Submarine Filmi Eşliğinde Senaryo Yazımı Üzerine Örnekler

Senaryo Yazımı Üzerine

Selamlar SKS ailesi ve sanatsever dostlar. Bugünkü yazımızda ”nasıl senaryo yazılır?” sorusunu cevaplamak adına Submarine filminden alacağımız örneklemelerle size aktarmaya çalışacağız. İlk olarak filmi izlemeyenler için küçük bir sinopsis ile başlayıp ardından filmden belirli bir sahne seçerek bunu ‘’Nasıl sahne senaryosu yazılır?’’ veya ‘’Nasıl çekim senaryosu yazılır?’’ sorusunu cevaplamaya çalışacağız.  Son olarak ise filmi mizansen bakımından inceleyip yazımıza son vereceğiz.

 

Submarine Sinopsis

 

Henüz 15 yaşında bir ergen olan Oliver Tate ailesi ile İngilltere’de bir sahil kasabasında yaşamaktadır. Bir yandan yaşının getirisi olan ergenliğinin sancılarını çekmekle uğraşırken bir yandan da cinsel uyanışına eşlik eden sıkıntılar eklenir. Bütün bu sorunların arasında anne ve babasının evliliklerinde de problemler ortaya çıkar. Doğumgünü yaklaşan Oliver, bir taraftan anne ve babasının ayrılmaması için uğraşırken diğer yandan aşık olduğu sınıf arkadaşı Jordana’yı kazanmaya çalışacaktır.

Şimdi sahne örneğini sunmadan önce sahne ile ilgili ufak bir hatırlatma girişi yapalım;

Oliwer Tate (Craig Roberts’ın oynadığı) Jordana’ya ( Yasmin Paige ) delicesine aşıktır. Ona hayranlığını bastıramaz ve birçok ortak yönlerinin olduğunu düşünür. Jordana erkek arkadaşını kıskandırmak adına Oliwer’ı okuldan sonra gizlice buluşmaya davet eder ve beraber öpüşürken fotoğraflarını çeker. Plan geri teper, ama Jordana yakın zamanda onun kız arkadaşı olur.

Oliwer evde ise ailesi adına endişe duymaktadır. Babası, Lloyd (Noah Taylor), depresyondadır. Annesinin eski bir arkadaşı olan guru Graham ( Paddy Considine ) ise yandaki eve taşınmıştır.

Jordana ile Oliwer arasındaki ilişki büyür ama Jordana annesinin ölümcül bir beyin tümörü taşıdığını öğrenir. Jordana’nın evinde erken bir Noel yemeği verilir, Oliwer’da davetlidir. Bu yemekte Jordana’nın babasının yıkıldığına tanık olur. Oliwer’ın, Jordana’nın huzursuzluk ve onu çevreleyen duygusal olayların onun değiştiğine inanmasına sebep olur. Onunla teması keser.

Annesi ile Graham’in bir ilişkisi olduğunu düşünerek, Oliver ailesinin ilişkileri onarmak için çalışır. Sahilde annesi ararken,  Jordana’yı başka bir çocukla görür. Dertli şekilde eve dönerken Graham ile annesi görür ve kötü varsayar. Öfkeli, sarhoş ve haplı şekilde Graham’ın evine girer.  Küçük eylemleri ile ona ders vermeyi amaçlar. Graham eve geldiğinde, Oliver’ı bulur ama en az yaygara ile evin kapısın önüne bırakıp kaçar. . Ertesi sabah,  Oliver’ın ailesi de onu kızgın değildir ve mutabakat olduğunu göstermek için onu uyandırırlar.

Oliver Jordana’yı kaybetme korkusundan perişan olur. Ardından sahilde onu gördüğünde o hafta ne kadar üzgün olduğunu, ona karşı çıkan eylemleri açıklar. Jordana’dan onun yeni erkek arkadaşı ile dargın olduğunu öğrenir. Birlikte, gülümseyerek denize yürürler. Film zihinlerimize belirsiz bir not bırakır.

 

Sahne Senaryoları

 

1-)Eve Davet Sahnesi

 

SANAYİ BÖLGESİ                                                                                                                          (DIŞ-GECE)

  Sahile vuran dalga ve uzaktan gelen tren rayı sesi duyarız. Genel çekim ile Jordana ve Oliwer’ı arkadan görürüz . Sahile doğru oturmuşlardır. Yan yana karşı kıyıyı izlemektedirler. Sessizliği Oliwer Tate bozar.

OLİWER

-Güzel değil mi?

JORDANA

Evet fena değil.

Oliwer sabırsızdır. Konuya girmeye çalışır. Çünkü o akşam ilişkisini kurtarma derdindedir.

OLİWER

Diyorum ki,yani,oldukça iyi anlaşıyoruz.

Jordana’nın kafası dalgın gibidir. Donuk bir cevap verir.

JORDANA

Evet eğleniyoruz.

Oliwer tedirgin bir şekilde kafasını Jordana’ya çevirir ve tekrar karşı sahile döner.

OLİWER

Ve gittikçe yakınlaşıyoruz.

JORDANA

Yakınlaşmak mı?

Oliwer Jordana’ya döner ve hafif kekelemektedir.

OLİWER

-Evet, hani bazı şeyler yaptık. Yakınlaştık.

Jordana’nın onu onaylar gibi bir hali vardır.

JORDANA

-Yaklaştık evet.

Oliwer tekrar ileri doğru bakar ve Jordana’ya dönüp asıl konuya girmek için zaman kaybetmemede kararlıdır.

OLİWER

-Ebeveynlerim Perşembe’leri sinemaya gider. Gelenekleridir. Her Perşembe akşamı giderler.

Jordana onu anlarmışçasına onaylar ve mırıldanır. Oliwer kekelemeye ve düzensiz konuşmaya devam eder.

OLİWER

-Yani diyorum ki.. boş. Perşembe akşamı.. ev boş? Yani… ne diyorsun?

Jordana donuk bakışlar atar. Oliwer’ın niyetini anlar. Ciddi ifade ile sorusunu sorar.

JORDANA

-Benden ayağına kadar gelip seninle sevişmemi mi istiyorsun?

Oliwer’ın tedirginliği sürer. Gözlerini Jordana’ya dikmiş şekilde cümlelerini doğru seçmeye çabalar.

OLİWER

Eğer evet dersem bu isteme olasılığını düşürür mü?

Jordana’nın gözü yere odaklanmıştır. Aklında emin olamadığı sorular aklında dönüp duruyordur.

JORDANA

Bunu cevaplamadan önce bir şeyi bilmem gerekiyor?

OLİWER

-Olur, t..tabii. Neymiş?

Jordana gözlerini Oliwer’a çevirir. Ciddiyetini kavramasını ister gibidir.

JORDANA

-Oldukça önemli.

OLİWER

-Elbette, tabii. Bu..buyur, sormak istediğini sor tabii.

Jordana iyice düşünür. Emin olmak istiyordur. Kendini tekrar eder.

 

JORDANA

-Ev boş olacak mı?

Oliwer ona ardından denize bakar. Sakince kafasını sallayarak onu onaylar. Jordana sorularına cevap bulmuştur ama hala kafasını kurcalayan bir şeyler vardır. Dudağını ısırarak düşünür.

JORDANA

-Niye yapmalıymışım sebepleri yaz bakalım?

Oliwer bu gece bu anın geleceğinden eminmiş gibi hemen eline yazdığı üç maddelik sebep listesini Jordana’ya yöneltir. Gözleri büyür çünkü Jordana’nın vereceği bu son tepki günü belirleyecektir. Jordana’nın yüzünde kuru bir tebessüm belirir. Oliwer vereceği yanıtı sabırsızlıkla beklemektedir. Bu sırada biz Oliwer’ın eline karaladığı listeyi görürüz. Elinde şunlar yazılıdır:

OLASI SEBEPLER

                                1.Ölümüne bana aşıksın.

                               2.Yasallaşmadan yapmak en iyisi.

                               3.Zaten hayal kırıcı olacak öyleyse beklemek niye?

 

Jordana’nın elinde kırmızı bir kalem belirir ve birinci maddeyi karalar. Oliwer Jordana’nın gözüne aynı saflıkla odaklanmış cevabını bekler.

JORDANA

-Tamam.

 

 

 

2-)Eve Dönüş

 

OKUL BAHÇESİ                                                                                                                          (DIŞ-GÜNDÜZ)

Oliwer ve Jordana eve doğru yürür. Oliwer Jordana için kahramanlık yaptığı okulun kabadayısından dayak yemiştir ve kanayan burnunu tutmaktadır. Ayrıca gözü morarır. Jordana onun bu hareketinden çok etkilenir ve ona karşı sempati duymaya başlar. Yürürken farkettirmeden birbirlerine bakarlar. Oliwer şimdi ne olacak sorusu ile baş etmeye çalışır. Jordana çekimserdir fakat kararını vermiştir. Utangaç bir tebessüm ile Oliwer’ın eline uzanır. Diğer yandan yürümeye devam ederler. Oliwer onun bu hareketine karşılık verir. Diğer eli hala burnundadır.

OLİWER

-Ellerin pul pul olmuş.

JORDANA

-Egzamadan.

Oliwer göz ucuyla Jordana’nın eline bakar, yürümeye devam eder. Jordana’nın utangaç tebessümü devam eder, adımlarını kesmiştir. Oliwer’a döner ve gözlerini ona diker. Oliwer bunu fark eder, gözleri büyümüştür ama kafasını hala onun tarafına çevirmemiştir. Oliwer tedirgin halde döner. Jordana’nın ona diktiği gözleri ile karşılaşır. Oliwer onun niyetini anlar. Jordana öpüşmek istiyordur. Jordana çantasını kolundan sıyırır ve Oliwer’a belinden sarılır. Oliwer Jordana’yı kolları ile omuz hizasında dolar. Hareketsiz halde öpüşürler. Kamera 180 derecelik açıyla döner ama onlarda en ufak kıpırdama olmaz. Bir an öpüşmeyi bırakıp sarılırlar. Bu arada kamera onlardan uzaklaşır. Tekrar öpüşmeye devam ederler. Arka fonda Oliwer konuşur.

OLİWER

-Şantaj dışı sebeplerden de öpüştüğümüz için bir efendiye yakışır şekilde Jordana’yı evine bırakayım diye düşündüm.

 

 

 

Çekim Senaryoları

 

1.Eve Davet Sahnesi

1.SANAYİ BÖLGESİ                                                                                              (DIŞ-GECE-GENEL ÇEKİM)

Oliwer ve Jordana denize doğru oturur. Uzun süredir oturdukları bellidir. Biz bunu kamera genel çekim ile sağdan sola kaydığında onları arkadan görünce anlarız. Sahile vuran dalga ve uzaktan gelen bir ray sesi ile başlar sahne. Oliwer sessizliği bozmaya kararlıdır.

OLİWER

-Güzel değil mi?

JORDANA

Evet fena değil.

OLİWER

Diyorum ki, yani..oldukça iyi anlaşıyoruz.

JORDANA

Evet eğleniyoruz.

KESME

 

2.SANAYİ BÖLGESİ                                                                                              (DIŞ-GECE-GENEL-ÇEKİM)

Oliwer konuya girmeye kararlıdır. Bu akşam bu olayı başarılı ile sonlandırması gerekir. Onları arkadan izlemeye devam ederiz.

OLİWER

-Ve gittikçe yakınlaşıyoruz.

Jordana Oliwer’ın ne demek istediğini tam anlamıyla kavrayamaz.

JORDANA

-Yakınlaşmak mı?

Oliwer sözlerini dikkatli seçmelidir aksi halde gece çok farklı bitebilir.

OLİWER

Evet hani, bazı şeyler yaptık. Yakınlaştık.

Oliwer gözlerini Jordana’dan ayırmaz. Ne söyleyeceği büyük merak konusudur onun için. Jordana donuk konuşmasına devam eder.

JORDANA

-Yakınlaştık, evet.

Duru bir sakinlik olur. Oliwer konuya odaklı girişimlerine devam eder.

OLİWER

-Ebeveynlerim Perşembe’leri sinemaya gider. Gelenekleridir. Her Perşembe akşamı giderler.

Jordana onu dinlediğini belli etmek istediğinden mırıldanır. Oliwer heyecanı yüzünden kekeleyerek devam eder.

OLİWER

Yani diyorum ki.. boş. Perşembe akşamı.. ev boş?

KESME

 

3.SANAYİ BÖLGESİ SAHİLİ                                                                      (DIŞ-GECE-YAKIN ÇEKİM)

Jordana donuk gözlerle Oliwer’ı izlemeye devam etmektedir. Oliwer sözlerine devam ederken kamera Jordana’nın tepkilerine odaklanmıştır.

OLİWER

-Yani.. ne diyorsun?

Jordana duydukları karşısında sinirlidir. Ama donuk bakışları hararetli konuşmasını bastırır.

JORDANA

Benden ayağına kadar gelip seninle sevişmemi mi istiyorsun?

KESME

 

 

 

4.SANAYİ BÖLGESİ                                                                                           (DIŞ-GECE-YAKIN ÇEKİM)

Oliwer’ın sakinliğini koruduğunu görürüz. Gözleri Jordana’dan sahile kayar. Ama seçeceği cümlelere bu akşamın başarıyla sonuçlanması adına dikkat etmesi gerektiğinin farkındadır.

 

OLİWER

Eğer evet dersem bu isteme olasılığını düşürür mü?

KESME

 

5.SANAYİ BÖLGESİ SAHİLİ                                                                          (DIŞ-GECE-YAKIN ÇEKİM)

Jordana ikna olmuş gibidir. Fakat kafasını kurcalayan sorular olduğunu anlarız.

JORDANA

Bunu cevaplamadan önce bir şeyi bilmem gerekiyor.

OLİWER

Olur, t..tabii. Neymiş?

Jordana bunun ciddiyetini vurgulamak istermişçesine gözlerini Oliwer’a diker.

JORDANA

Oldukça Önemli.

OLİWER

Elbette, tabii. Bu..buyur, sormak istediğini sor tabii.

Jordana onu anladığını kafasını hafifçe sallayarak belli eder. Emin olmak açısından tekrar Oliwer’a döner.

JORDANA

-Ev boş olacak mı?

KESME

 

6.SANAYİ BÖLGESİ SAHİLİ                                                                           (DIŞ-GECE-YAKIN ÇEKİM)

Oliwer onu onaylar ve kafasını sallar. Sahile doğru döndüğünde buna devam eder.

KESME

7.SANAYİ BÖLGESİ SAHİLİ                                                                            (DIŞ-GECE-YAKIN ÇEKİM)

Jordana kararını vermiş gibidir. Dudağını ısırır ve yere bakar.

JORDANA

Niye yapmalıymışım, sebepleri yaz bakalım.

KESME

 

8.SANAYİ BÖLGESİ SAHİLİ                                                                       (DIŞ-GECE-YAKIN ÇEKİM)

Bu (6) numaralı çekimin yapıldığı yerden yapılan bir çekimdir. Oliwer sanki tüm gece bu anı bekliyormuş gibi atılır ve eline yazdığı sebepleri gösterir.

KESME

9.SANAYİ BÖLGESİ SAHİLİ                                                                           (DIŞ-GECE-YAKIN ÇEKİM)

Jordana okur ve bunu yaparken yüzünde tebessüm vardır.

KESME

10.SANAYİ BÖLGESİ SAHİLİ                                                                         (DIŞ-GECE-YAKIN ÇEKİM)

Oliwer’ın sabırla ve tedirgin halde bekleyen surat ifadesini tekrar görürüz.

KESME

11.SANAYİ BÖLGESİ SAHİLİ                                                                    (DIŞ-GECE-AYRINTI ÇEKİM)

Oliwer’ın avucuna yazdığı sebepler listesini görürüz.

OLASI SEBEPLER

                                                                         1.Ölümüne bana aşıksın.

                                                                  2.Yasallaşmadan yapmak en iyisi.

                                                     3.Zaten hayal kırıcı olacak öyleyse beklemek niye?

Jordana bir eliyle Oliwer’ın elindeki sebepler listesini tutarken diğer elindeki kırmızı kalemle birinci maddeyi karalar.

KESME

12.SANAYİ BÖLGESİ SAHİLİ                                                                        (DIŞ-GECE-YAKIN ÇEKİM)

Oliwer’ın tedirgin yüzü Jordana’ya dönmüştür.

KESME

13.SANAYİ BÖLGESİ SAHİLİ                                                                       (DIŞ-GECE-YAKIN ÇEKİM)

Jordana kararını vermiştir.

JORDANA

-Tamam.

 

2-Eve Dönüş Sahnesi

 

1.OKUL BAHÇESİ                                                                                     (DIŞ-GÜNDÜZ-YAKIN ÇEKİM)

Oliwer ve Jordana eve dönmektedir. Oliwer’ı kanayan burnunu tutarken görürüz. Farkettirmeden Jordana’ya bakar ve yürümeye devam eder.

KESME

2.OKUL BAHÇESİ                                                                                  (DIŞ-GÜNDÜZ-YAKIN ÇEKİM)

Bu sahnede Jordana mutlu bir şekilde tebessüm eder ve yürümeye devam eder.  Oliwer’ın Jordana’ya söz söyletmemek adına kahramanlık edip kabadayıdan dayak yemesi Jordana’nın sempatisini kazanmasını sağlamıştır.

KESME

3.OKUL BAHÇESİ                                                                                  (DIŞ-GÜNDÜZ-GENEL ÇEKİM)

Jordana Oliwer’ın bunu hakettiğini düşünür ve ondan etkilendiğini kararsız bir ifade ile uzattığı eli ile gösterir. Oliwer bunu fark eder ve karşılık verir.

OLIWER

-Ellerin pul pul olmuş.

JORDANA

-Egzamadan.

KESME

4.OKUL BAHÇESİ                                                                                       (DIŞ-GÜNDÜZ-YAKIN ÇEKİM)

Oliwer’ın eli hala burnundadır ve göz ucuyla Jordana’nın egzamalı eline bakar.

KESME

5.OKUL BAHÇESİ                                                                                      (DIŞ-GÜNDÜZ-YAKIN ÇEKİM)

Jordana’nın utangaç tebessümü devam eder fakat adımlarını keser. Oliwer’a dönüp gözlerini ona diker. Kararını verir, onu öpmek ister.

KESME

6.OKUL BAHÇESİ                                                                                    (DIŞ-GÜNDÜZ-YAKIN ÇEKİM) 

Oliwer bunu fark eder ve gözleri büyür ama kafasını hala onun tarafına çevirmemiştir. Ardından Jordana’ya döner.

KESME

7.OKUL BAHÇESİ                                                                                   (DIŞ-GÜNDÜZ-YAKIN ÇEKİM)

Jordana Oliwer’ı bekler.

KESME

8.OKUL BAHÇESİ                                                                                  (DIŞ-GÜNDÜZ-YAKIN ÇEKİM)

Oliwer olacakların farkındadır. Donmuş halde bekler.

KESME

9.OKUL BAHÇESİ                                                                                   (DIŞ-GÜNDÜZ-YAKIN ÇEKİM)

Jordana çantasını sıyırır ve Oliwer’a atılır.

KESME

10.OKUL BAHÇESİ                                                                                (DIŞ-GÜNDÜZ-YAKIN ÇEKİM)

Oliwer elini burnundan çeker.

KESME

11.OKUL BAHÇESİ                                                                                 (DIŞ-GÜNDÜZ-GENEL ÇEKİM)

Oliwer Jordana’yı kolları ile omuz hizasında dolar ve öpüşürler. Kamera yaklaşır. Çevrelerinde  180 derece çevrinme yapar.

KESME

12.OKUL BAHÇESİ                                                                                (DIŞ-GÜNDÜZ-YAKIN ÇEKİM)

Hareket etmeden öpüşürler. Oliwer’ın belinden sağa doğru 45 derece çevrinme ile döner kamera. Öpüşmeyi bırakıp sarılırlar. Kamera geriye doğru çekilir. Arka fonda Oliwer konuşmaya başlar.

OLİWER

-Şantaj dışı sebeplerden de öpüştüğümüz için bir efendiye yakışır şekilde Jordana’yı evine bırakayım diye düşündüm.

 

 

 

Submarine Sahne İncelemeleri

*  1.Dekor: İki sahnede de dekor bulunmamaktadır çünkü dış çekimlerdir. İlk sahnemizde terkedilmiş sanayi bölgesinin taşlığında sahile doğru oturan çifti görürüz. İkinci sahnemizde ise okulun bahçesini görürüz. Kısacası dekor doğaldır.

 2.Oyuncu ve devinimleri:  İlk sahnede ise Oliwer ve Jordana eve yürümektedirler. Oliwer kabadayı ile kavga ettiğinden burnu kanıyordur. Dayak yemiştir ve gözü morarmıştır. Elini burnundan çekmez. Üzerine her zamanki gibi bir tedirginlik hakimdir. Olacaklar onu heyecanlandırır. Jordana Oliwer’ın yaptıklarından çok etkilenmiştir. Böyle bir olayın olması Oliwer’a karşı sempati beslemesinde yeterli olmuştur. Elini tutar ve Oliwer karşılık verir. Sahnenin başında utangaçtır fakat sonlarına doğru cesaretini toplar ve onunla öpüşmeye karar verdiğinden adımlarına son verir. Oliwer bu durum karşısında heyecanı zirveye ulaşır. Birbirlerine sarılır ve öpüşürler.

İkinci sahnemizde Oliwer’ın tedirgin tavırları dikkatimizden kaçmaz. Çünkü eve davet etmek kolay değildir, bunun bilincindedir. Sürekli konuya girmek adına atılımlarda bulunur ve bunları yaparken bir yandan da istemsiz şekilde kekelemesini önleyemez. Jordana ise Oliwer’ın tersine gayet rahattır. Bu onun doğal halidir. Hatta Oliwer ile dalga geçer gibi bir tavrı vardır. Bunu arada eklediği mırıldanmalarında hissederiz. İlerleyen dakikalarda ise üzerine bir sinir hakim olur çünkü Oliwer’dan bu kadar erken cüretkar davranmasını beklemiyordur. Elindeki sebepler listesini gösterdiğinde Oliwer Jordana cebinden kırmızı bir kalem çıkarır ve ilk maddeyi karalar.

3.Dekorun ayrıntıları: İlk sahnede Oliwer ve Jordana’yı üniforma ile görürüz. Bu okuldan çıktıklarının göstergesidir. Oliwer lacivert Jordana ise kırmızı bir palto giymektedir. Bu iki kıyafet filmin simgesi durumuna gelmiştir. Oliwer bavul tarzında çanta taşıyorken Jordana’nın sıradan kırmızı sırt çantası ile karşılaşırız.

İkinci sahnenin ilk sahnedeki kıyafetlerden hiçbir farkı yoktur. Üniforma ve paltolar yine okul çıkışı bu yere gelindiğinin göstergesidir.

*  4.Kamera kullanımı: İki sahnede de nesnel çekim kullanılmıştır. İlk sahnede Oliwer ve Jordana’yı profilden takip eder kamera. Ardından genel çekime geçer ve onları yürürken izleriz. Devamında tekrar profilden alınan oyuncular kameraya döner. Öpüşme başlayınca kamera genel çekimden yaklaşır ve çevrelerinde sağa doğru 180 derece bir çevrinme yapar. Dönüş bittiğinde Oliwer’ın belinden yakın çekim ile tekrar görüntüye alınır ve sağa doğru 45 derece çevrinme yapılır. Kamera geriye doğru çekilir ve genel çekim yapılır ve ilk sahne böyle sonlanır.

İkinci sahnemizde genel çekimler mevcuttur. Ardından yüze yakın çekim yapılır. İki oyuncuyu bir süre böyle takip ederiz. Sahnenin sonlarına doğru ise ayrıntı çekim ile karşılaşırız. Bunun sebebi Oliwer’ın elindeki sebepler listesinin gösterilmesidir.

* 5.Ses efekti: İlk sahnede kuş sesleri ve antreman yapan öğrencilerin sesleri duyulur. Sesler dış çekim olduğundan doğaldır. Sekansın sonunda Andrew Hewitt’in bestelediği sountrack ile diğer sekans ile bağlantı kurulur.Bu sırada arka fonda Oliwer’ın sesi vardır. İkinci sahnede tren rayları ve denizin dalgalarının sesini duyarız. Çekimler dışarıda olduğundan kısık bir sanayi şehri gürültüsü sezeriz.

6.Işıklandırma: İlk sahne dış çekim olduğundan ışıklandırma doğaldır. Fakat ikinci sahne gece olması sebebiyle yüz ifadelerinin gözükmesi adına yapay ışıklandırma kullanılmıştır.

 

* 7.Diyalog: İlk sahnede utangaç bir diyalog vardır. Öncesinde bir olayın yaşandığı ve bunun sebebi ile bu çekingenliğin konuşmalarına yansıdığı açıktır. İkinci sahnede ise tedirginlik tek taraflıdır. Jordana gayet doğaldır ve cümleleri nettir. Kısa cevaplar verir. Oliwer ise uzun konuşur, kekelemesini önleyemez.

 

Bu yazımızın da sonuna geldik. Eğer olurda senaryo yazmaya meraklı olup öğrenmek niyetinde iseniz yakında atölyemizde açılacak Kısa Film Atölyesi’ne katılabilirsiniz. Kontenjan dolmadan linke tıklayın! Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Sanatla kalın.

 

 

 

Şub 14, 2018 | Posted by in Söz Konusu Sanat | 0 comments

Add Your Comment

Your email address will not be published.

thirteen + nine =