Şarkı Söylerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şarkı Söylerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Şan dersi izmir eğitmenlerimizin hazırlamış olduğu içeriğimizde ” Nasıl Güzel Şarkı Söylerim? ”, ” Güzel Şarkı Söylemek İçin Ne Yapmalıyım? ”, ” Şarkı Söylerken Nelere Dikkat Edilmeli? ” gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Şarkı söylerken en çok dikkat edilmesi gereken konu ses sağlığıdır. Ses sağlığının korunması oldukça özen gösterilmeli ve bunun için gerekli konular atlanmadan uygulanmalıdır. Böylece hem şarkı söylerken daha fazla verim elde edebilir hem de sesinize zarar vermeden icra gerçekleştirebilirsiniz. İşte şarkı söylemeye başlamadan önceki hazırlık sürecinin maddeleri;Şarkı Söylemeye Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli

Şarkı Söylemeye Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

* Bol Su Tüketin

Su günlük hayatımızda da en önemli ve vazgeçilmez ihtiyaçlarımızdan biridir. Suyun günlük hayata faydalarının dışında ses tellerine de faydası oldukça fazladır. Yeteri kadar su tüketilmesi durumunda ses tellerimiz için gerekli nemlilik oranı karşılanmış, deformasyon ve aşınmanın fazlalaşması önlenmiş olur. Bu yüzden ortalama tüketmeniz gereken su miktarı 2-2.5 litre arasındadır.

* Asit İçeren İçecekleri Uzak Tutun

Kola, gazoz, soda vb. asitli içeceklerin ses tellerine zararı oldukça fazladır. Bu yüzden özellikle şarkı söyleme öncesi kesinlikli bu tarz içecekleri tüketmemelisiniz. Aksi takdirde ses tellerinizin yıpranmasına, nodül oluşumuna davetiye çıkarırsınız.

* Sigara, Alkol vb. Maddeleri Kullanmaktan Kaçının

Suyun ses tellerinin nemliliğini arttırdığı gibi alkol de bu nemliliği azaltmaktadır. Dolayısıyla alkol tüketmekten olabildiğince kaçınmanız gerekiyor. Sigara dumanı solunduğunda bu duman ciğerlere inmeden önce, ses telleriyle temasa geçer. Sigara dumanında bulunan zehirli maddelerin, ses telleriyle temasa geçmesi durumunda; kanser, polip, nodül vb. bir çok hastalık ortaya çıkabilir.

* Kesintisiz ve Uzun Süre Konuşmalardan Kaçının

Çok uzun, yüksek sesle ve kesintisiz yapılan konuşmalar sonucunda ses tellerinizde nodül oluşabilir ve ses kısıklığı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden olabildiğince ses tellerinizi yormadan ve normal bir tondan konuşmalarınızı yapmalısınız.

* Geç Vakitlerde Yenilen Yemeklere Son Verin

Çok geç vakitlerde tüketilen yemekler zamanla reflü oluşumuna sebebiyet vermektedir. Reflüden dolayı oluşan mide asidi de zamanla ses tellerinizin aşınmasını sağlayıp, ses sağlığınızı bozabilir. Bu yüzden olabildiğince uygun zaman dilimlerinde yiyecek tüketmeye özen gösterin.

Şarkı Söylerken Nelere Dikkat EdilmeliŞarkı Söylerken Nelere Dikkat Edilmeli?

* Duruş

Şarkı söylerken sesimizin kontrolünü etkileyen en önemli faktörlerden biri de duruştur. Şarkı söyleme işlemi bedenin birbiriyle uyumlu, koordineli çalışması sonucu başarıya ulaşan bir faaliyettir. Dolayısıyla standart bir duruş pozisyonundan bahsedilemese bile, bedenimizin rahat olacağı, diyaframımızı destekleyecek, boyun-boğazımızı kapamayacak bir pozisyon edinmemiz bizim için yeterli olacaktır.

* Vücut Balansı

Şarkı söylerken dikkat edilmesi ve önem gösterilmesi gereken faktörlerden biri de vücudumuzun dengesidir. Vücut dengesinin sağlanması açısından her iki ayak omuz genişliğinde açılmalı ve her iki ayağa da eşit oranda yük bindirilmelidir. Vücudun dengesinin sağlanması için ekstra olarak rahatlama çalışmaları, yoga vb. gibi faaliyetlerin gerçekleştirilmesi faydalı olmaktadır.

* Diyaframdan Yararlanma

Kişilerin şarkı söylerken detone olmalarının en büyük sebeplerinden biri de diyafram kasını düzgün kullanamamalarından kaynaklanmaktadır. Diyafram; göğüs ve karın boşluklarını birbirinden ayıran düz, yayvan bir kastır. Diyafram nefesinin doğru kullanılmasıyla birlikte temiz, uzun soluklu ve güçlü bir ses elde etmek mümkün olmaktadır.

* Ses, Nefes Egzersizleri

Tüm sanat dallarında ve faaliyetlerde olduğu gibi, güzel şarkı söylemekte düzenli çalışma ve bol pratikle geliştirilebilecek bir olaydır. Bu yüzden düzen ve çalışmaların aksatılmaması çok önemlidir. Artık bu aşama da alanında uzman eğitimcilerle çalışılması gerekir. Bu maddeninde tam olarak uygulanmasıyla birlikte, istenilen düzeye çok kısa zaman içerisinde ulaşmak artık mümkündür.

Söz Konusu Sanat * Şan Dersi İzmir / Ses Eğitimi İzmir

Nis 1, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Şarkı Söylerken Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumlar kapalı