Söz Konusu Sanat Blog

Akordeon kursu

Akordeonun Tarihçesi : En kısa en özet bilgiler

Akordeon metal yuvarlak tuşların yanı sıra aynı zamanda piyano tuşlarına ve körüğe sahip bir enstrümandır. Akordeonda ses nasıl elde çıkar merak ediyorsanız ; çekilen körükle beraber içine hava dolması sonucu, bu havanın körüğü itiş esnasında metal paravanlara çarpması sonucu oluşur.

Klavyede bulunan her bir tuş bu metal paravanlara bağlıdır. Hangi tuşa basılırsa basılsın, piyano tuşlarının bağlı olduğu metal paravanlar açılır ve içine dolan havanın sıkışması sonucu sesi açığa çıkarır.

Akordeon çalınışı sırasında iki elde aktif olarak kullanılmaktadır. Sol el akorları verirken  sağ el ile piyano tuşları yardımı ile melodiler elde edilir, tabi ki bu süre içerisinde körüğün hareket etmesi de gerekmektedir. Akordeon çalımı sırasında istenilirse oturulabilir ya da bir kayış yardımı ile omzu asılarak ayakta da çalınabilir.

Piyano tuşları sayısı akordeondan akordeona değişmekte olup 10-22 arası tuşa sahiptir. Bas seslerle melodiye eşlik  sağlanır. Akordeon çalarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus sağ ve sol elin koordineli bir şekilde çalışmasıdır.

Akordeonun atası olarak bilinen Hçekel’in yaptığı hyyshamonika adı verilen çalgıdır. Bu çalgıyı geliştiren iki önemli enstrüman luthierleri olan Eschenback ve Christian Dietz, aeoline aerophone adlı iki mükemmel enstrüman geliştirdiler.

Akordeonun Türkiye’de ki tarihi çok eski olmakla beraber Balkan ülkelerinde sıkça kullanılması ve göçler nedeni ile ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde en çok Artvin yöresinde kullanımı tercih edilen bir enstrümandır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu