Söz Konusu Sanat Blog

Akustik Gitar Nasıl Çalınır : Yeni Başlayanlar İçin Akustik Gitar

Akustik gitar, diğer gitar türleri gibi oldukça sık tercih edilen bir gitar türüdür. Ancak hangi parçalara nasıl eşlik edileceği genellikle akıllarda bir soru işareti olarak kalır. Bu yazımızda ” akustik gitar nasıl çalınır ? ” konusunda sizlere güzel bilgiler vereceğiz.

Aynı klasik gitarda olduğu gibi güzel bir şekilde ritm atılabildiği gibi aynı zamanda solo yönü ile de elektro gitara benzemektedir.

Yalnız burada dikkat çekmemiz gereken bir nokta bulunmakta. Aynı klasik gitarda olduğu gibi arpej ve ritm tekniklerini rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz fakat solo yönü elektro gitar ile tamamen aynı değildir.

Elektro gitarda duyduğunuz soloların ve kullanılan solo tekniklerinin tamamını malesef ki akustik gitarda uygulayamıyoruz. Ancak yine de tatmin edecek şekilde sololar çalmak mümkün.

Bu yazımız içerisinde bulabileceğiniz konu başlıkları aşağıda listelenmiştir ;

 • Akustik gitar nasıl çalınır ?
 • Akustik gitar nasıl tutulur ve temizlenir ?
 • Akustik gitar nasıl akort edilir ?
Ayrıca sıkça merak edilen bir konu hakkında daha bilgi vereceğiz. Normalde bir gitara baktığımız zaman eğer çok fazla bilgimiz yoksa hangi tür gitar olduğunu anlamamız zor olabilir.

Ayrıca akustik gitar nasıl anlaşılır konusunda da bilmeniz gereken püf noktaları ifade edeceğiz.

Akustik Gitar Nasıl Tutulur ?

Akustik gitar tutuluşu aslında oldukça basittir. Daha çok pop gitar çalan kişiler tarzında tutabilirsiniz.

 • Böylelikle ritim atarken her iki kolunuzda gerekli rahatlığa sahip olacak
 • Ayrıca solo gitar çalmak isterseniz de klavyeye temas eden elinizin bilek pozisyonu sizi zorlamayacağı için rahatlıkla en zor figürleri bile çalabileceksiniz.

Akustik gitar nasıl çalınır sorusunun belki de bilinmesi gereken ilk adımı akustik gitar tutuşu ile ilgilidir.

Klasik, akustik ve elektro gitar nasıl tutulur konusunda yazdığımız yazıyı hemen okuyun. Ağrı çekmeden gitar tutmanın inceliklerini öğrenin ; https://sozkonususanat.com/klasik-gitar-nasil-tutulur/

Akustik Gitar Nasıl Temizlenir ?

Akustik gitar nasıl çalınır konusunda bilmemiz gereken ikinci konu ise akustik gitar temizliğidir. Normalde eğer enstrüman çalma işinde çok bilinçli değilsek ne bakım ne de temizlik yaparız.

Ancak enstrümanımızın istenilen performansı vermesi ve ileride çok ciddi bakım maliyetleri çıkarmaması için düzenli olarak yapabileceğimiz basit şeyler var.

Örneğin zamana bağlı olarak elimizdeki kirler gitar klavyesine yapışır. Bu da biriktiğinde hem taktığımız telin ömrünü kısaltır hem de klavyenin zarar görmesine neden olur.

Aynı şekilde elektro akustik ya da normal akustik gitarın sap, klavye ve gövde temizliğinde bazı konulara dikkat edilmezse ileride satarken çok ciddi kayıplarla karşılaşabilirsiniz.

Temizlik konusunda hazırlamış olduğumuz yazımızı okuyarak enstrümanınızı ilk günkü performansında kullanabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/elektro-gitar-temizligi/

Akustik Gitar Nasıl Çalınır ? Nelere Çalışmalısınız ?

Öncelikle akustik gitarın hem pena hem de parmak ile çalındığını bilmelisiniz ve çalışma planlarınızı buna yönelik oluşturmalısınız.

 • Öncelikle arpej tekniklerine çalışmalısınız
 • Ardından pena hakimiyetini arttırmalı ve pena tekniklerini çalışmalısınız
 • Akustik gitarda ritim olmazsa olmaz, ritim gitar çalışmaları yapmalısınız
 • Eğer amacınız kendiniz beste yapmak ve solo atmak ise armoni konularına vakit ayırmalısınız

Akustik gitar nasıl çalınır konusu aslında sadece 4 maddeye indirgenebilir. Her bir madde için ayrı ayrı disiplinli çalışmalar gerçekleştirmelisiniz.

Yukarıdaki çalışmaların hepsini nasıl bulabilirim diye mi düşünüyorsunuz ? Aşağıdaki yazılarımızı inceleyin. Hem gitar teknikleri açısından sizi bir üst seviyeye çıkaracak konu anlatımlarını bulacaksınız hem de ücretsiz pdf i indirip ek çalışmalar yapabilirsiniz.

Vakit kaybetmeden hemen bu yazıyı okuyun ve ücretsiz kitabı indirin ; https://sozkonususanat.com/en-hizli-sekilde-gitar-ogrenmenizi-saglayacak-metot/

Ayrıca gitar teknikler nelerdir diyorsanız ; https://sozkonususanat.com/elektro-gitar-teknikleri/

Akustik Gitar Nasıl Çalınır ? Akustik Gitar Akordu Yapın

Özellikle gitara yeni başlayanlar bu konuda hem acemidir hem de gereken önemi vermez. Ancak seslerin kulağımıza doğru oturması ve gitar çalarken doğru sesleri elde etmemiz için akort konusu hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Tüm gitar çeşitleri aynı şekilde akort edilir. Genellikle standart akort dizisi olan mi-la-re-sol-si-mi kullanılır ancak bu da parçadan parçaya değişebilir. Bunun için parçanın başındaki akort sistemi ile ilgili nota dikkat etmelisiniz.

Gitar akordu nasıl yapılır bilginiz yoksa bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-nasil-akort-edilir/

Akor Bilginizi Geliştirin ve Farklı Çalışmalar Yapın

Peki bu başlık ile ne kastetmeye çalışıyoruz. Aslında olay şu ;

 • Normalde kişiler standart akorları öğrenip standart pozisyonlarda parçaları çalarlar

Ancak bu size istediğiniz tadı vermeyebilir. Hatta gitarda kendinizi geliştirdiğiniz zaman standart pozisyonları kullanmak neredeyse hiç tatmin etmeyecek.

Peki bunun için ne yapabilirsiniz ?

 • Öncelikle gitar klavyesi üzerindeki nota bilginizi geliştirin
 • Akorları öğrenin
 • Triadlar konusunda bilgi edinin ve akorları klavyenin farklı yerlerinden basmaya çalışın

Bu akustik gitar nasıl çalınır konusunda eğer yaparsanız kesinlikle fark yaratacak bir çalışmadır.

Gitarda en sık kullanılan akorlar hakkıdan bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-akorlari/

Ayrıca gitar üzerinde notaları öğrenmek istiyorsanız 3 dakikanızı bu yazımıza mutlaka ayırın ; https://sozkonususanat.com/gitar-tellerinin-harfleri-nelerdir/

Akustik Gitar Çalınışı : Akustik Gitarla Başlanır mı

Akustik gitarı tercih etmiş ve bu müzik aletini çalacak kişi öncelikle bu gitar türünün diğer gitarlardan ayrılan noktalarını, özelliklerini bilmeli ve klasik gitarla akustik gitarın görüntü itibariyle birbirine benzese de hangi yönlerden birbirinden ayrıldığını bilmelidir.

Akustik ile klasik gitar arasındaki en bariz farklardan biri tellerin üretildiği maddelerdir. Klasik gitarda teller naylondan üretilirken, akustik gitarda teller çelikten üretilmiştir.

Bir diğer en belirgin fark ise akustik gitarın çoğunlukla pena, klasik gitarın ise parmak ile çalınmasıdır.

akustik gitar ile başlanılır mı

Bunun dışında klasik gitarda sap bölümü daha kalınken, akustik gitarın sap bölgesi daha ince bir şekilde üretilmektedir. Ayrıca klasik ve akustik gitar gövde genişliği olarak ta farklılık göstermektedir. Klasik gitarın gövdesi akustik gitara göre daha dardır.

Ayrıca akustik gitar klasik gitara çevrilir mi sorusu da sıkça sorulmaktadır. Akustik gitarın tellerini çıkardıktan sonra klasik gitar tellerini takabilirsiniz fakat klasik gitar çalmak gibi aynı tadı vermeyecektir.

Bunun tam tersi olan durumda ise kesinlikle klasik gitar tellerini söküp akustik gitar tellerini takmayın. Klavyeye olan gergi akustik gitarda daha farklı olduğu için klasik gitara zarar verebilir.

Gitarla ilgili yazdığımız bir diğer makale olan ” Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ” adlı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer akustik gitarınızdan sesler düzgün bir şekilde gelmiyorsa sap ayarı ya da akordu bozulmuş olabilir. Her iki yazı hakkında da bilgi almak için ;

Akustik Gitar Çalmak : Akustik Gitar Seçimi

Satın almak istediğini akustik gitarı seçerken mutlaka gitarınızı askısız bir şekilde, kucağınıza oturtarak çalmayı denemelisiniz.

Gitarlarda gövde bölümünün büyüklüğü farklılık gösterdiği için, eğer size uygun bir gövdeye sahip gitarı almazsanız çalarken rahatsızlık duyabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka gitarı kucağınızda da çalarak denemelisiniz.

akustik gitar eğitimi

Eğer ki kendi boyutlarınıza uygun yapı da bir gitarda seçtiyseniz, sıra gitarın yerleştirilmesi aşamasına gelmiş demektir.

Bunun yanı sıra sorulan bir soru da gitar çalmaya ” akustik gitar ile başlanır mı ? “olmaktadır. Bu sorunun cevabı tamamen çalmak istediğiniz ve dinlemeyi sevdiğiniz müzik türü ile ilgilidir.

Eğer ben sahillerde boy göstermek istiyorum, popüler parçalar çalarak ortama güzel bir hava katmak istiyorum diyorsanız akustik gitar tam sizlik !

Ancak diğer yandan rock parçalar çalmak ya da klasik parçalar çalmak istiyorsan, elektro gitar veya klasik gitar seçimlerini yapman daha sağlıklı olacaktır.

Gitar tutarken sol elin dirseği rahat ve gövdeye yakın bir pozisyon almalıdır. Bu pozisyonun sağlanması halinde çabuk yorulma, kolun gereksiz hareketler yapması  gibi sorunlar önlenmiş olmaktadır. Bütün müzik aletlerinin çalımında dikkat edilmesi gereken nokta beden rahatlığıdır.

Akustik Gitar Nasıl Çalınır ? Rahat Olmak İşin Sırrı

Akustik gitar çalarken sol gibi sağ elde aynı rahatlığı sağlamalı ve kasılmalara yer verilmemelidir. Eğer ki pozisyonların duruşu doğru bir şekilde sağlanırsa hem rahat bir çalım elde edilir hem de bedeninizde oluşacak kasılmalar ve zorlanmalar engellenmiş olur.

Akustik gitarın çoğunlukla pena ile icra edildiği görülmüştür. Bunun sebebi çelik tellerden yapılması ve çelik tellerin, naylon tellere göre daha sert olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca çelik tellerden daha iyi bir tını elde edilmesi adına pena kullanımı daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

akustik gitar

Ancak sol elde notaları basarken herhangi bir aparat kullanma durumu mevcut olmadığından dolayı, parmaklar tellere alışana kadar kısa bir süre zorluk çekecek ve zamanla parmaklar nasır tutacaktır. Parmaklar üzerinde oluşan bu baskı sol elin başparmağına bir miktar daha fazla yük bindirerek  azaltılabilir. Ancak bu nokta da baş parmağa aşırı yüklenmemek gerekir. Aksi takdir de baş parmakta kas sorunları, kasılmalar gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Bu temel eğitimler kavranıp duruş, tutuş pozisyonları eksiksiz geçildikten ve gerekli egzersizlerin yapımı tamamlandıktan sonra basit akorlu parça çalımlarına ve daha ileri düzey etüt çalışmalarına geçilebilir.

Akustik gitar önerilerine değinecek olursak alınabilecek orta segment ve üstü en kaliteli gitarlar Ibanez, Cort’tur. Bu iki gitar çeşidi ile rahatlıkla akustik gitar eğitimine başlayabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki bu süreç çalışmayla aşılabilir. Bu yüzden olabildiğince gerekli pratikleri yapmaya özen gösterin ve pes etmeyin!

Akustik gitar nasıl anlaşılır ?

Akustik gitar en çok klasik ile karıştırılır. Bu noktada bilmeniz gereken farklar ;

 • Akustik gitarın klavyesi daha kalındır
 • Tüm telleri çeliktendir

Sadece bu iki bilgiyi bilerek iki gitarı birbirinden ayırt edebilirsiniz.

Gitar Kursu İzmir sayfamıza ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Gitar hakkında merak ettiğiniz her şeyi konuşma panelinden bize iletmeyi unutmayın ; https://sozkonususanat.com/gitar-kursu-izmir/

Akustik gitar nasıl çalınır yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan sorular için bu yazıya aşağıdan yorum yapabilirsiniz.

Hemen Youtube sayfamıza abone olun. Son eklenene ücretsiz derslere ilk siz erişin ve kendinizi geliştirin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu