Sol ve Si bemol Klarnet Arasındaki Farklar

 

Si bemol Klarnet ile Sol Klarnet Arasındaki Farklar

Klarnete yeni başlayacak olanların aklını en çok kurcalayan soruların başında bu soru gelmektedir; “Si Bemol Klarnet ile Sol Klarnet Arasındaki Farklar Nelerdir?” Çoğu klarnete yeni başlayacaklar acaba hangi klarneti çalsam diye düşünür. Aslında hangi klarneti çalsam diye düşünürken farkında olmadan hangi müzik türünü yapsam diye düşünmüş olursunuz. Klarnet kursuna başlamayı düşünenlerin mutlaka okuması gereken  yazımızda şu konu başlıklarının cevapları mevcut;

  • Sol klarnetin özellikleri
  • Sol klarnette kaç delik var?
  • Si bemol klarnette notalar
  • Sol klarnette notalar

Si bemol Klarnet ile Sol Klarnet farklı müzik türlerini temsil etmektedir. Si bemol daha çok batı müziğinde kullanılırken sol klarnet ise daha çok Türk müziğinde kullanılmaktadır. Ancak bu durum Sol klarnet batı müziği veya si bemol klarnet ile Türk müziği yapamayacağınız anlamına gelmemektedir. Sadece örneğin sol klarnette Türk müziğini rahat yaparken Si bemol Klarnete bunu yapmak daha zor olacaktır. Sol klarnet komaları daha iyi verebildiği için Türk müziğinde tercih edilir.

Bu iki klarnet çeşidi arasında müzik tarzlarında ki farklılıklardan başka yapısal olarak da farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin Sol klarnet, Si bemol klarnete göre daha uzundur. Ayrıca aralıklarda, perdelerde ve mandalların sıralanışında da farklılık bulunmaktadır. Sol Klarneti elinize alıp boş üflediğinizde Re notasını elde etmiş olursunuz. Si bemol klarneti boş üflediğinizde ise Fa notasını elde etmiş olursunuz. Her iki klarnet türünde de portrede sol notası görüldüğünde bu boş sesler üflenir.

Çıkardığı sesin özelliği bakımından da böyle bir ayrıma gidilmiştir. Örneğin Si bemol klarnetin sesi daha ince ve tiz olarak çıkar o yüzden Türk müziğinden ziyade Batı müziğinde kullanılır. Sol klarnetin sesi ise ona göre daha dolgun ve pestir. Dolgun olması sebebiyle arada ki kona sesleri daha net ve geçişleri daha belirgin olmaktadır.

Peki bu iki klarnet türü malzemesi yapılış bakımından farklı mıdır?

Si bemol klarnet ile Sol klarnet arasında kullanıldığı malzemesi açısından kesin bir fark bulunmamaktadır. Genellikle ikisi de aynı malzemelerden yapılmaktadır. Ancak Sol klarnet çalan ustalar zamanla kendi klarnetlerini kendi istediklerine göre yaptırmaya başlamıştır. Ancak en iyi klarnet ağacının (Si bemol ve Sol farketmez ) abanoz ağacı olduğu ve iyi klarnetler bu ağaçlardan yapıldığı da bir gerçektir.

Günümüzde Si bemol klarnet ile Türk müziği yapan yada Sol klarnet ile batı müziği virtüözler de bulunmaktadır. Ancak bu büyük bir çaba ve emek sonrasında mümkün olabilecek bir şeydir. Zira bir zaman sonra seçtiğiniz klarnette karakteristik gelişmeler olacaktır. Kendi stilinizi geliştirebilir ve karakteristik tınıları farklı denemelerle elde edebilirsiniz.

Ayrıca;

Klarnet Hakkında Bilinmesi Gerekenler ” adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

                                              BİZİ TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN!

 

Oca 29, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Sol ve Si bemol Klarnet Arasındaki Farklar için yorumlar kapalı