Sıfır ve İkinci El Piyano Arasındaki Farklar

Selamlar değerli sanatsever dostlar. Bu yazımızda çoğumuzun herhangi bir ürün satın almadan önceki tedirginliklerini gidermek adına bir yazı yazıp,  yeni başlayanlar için piyano önerisi ve tavsiyeleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.  Şu sıralar internette gezinirken dolar sebebiyle artan enstrüman fiyatlarını farketmemek mümkün değil.

  En iyi piyano markalarını barındıran yamaha akustik piyanoları  2. el fiyatları dahi sayamayacağımız rakamları temsil ediyor. E tabi her yeni başlayan öğrencinin de tercih edeceği üzere kendimizi istemsizce en ucuz akustik piyano fiyatlarına veya dijital piyano fiyatlarına bakarken buluveriyoruz. Tahminimce piyano markaları ve fiyatlarını tanıtan veya dijital piyano tavsiyesinde bulunan sitelerde en çok karşılaştığınız sonuçlar ise kawai marka piyano veya pearl river piyanolardır. Peki hiç ikinci el piyano almayı düşündünüz mü? 

Sıfır,Kullanılmamış Bir Piyano Almanın Olumlu Yönleri

1- Sıfır, yeni alınmış piyanolar çoğunlukla satan firmalarca garanti kapsamındadır. Herhangi bir sorunda ücretsiz tamir edildiği gibi piyanonun taşınması ve eğer alınan piyano akustik ise akort işlemi de firma tarafından ücretsiz bir şekilde karşılanmaktadır.

2- İleride aldığınız piyanoyu değiştirmek isterseniz, size piyanoyu satan firma başka yerlere ve almak isteyenlere göre daha iyi bir ücret vererek sizden piyanoyu geri alabilir ve yeni piyano alma konusunda size yardımcı olur.

3- Piyano satan yerler genellikle piyanonun bakımını da yaparlar. Bu yüzden piyanonuzun bakımı dışarıdan yaptırmaktansa, aldığınız yerin bakım yapması size daha hesaplı bir fiyat vermelerini sağlar.

 

Sıfır,Kullanılmamış Bir Piyano Almanın Olumsuz Yönleri

1- 2. el piyano fiyatlarına göre sıfır bir piyanoya daha fazla ücret ödemeniz gerekecektir.
2- Aldığınız süreden kısa bir süre sonra satmak isterseniz yine 2. el piyanolara göre daha fazla bir maddi kaybınız olur.
3- Sıfır piyano alırken genellikle satış yerleri belirli marka ürünleri satmaktadır. Bu yüzden seçme imkanınız daha kısıtlıdır. Örneğin yukarıda da bahsedildiği üzere; Pearl River piyano veya Yamaha marka piyano veya Kawai marka piyano gibi gibi…

2. El Bir Piyano Almanın Olumlu Yönleri

1- .Yeni başlayanlar için piyano önerisinde bulunan çoğu kişi fiyat olarak olarak sıfır piyanolara göre daha hesaplı olduğundan ikinci el piyano almanızı tavsiye edecektir.

2- İkinci el piyano almaya kararlı iseniz görünümleri daha farklı olan eski tip piyanolar bulabilirsiniz.

3- Zaten uygun fiyata aldığınızdan kaynaklı satarken çok fazla bir maddi kayba uğramaz, hatta aynı fiyata bile satabilirsiniz.

2.El Bir Piyano Almanın Olumsuz Yönleri

1- Bu tip piyanolar çoğunlukla garanti kapsamında değildir.

2- Alınırken gözden kaçırılmış hataları olabilir.

3- Kullanılmamış piyanoya göre ömrü daha kısadır.

4- Eğer ki bakımı yapılmamış ise ekstra olarak bakım parası ödeyebilmek zorunda kalırsınız.

5- Alım konusunda uzman birinden yardım alırsanız, piyanoyu inceleyen kişi size ekstra bir maliyet oluşturabilir.

 

 

Ara 26, 2015 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Sıfır ve İkinci El Piyano Arasındaki Farklar için yorumlar kapalı