Söz Konusu Sanat Blog

7li Akorlar Nasıl Kurulur Resimli Anlatım

Söz Konusu Sanat olarak başlattığımız akor kurulumları konusunda daha sonrasında majör diziler ve minör diziler ile devam etmiştik. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda birçok gitaristin kafasını kurcalayan soruları cevaplamaya çalışacağız.

majör 7li - minör 7li - dominant 7li
majör 7li – minör 7li – dominant 7li

Bu yazımızın içeriği boyunca bulabileceğiniz bilgiler ;

Majör 7 li akorlar nasıl kurulur

Dominant 7 li akorlar nasıl kurulur

Minör 7 li akorlar nasıl kurulur

Konunun daha iyi anlaşılması için teorik bilgiler aynı zamanda gitar üzerinde akorların nasıl basıldığını gösteren diyagramlar ile desteklenecektir.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan yazımızın detaylarına geçelim.


Majör 7 li akorlar : Nasıl kurulur nasıl basılır ?

Majör 7 li akor oluşturmak için ilgili majör gamın 7. sesinin triad üzerine eklenmesi gerekmektedir. Bildiğiniz üzere majör akoru oluştururken majör gamın 1-3-5 sesleri alınmaktaydı. Şimdi majör 7 li akor kuracağımız için 7.sesi de eklememiz gerekmektedir.

Konuyu daha iyi anlamak için yazımızın geri kalanına devam etmeden önce majör diziler hakkında bilgiyi bu bağlantıdan alabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/do-major-gami/

cmaj7
cmaj7

Eğer majör diziler hakkında yeterli bilgiye sahipseniz bağlantıyı okumadan bu yazımıza devam edebilirsiniz.

Majör 7 li akor oluşturmak için sizlere bir örnek verecek olursak ;

Do majör gamının içinden Kök ses + B3 + K3 gidildiği zaman yani gamın içinden 1-3-5 sesleri seçildiği zaman bulunacak olan Do majör akorunun içindeki sesler Do – Mi – Sol olacaktır.

Şimdi bu triada do majör gamının 7.sesi olan Si notasını ekliyoruz ve Do majör 7 li ( Cmaj7) akorunu elde ediyoruz  ;  Do – Mi – Sol – Si

Yukarıdaki yazıyı bir kural haline getirecek olursak Maj7 akorları ; 1-3-5-7 sesleri alınarak oluşturulur.


Dominant 7 li akorlar : Maj7 akorundan farkı nedir ?

Majör 7 li akorlar iki farklı şekilde kurulur. Bunlardan biri majör 7 li diğeri ise dominant 7 lidir. Akor cetveli üzerinden kuruluşları birbirine oldukça benzerdir.

C7 olarak ifade edilen Do majör dominant 7 li akoru oluşturulurken ; Kök ses + B3 + K3 + K3 formülü kullanılır. Duyumsal olarak dominant 7 li akorlar güçlü ve gergin bir yapıya sahiptir.

C7 Akoru ; 1-3-5-7b olarak basılmaktadır.

Aşağıda Do dominant 7 li akorunun 4 farklı pozisyondan nasıl basıldığını inceleyebilirsiniz. Bu dört akoru arka arkaya çalarsanız içindeki sesler aynı olsa dahi hissettirdiği duyguların farklı olacağını göreceksiniz.

C7 - Do Dominant 7 li akoru
C7 – Do Dominant 7 li akoru
dominant 7 li akor nasıl basılır
dominant 7 li akor nasıl basılır

 

 

 

 

 

 

 

C7 dominant akoru nasıl basılır
C7 dominant akoru nasıl basılır
c7 akoru
c7 akoru

 

 

 

 

 

 

Aynı zamanda dominant 7 li akor çevrimi de yapıldığı için böyle bir duyum farkını ortaya çıkması oldukça normaldir. İşin mantığını kavradıktan sonra yapmanız gereken tek şey diğer akorlarıda aynı bu şekilde olduğu gibi gitar üzerinde farklı pozisyonlarda basmalısınız.

Küçük bir not vermek gerekirse eğer Do Dominant 7 li kullanılarak çalınan bir parçaya eşilik etmek istiyorsanız  Do mixolydian gamını kullanarak kulağa hoş gelecek melodiler oluşturabilirsiniz.


Do mixolydian dizisi nedir : Mixolydian dizisi nasıl kurgulanır

do mixolydian
do mixolydian

Yukarıda do majör mixolydian dizisine ait kurulum formülü ve içerdiği sesler belirtilmiştir.

Mixolydian dizisi de aynı diğer gamlarda olduğu gibi belirli bir kalıp içerisinde incelenmektedir.

Bu diziyi elde etmek için izlenmesi gereken kalıp ; 2 Tam 1 Yarım 2 Tam 1 Yarım 1 Tam kullanılmaktadır.

whatsapp soru hattı
whatsapp soru hattı

Dikkat Edin !

Çaldığımız parçalarda daha çok dominant 7 li kullanılır. Dominant 7 li ile majör 7 li arasında,7. ses farklılığı bulunmaktadır.

Aklınıza takılan soruları sol tarafta bulunan ” bize ulaş ” butonuna tıklayarak whatsapp üzerinden direkt olarak iletebileceğiniz gibi eğer yazımızı mobilden okuyorsanız 0553 174 68 89 numarasına dokunarak bizleri arayabilirsiniz.


Minör 7 li akorlar : Nasıl kurulur ?

Minör 7 li akorları kurarken aynı majör 7 li akor kurmada uyguladığımız kuralları tekrarlayacağız.

Minör triada gamın 7.sesini ekleyeceğiz.

Örnek vermek gerekirse ;

Do minör Akoru ( Cm ) : Do – Mib – Sol seslerinden oluşur yani 1-3b-5 kuralı uygulanır. Şimdi bu triada 7.sesi de bemol olarak eklersek.

Do minör 7 li akoru ( Cm7 ) : Do – Mib – Sol – Sib seslerinden oluşur bu da kural olarak 1-3b-5-7b olarak karşımıza çıkar.

Yazımızı beğendiyseniz ve size bir şeyler kattığını düşünüyorsanız sosyal medya hesaplarınızda lütfen paylaşarak müziğe ilgisi olan diğer kişilerinde bu kaynağa rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayın.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu