Söz Konusu Sanat Blog

Absolut Kulak Nedir

Bu yazımızda sizlere müziğe ilgi duyan birçok kişinin dilinden düşmeyen absolut kulak kavramından bahsedeceğiz.

absolut-kulak-nedir

Herhangi bir müzikal eğitim almayan kişilerde de karşılaşılan bu durum doğuştan kazanılabileceği gibi sonradan da kazanılabilir.

Müzik kulağı gelişmeye oldukça açıktır ancak yinede absolut kulak seviyesine uğraşmak için çok ciddi bir çalışma yapmanın gerekli olduğuda unutulmamalıdır.


Absolut Kulak Ne Anlama Gelir ?

Absolut kulak kavramının birçok adı bulunmaktadır. Bunlar arasında kusursuz perde, mükemmel perde gibi tanımlamalar bulunmaktadır.

mutlak-kulak

İngilizce karşılığı “ perfect pitch ” olan absolut kulak çok az kişide bulunan bir özelliktir.

Başka seslerle karşılaştırma yoluna gitmeden doğru sesin bulunması anlamına gelmektedir. Daha çok doğuştan gelmektedir.

Metodik, disiplinli bir çalışma sonucunda da kazanılabilen bir özelliktir. Ancak doğuştan gelmediği için ” relative pitch ” adı verilmektedir.

Müzikte herkesin duyduğu sesleri daha farklı algılayan bu özel kulak aynı zamanda rahatlıkla nota karşılığınıda kağıda aktarabilmektedir.

Çok yaygın bir anlatım olan masaya vurulduğunda çıkan seslerin notalarını kağıda rahatça aktarabildikleri birçok kaynakta ifade edilmektedir.

Nail Yavuzoğlu tarafından absolut kulak şu şekilde özetlenmiştir. ” Seslerin kulakla değil beyinle algılanması işlemidir.

Absolut kulak yeteneği  her 10 bin kişiden 1 inde görüldüğünü belirtmekte fayda var. Eğer absolut kulak belirtileri gösterdiğini düşündüğünüz biri varsa mutlaka teste girmelisiniz.


Tarih İçerisinde Absolut Kulağa Sahip Müzisyenler

Klasik müzik bestecilerinin çoğunun sahip olduğu düşünülse de bu oldukça yanlış bir kavramdır.

Çok sesli müzik yani Batı müziği daha çok armoni üzerine kuruludur. Alışıla gelmiş akorları tercih etmeyip daha cesur tercihlerde bulunan Bach hariç, Batı müziğindeki en önemli eserler mutlak kulağa sahip olmayan müzisyenler tarafından bestelenmiştir.

Klasik dönemde Haydn, Romantik dönemde Wagner ve son olarak da Atonal müzikte A. Berg örnek olarak gösterilebilir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu