Söz Konusu Sanat Blog

10 Maddede Etkili ve Güzel Konuşma

Nasıl güzel ve etkili konuşurum?

10 Maddede etkili ve güzel konuşma
* Etkileyici ve düzgün bir biçimde konuşmanın temelini ses oluşturur. Sohbet ederken tonumuz ne çok yüksek ne de çok alçak olmalı, ortada bir ses volümü tercih edilmelidir. Bu sabit tonu ayarlamamızda bize en büyük yardımcı olan etken diyafram nefesidir. Eğer ki doğru bir şekilde diyafram nefesinizi kullanabilirseniz sesinizde oluşan ani çıkış ve inişleri kontrol altına alabilir, nefesinizi doğru bir biçimde kullanabilirsiniz.

Doğru ve etkileyici bir konuşma oluşturmanın en önemli adımlarından biri de artikülasyondur. Ses cihazlarının sese bir biçim kazandırmak için toplu olarak çalışmasına artikülasyon adı verilir.

* Anlaşılır bir konuşma sağlanabilmesi açısından organlarımızın doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Anlaşılabilirliğimizi en çok etkileyen bölümlerimiz; dil, dudak, çene, yanak gibi bölgelerdir. Bu yüzden bu bölgelerin doğru bir biçimde çalışması için pratikler yapılmalıdır.

* İster sözcüklerin telaffuzunu doğru kullanın, ister yanlış kullanın yine de sözcükleri ağzınıza bir kalem sıkıştırıp ardından hızlı bir biçimde tekrar ederek pratik yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu tip pratikler için tekerlemelerde tercih edilebilir.

Güzel ve Etkileyici Konuşmak İçin 10 İpucu* Konuşmanızı etkili ve vurucu bir şekilde kullanmak için yazım kurallarında kullandığınız noktalama işaretlerini günlük konuşmanıza da kullanmamız oldukça fayda sağlayacaktır. Gerekli nefes aralarını ve vurguyu kullanarak konuşmanızı daha duygu yüklü kılabilirsiniz.

* Konuşmadan önce cümle kuruluşunu akılda canlandırmak devrik cümle kurmanızı engelleyecektir. Bu sayede konuşmanız akıcı ve düzgün olacaktır.

* Yüz yüze olan etkileşimlerde sözcüklerden ziyade mimik ve jestler daha etkili olmaktadır. Bu yüzden beden dilini doğru ve etkin bir biçimde kullanmak hem konuşmanızı daha etkileyici kılar hem de karşınızdaki bireyin sizi daha rahat algılamasını sağlar.

* Diyalog kurarken sözcük çeşitliliği çok önemlidir. Hep aynı sözcüklerin kullanımı konuşmanızda sıradanlık oluşmasına sebep olacaktır. Bu yüzde kelime dağarcığınızı genişletmeniz şarttır. Kelime dağarcığını genişletmenin bilinen en kolay yolu bol bol kitap okumaktır. Kitap okuyarak bir yandan kelime dağarcığınızı genişletirken bir yandan da kelimelerin doğru okunuş ve yazılışını öğrenirsiniz.

* Bir sunum ya da konuşma esnasında mutlaka heyecanınızı kontrol etmelisiniz. Eğer ki heyecanınızı kontrol altında tutabilirseniz sesinizdeki kaymaları, titremeleri engelleyebi lirsiniz. Heyecanı kontrol altına almanın en iyi yolu özgüven sahibi olmaktır. Bu özgüveni dış görünüşünüze özen göstererek ve önerilen diyafram egzersizleriyle sağlayabilirsiniz.

* Mümkün olduğunca insanlarla sık iletişim kurun. Bu hem sizin iletişim kurma yönünüzün kuvvetlenmesini sağlayacak hem de özgüveninizi arttıracaktır. Aynı zamanda konuşmanıza başlamadan önce söyleyeceğiniz cümleleri aklınızda kurmanız, farklı olayları kendi zihninizde canlandırıp bu olaylar üzerinden kelime oyunlarıyla ilerlemeniz size cümle kurmanızda akıcılık sağlayacaktır.

Söz Konusu Sanat * Diksiyon Kursu İzmir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu