapalı