Söz Konusu Sanat Blog

5 Maddeyle En Güzel İnstagram Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

En Güzel İnstagram Fotoğrafını Çekmenin 5 Yolu

Bu yazımızda günümüzün en popüler uygulamalarından biri olan İnstagram’a yer vereceğiz. İçeriğimizde nasıl instagram fotoğrafı çekilir, instagram fotoğrafları nasıl güzel çekilir, instagram fotoğrafı nasıl çekilir, instagramda iyi fotoğraf çekmek için öneriler gibi başlıklara değindik. Sizde hala etkileyici fotoğraflar yayınlayamadıysanız üzülmeyin, 5 maddelik önerimizle fotoğraflarınızı daha etkileyici kılmanız mümkün.

İnstagram uygulamasıyla birlikte insanlar daha da kaliteli fotoğraf paylaşımlarıyla ortaya çıkmaya başladı. Bu yüzden İnstagram’ın tercih edilirliği ile yılın en başarılı uygulaması seçilmesine çokta şaşırılmamalı. Peki İnstagram’da popüler olmak ve güzel fotoğraf paylaşımında bulunmak için resimleri photosopla doldurmak mı gerekiyor? Elbette hayır. Sizde orijinal pozlar yakalayıp, takipçi kitlenizi genişletmek istiyorsanız gelelim instagramda güzel fotoğraf paylaşmak için yapmanız gerekenlere;

1-) Açılarda değişikliğe gidin.

Klasik fotoğrafların geneline bakıldığında fotoğrafların yüzümüzle hemen hemen aynı hizada çekildiğini fark edeceksiniz. Artık bu klişe pozdan uzaklaşın ve fotoğraflarınızı daha aşağıdan, yukarıdan, uzanarak ya da eğilerek çekmeye dikkat edin. Yüzünüzle aynı düzlemde bulunan fotoğraflarla her zaman en iyi sonucu elde edemezsiniz, açıyı değiştirdikçe ortaya çıkacak enfes fotoğrafları görmeye hazır olun!

2-) Netlik ayarını mutlaka yapın.

Çektiğimiz fotoğrafların kaymaması gerektiği konusunda hepimiz hem fikirizdir. Ancak bazı telefonlarda ve uygulamalarda netlik ayarı geç yapıldığından dolayı, fotoğraflarda ufak kaymalar meydana gelmektedir. Bu tip durumların engellenmesi açısından ayarlamayı manuel olarak yapabilir ya da belli bir süre bekleyerek telefonunuzun tam netleme yapmasını sağlayabilirsiniz.

3-) Fotoğraflarınızı yakın çekime ayarlayın.

Telefonunuz ne kadar kaliteli olursa olsun fotoğraf makineleri kadar uzaklığı netleme özellikleri yoktur. Bu sebepten ötürü fotoğrafı karman çorman hale getirmeden belirli yakınlıkta fotoğraflar yakalamayı deneyin. Eğer gereğinden fazla yakınlaşırsanız fotoğrafın kalitesinde netlenememesinden dolayı düşüş görebilirsiniz. Bu yüzden mesafe ayarlamasını deneme yanılma yoluyla ayarlayıp, kusursuz hale getirebilirsiniz.

4-) Dikkat çekmesini istediğiniz alanı doğru ışıklandırın.

Genel olarak öncelikle hata fotoğrafların ışıklandırılmasıyla başlamaktadır. Fotoğrafın en önemli noktalarından biri de ışık deneyimidir. Kullandığınız ışık kaynağı ne kadar yapay ve açısı bozuksa yakaladığınız pozlar o kadar kötü görünecektir. Bu yüzden güneş ışığı, ay ışığı gibi doğal aydınlatma kaynaklarını tercih edin.

5-) Lens temizliğini hafife almayın.

Gerekli özenin gösterilmemesinden ve kullanımdan kaynaklı olarak makinemizin üzerinde bulunan lensler sıkça kirlenmekte ve üzerine tozlar yapışmaktadır. Gözünüzle direkt olarak fark edemediğiniz kirler fotoğrafınızın etkileyiciliğini büyük oranda düşürecek ve kalitesiz fotoğraflar elde etmenize sebep olacaktır. Bu yüzden lens temizliğinizi çizmeyen bir bez ve uygun lens kremleriyle sağlayabilirsiniz. Bu sayede eskisinden en aşağı 2-3 kat daha etkili fotoğraflar çekebilirsiniz.

Fotoğraf çekerken fotoğraf makinesini kullananlar için çok faydalı bilgiler barındıran ve çekilen fotoğrafların kalitesini arttıracak olan ” Fotoğraf Makinesi Nasıl Temizlenir? ” adlı içeriğimizi de mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu