Söz Konusu Sanat Blog

Akıllı Telefonla Güzel Fotoğraf Çekmenin 10 Yolu

13 Maddede Akıllı Telefonla Güzel Fotoğraf Çekilmenin Püf Noktaları

 

Akıllı telefonlar piyasaya sürüldüğü andan itibaren sadece pclerin tahtını yerinden indirmekle kalmayıp, aynı zamanda fotoğraf makinesi satışlarında da gözle görülür şekilde düşüşe sebep oldu. Her anımızda yanımızda olan ve pratik bir taşıma alanına sahip olan bu cihazlar artık hızla gelişerek bir çok özelliği üzerinde barındırmaya başladı. Bu yüzden çoğu kişiler yanında fotoğraf makinesi taşımaktansa telefonla fotoğraf çekmeyi daha çok tercih eder hale geldi. Bu yazımızda akıllı telefonlarınızla yaptığınız çekimleri daha da güzelleştirmenizi sağlayacak 13 maddeye yer verdik. Gelelim daha güzel çekilmenin 13 püf noktasına:

* Kameranızın lensini silin.

Çok klişe olarak gözükse de bu madde çoğu kişi tarafından ilk göz ardı edilen maddedir. Güzel bir fotoğraf yakalamanın ilk adımı lensten en yüksek verimi elde etmekten geçmektedir. Bulunan tozlu ve kirli ortamlardan dolayı kamera lensiniz gün içerisinde sıkça yıpranmaktadır. Bu yüzden fotoğraf çekilmeden önce kameranızı çizmeyecek tüylü bir bezle lensinizi temizlemenizi ve çizmemeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

* Otomatik odaklamayı devre dışı bırakarak manuel çekim gerçekleştirin.

Odak sahasını mutlaka kendinizin seçmesi iyi bir fotoğraf için oldukça büyük önem taşımaktadır. Otomatik ayarlar büyük kolaylık sağlasa da en iyi sonuçları elde edebilmek için bu tercihi manuel olarak yapmanızı tavsiye ediyoruz. Odak noktasını elinizle yönlendirerek harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

* Fotoğraf çekerken iki elinizi kullanın.

Bulanık ve görüntüsü bozuk fotoğrafların geneli tek elle çekimden ortaya çıkmaktadır. Fotoğrafın sallanmaması ve açının kaymaması adına fotoğraflarınızı çift destekleyerek çekmeniz sabit ve güzel bir poz yakalamanız için olmazsa olmaz maddelerden biri.

* Zoom kullanmak yerine alana yaklaşmayı deneyin.

Zoom fotoğraflar için oldukça faydalı bir özellik olsa da görüntünün yaklaştırılmasıyla çekilen pozun kalitesi büyük oranda düşüş yaşamaktadır. Bu yüzden eğer imkanınız varsa çekeceğiniz kareye yakınlaşmayı ve zoom kullanmamayı tercih etmenizi öneriyoruz. Unutmayın ki bu madde yüksek kaliteli fotoğraflar ortaya koyabilmek için hayati önem taşımaktadır.

* Ön fona önem verin.

Fotoğraf kurslarında da bahsedilen ve önemi büyük olan ilk nokta ön fonun düzgünlüğüdür. Çekeceğiniz fotoğraflar hangi mekanda olursa olsun mutlaka ön fonda düzeni ve güzel nesneleri tercih edin. Bu madde çekilen fotoğraflarınızda ilginin daha çok size yönelmesini sağlayacaktır.

* 3 alana dikkat edin.

Telefon kameralarının çoğunda bulunan bu özellik bir çok kişi tarafından göz ardı edilmektedir. Burada temel nokta göz önünde bulunmasını istediğiniz nesne ya da kişilerin hayali olarak belirlenen ya da telefonda size gösterilen 3 çizginin birbiriyle denk geldiği alana oturtulmasıdır.

* Fotoğraflarınızı ortalamayı unutmayın.

Fotoğraflarınızda çekilen alanın güzel gözükmesi için mekanın ortalamasını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Bu nokta da yine üç alan kuralından yardım alabilirsiniz ya da kadraj ayarlarını öğrenerek buradan da güzel bir poz yakalayabilirsiniz.

* Işıkla fotoğraflarınızı güzelleştirin.

Işık hem fotoğraflarınızı güzel gösterebilecek hem de fotoğraflarınızı kötü gösterebilecek önemli bir etken. Bu yüzden direkt olarak önünüzde ışık kaynağı bulunmamasına özen gösterin. Mümkün olduğunda doğal ışık kaynaklarını ve yapay ışık saçan objelere sırtınızı dönün. Bu fotoğrafınızın daha doğal gözükmesini sağlayacaktır.

* Günün uygun saatlerini tercih edin.

Keskin biçimde ışık yaymayan ve doygun fotoğraflar çekilmenizi sağlayacak zamanları göz önünde bulundurarak fotoğraflarınızı çekin. Bunun için en doğru zamanlar genellikle gün batımı, sabah ve gün doğumu gibi aralıklardır. Bu sayede hem ayrıntılar daha belirgin olarak gözükür hem de fotoğraflarınız daha yumuşak şekilde çıkar.

* Çekildiğiniz fotoğraflarla oynayın.

Doğru ve güzel fotoğraf çekilmenin yanında fotoğrafı doğru ve etkili bir biçimde düzenlemekte fotoğrafın kalitesi açısından çok önemli. Çok kötü yakalanmış bir pozu bile harika bir hale getirebilen uygulamalar elbette mevcut bu yüzden doğru program tercihi yaparak fotoğraflarınızı daha etkili bir hale getirebilirsiniz. Ancak tek dikkat etmeniz gereken bir nokta var o da aşırıya kaçmamanız gerekliliği. Bu fotoğraflarınızı daha yapmacık ve doğallıktan uzak göstererek itici bir poz oluşturmanıza sebep olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu