Söz Konusu Sanat Blog

Akor Nedir?

Akor kavramı müzikle ilgilenen neredeyse herkesin kulak aşinası olduğu bir terimdir.

Artık akort kelimesiyle ikiz kardeş misali sürekli karıştırılan bu sözcük, bir çok müzisyenin kullandığı ve her enstrümanda seslendirilemeyen bir olgudur. Sizde yazımızın ilerleyen bölümlerinde şu konular ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz;

* Akor nedir?
* Akor nasıl okunur?
* Akort ile akor arasındaki fark nedir?

Akor Nedir?

Akor, 3 ya da daha fazla farklı frekanstaki sesin aynı anda tınlatılmasıyla ortaya çıkan ses topluluğuna verilen addır. Her enstrüman ile ifade edilemeyen akor, genellikle müziğin temel enstrümanı sayılan piyano ve günümüzün popüler enstrümanı gitar ile rahatlıkla çalınabilmektedir. Klasik müzikte temel olarak adlandırılan majör ve minör olmak üzere 2 çeşit akor türü bulunmaktadır.

Majör akorlar; ana sesin üzerine büyük üçlü ve büyük üçlü sesin üzerine küçük üçlü aralığın eklenmesiyle oluşurken, minör akorlar; ana sesin üzerine küçük üçlü ve küçük üçlü sesin üzerine bir küçük üçlü daha eklenmesiyle oluşurlar. Majör akorlar yalnızca büyük harf ile ifade edilirken, minör akor gösterimlerinde büyük harflerin yanına ”m” harfi eklenerek ifade edilirler.

Temel armoni bilgisi hakkında bilgi almak isterseniz majör gam ve majör gama bağlı majör akor nasıl oluşturulur yazımızı bu bağlantıdan ziyaret edebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/do-major-gami/

Akor nedir ? ” sorusunun cevabını az önce sizlerle paylaştık. Akor basabilmek için, ilgili kurallara göre birleştirilen seslerin aynı anda kullanılması gerekmektedir. Bu da piyano, gitar gibi enstrümanlarda mevcuttur.

akor-arpej-triad ne anlama gelir
akor-arpej-triad ne anlama gelir

Diğer enstrümanlarda örneğin yan flüt, klarnet, saksafon gibi akor basılmaz. Bunun yerine akoru oluşturulan sesler tek tek verilir. Bu yöntem aynı zamanda gitar ve piyanoda da mevcuttur. Akoru oluşturan seslerin tek tek çalınması olayına arpej denilmektedir.

Sizlere bir akoru kurmak için en az 3 sese ihtiyacımız olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu 3 sese müzikte triad denilmektedir. Kısacası üflemeli enstrümanlarda bu triadlar tek tek verilirken gitar gibi enstrümanlarda ya tek tek ya da bir bütün olarak kullanılır.

Yukarıdaki diyagramda temel majör ve minör gitar akorlarını görebilirsiniz. Bunları gitar üzerinde çalışarak pratiğinizi arttırabilir ve hızlanmanız sonucunda parçalara çok rahat bir şekilde eşlik edebilirsiniz.

Eğer gitarı gerçekten A’dan Z’ye öğrenmek istiyorsanız temel armoni bilginizi geliştirmeniz gerek. Sizlere yardımcı olabilmek adına sitemizde bu konu ile ilgili, özellikle akorlar nasıl kurulur konusunda birçok yazı paylaştık. Aşağıda bulunan majör 7’li, minör 7’li ve dominant 7’li akorlara ait yazımızı bağlantıdan okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hem teorik bilgi hem de gitar diyagramı üzerinde nasıl basıldığı ifade edilen bu yazımızı okuyarak konu ile ilgili bilgileri anında öğrenebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/7li-akorlar-nasil-kurulur-resimli-anlatim/


Arpej nedir nasıl kullanılır ?

gitar arpej kuralları
gitar arpej kuralları

Bir üst konu başlığında sizlere bahsettiğimiz arpej kavramı daha çok temposu yavaş parçalarda karşımıza çıkmaktadır. Arpej dediğimiz olay en kısa ve açık tanımı ile akoru oluşturan seslerin arka arkaya tınlatılmasıdır.

Arpej atarken akorun içerisindeki seslerin kullanım sırası parçadan parçaya değişmektedir. Bu nedenle arpej yukarıdan aşağı ya da tam tersi aşağıdan yukarı atılır diye bir düşünce yapısı yanlıştır. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta, melodi bütünlüğünü sağlamak ve gerçekten istediğiniz duyguyu açığa çıkarmaya çalışmak olmalıdır.

Gitarda arpej kuralları ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda hazırlamış olduğumuz yazıyı mutlaka okumalısınız ; https://sozkonususanat.com/gitarda-parmak-numaralari-ve-harfleri/


Armoni kavramı

Armoni, İngilizce’de ” harmony ” uyum anlamına gelmektedir. Bir biri ile uyumlu tınlayan güzel ses topluluğunu ifade etmektedir.

armoni nedir
armoni nedir

Armoni kuralları ses aralıklarına, yani seslerin birbirine göre olan uzaklıklarına göre şekillenmektedir. İki nota arasındaki uzaklığı ifade ettiğimiz kavram olan interval, temel armoninin oluşmasında sürekli olarak kullanılmaktadır.

Peki nedir bu uyumlu sesler ?

Bu konuyu daha rahat bir şekilde anlayabilmeniz için aynı nota üzerinden kurgulanan hem majör hem minör akoru birlikte inceleyeceğiz. Her iki yazımızı da okuduktan sonra temel armoni ile ilgili en ufak bir sorunuz kalmayacak bundan emin olabilirsiniz.

Do notası üzerinden ( C ) kurguladığımız do majör ve do minör akoru ile ilgili yazılarımızı aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Do majör akoru ile ilgili bilgi almak için bu bağlantıyı ; https://sozkonususanat.com/do-major-akoru-nasil-basilir-resimli-anlatim/

Do minör akoru ile ilgili bilgi almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/do-minor-akoru-nasil-basilir-resimli-anlatim/


Akorlar Nasıl Okunur?

Akorların okunabilmesi için öncelikli olarak notaların harf simgelerin bilinmesi gerekmektedir. Temel majör akorlar yalnızca büyük harf ile yazılırken, minör akorlar bir büyük harfin yanında bir de küçük m harfi ile gösterilirler.

Örneğin; ”F”, Fa Majör akoru olarak okunur, ”Fm” ise Fa minör akoru olarak ifade edilir.


Akor Kitabı : Tüm Şarkılar

Akorlar hakkındaki bilgileriniz çoğaldığına göre şimdi sırada bu akorlara uygun parçalar bulup çalışmak gerekli. Sizler için 2 akorlu, 3 akorlu ve A’dan Z’ye olmak üzere tüm Türkçe parçalar için hazırladığımız akor kitabını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bu akor kitabı içerisindeki tüm parçalar orjinal tonunda olup, gitar çalan bir kişinin repertuvarında bulunması gereken bir kaynaktır.

Ücretsiz akor kitabını indirmek için ;  akor kitabı indir bağlantısına tıklayarak Google Drive hesabımız üzerinden indirebilirsiniz.


Akort ile Akor Arasındaki Fark Nedir?

Akort bir enstrümanın seslerinin doğru notaya çekilmesidir. Her enstrüman için ayrı bir akort yöntemi ve onlarca çeşit akort biçimi vardır. Örneğin gitarda standart akort ( standart tuning ) kavramının yanı sıra parçaya özel çeşitli akort biçimleri de kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra akor ise 3 ya da daha fazla farklı frekanstaki sesten oluşan ses topluluğunun adıdır. İkisi arasında yapısal benzerlik bulunmamakta yalnızca isimsel olarak benzerlik bulunmaktadır.

”Akor Nedir?” adlı yazımızın finaline geldik. Merak ettiğiniz tüm sorular için bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz!

Enstrümanınızın akordu için şu yazılarımızıda okuyabilirsiniz;

Gitar akordu nasıl yapılır konusunda bilgi almak için ; https://sozkonususanat.com/gitar-nasil-akort-edilir/

Çello Akordu Nasıl Yapılır konusunda bilgi almak için ; https://sozkonususanat.com/cello-akordu-nasil-yapilir/

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu