Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Akustik Gitar Nasıl Çalınır : Yeni Başlayanlar İçin Akustik Gitar

Akustik gitar, diğer gitar türleri gibi oldukça sık tercih edilen bir gitar türüdür. Aynı klasik gitarda olduğu gibi güzel bir şekilde ritm atılabildiği gibi aynı zamanda solo yönü ile de elektro gitara benzemektedir.

Yalnız burada dikkat çekmemiz gereken bir nokta bulunmakta. Aynı klasik gitarda olduğu gibi arpej ve ritm tekniklerini rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz fakat solo yönü elektro gitar ile tamamen aynı değildir. Elektro gitarda duyduğunuz soloların ve kullanılan solo tekniklerinin tamamını malesef ki akustik gitarda uygulayamıyoruz.

akustik gitar nasıl çalınır

akustik gitar nasıl çalınır

Yazımızın genelinde sizlere hem akustik gitarı tanıtacağız hem de merak ettiğiniz konu başlıklarına yer vereceğiz. Bir çok kişi akustik gitar zor mu diye merak etmektedir.

Akustik gitar konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız ; en iyi gitar pdf i yazımızı okuyabilir ve ücretsiz kitabı indirebilirsiniz.

Bu sorunun cevabı aslında gitar çalmaya ne kadar zaman ayırabildiğiniz ile ilgilidir. Eğer düzenli bir çalışma yapabilirseniz, her gün vakit ayırabilirseniz akustik gitar zor mu sorusu tarihe karışacaktır.


Akustik Gitar Çalınışı : Akustik Gitarla Başlanır mı

Akustik gitarı tercih etmiş ve bu müzik aletini çalacak kişi öncelikle bu gitar türünün diğer gitarlardan ayrılan noktalarını, özelliklerini bilmeli ve klasik gitarla akustik gitarın görüntü itibariyle birbirine benzese de hangi yönlerden birbirinden ayrıldığını bilmelidir.

Akustik ile klasik gitar arasındaki en bariz farklardan biri tellerin üretildiği maddelerdir. Klasik gitarda teller naylondan üretilirken, akustik gitarda teller çelikten üretilmiştir.

Bir diğer en belirgin fark ise akustik gitarın çoğunlukla pena, klasik gitarın ise parmak ile çalınmasıdır.

akustik gitar ile başlanılır mı

akustik gitar ile başlanılır mı

Bunun dışında klasik gitarda sap bölümü daha kalınken, akustik gitarın sap bölgesi daha ince bir şekilde üretilmektedir. Ayrıca klasik ve akustik gitar gövde genişliği olarak ta farklılık göstermektedir. Klasik gitarın gövdesi akustik gitara göre daha dardır.

Ayrıca akustik gitar klasik gitara çevrilir mi sorusu da sıkça sorulmaktadır. Akustik gitarın tellerini çıkardıktan sonra klasik gitar tellerini takabilirsiniz fakat klasik gitar çalmak gibi aynı tadı vermeyecektir.

Bunun tam tersi olan durumda ise kesinlikle klasik gitar tellerini söküp akustik gitar tellerini takmayın. Klavyeye olan gergi akustik gitarda daha farklı olduğu için klasik gitara zarar verebilir.

Gitarla ilgili yazdığımız bir diğer makale olan ” Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ” adlı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer akustik gitarınızdan sesler düzgün bir şekilde gelmiyorsa sap ayarı ya da akordu bozulmuş olabilir. Her iki yazı hakkında da bilgi almak için ;

sap ayarı nasıl yapılır ve gitar nasıl akort edilir yazılarına göz atabilirsiniz.


Akustik Gitar Çalmak : Akustik gitar seçimi

Satın almak istediğini akustik gitarı seçerken mutlaka gitarınızı askısız bir şekilde, kucağınıza oturtarak çalmayı denemelisiniz.

Akustik gitarınızdan tam performans almak için bakımlarını yapmayı unutmayın. Gitar temizliği nasıl yapılır sayfasına bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gitarlarda gövde bölümünün büyüklüğü farklılık gösterdiği için, eğer size uygun bir gövdeye sahip gitarı almazsanız çalarken rahatsızlık duyabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka gitarı kucağınızda da çalarak denemelisiniz.

akustik gitar eğitimi

akustik gitar eğitimi

Eğer ki kendi boyutlarınıza uygun yapı da bir gitarda seçtiyseniz, sıra gitarın yerleştirilmesi aşamasına gelmiş demektir.

Bunun yanı sıra sorulan bir soru da gitar çalmaya ” akustik gitar ile başlanır mı ? “olmaktadır. Bu sorunun cevabı tamamen çalmak istediğiniz ve dinlemeyi sevdiğiniz müzik türü ile ilgilidir. Eğer ben sahillerde boy göstermek istiyorum, popüler parçalar çalarak ortama güzel bir hava katmak istiyorum diyorsan akustik gitar tam senlik !

Gitar çalma konusunda kendini geliştirmek istiyorsan usta gitaristlerin çalışma programlarını uygulayabilirsin ; gitar çalacaklara tavsiyeler

Ancak diğer yandan rock parçalar çalmak ya da klasik parçalar çalmak istiyorsan, elektro gitar veya klasik gitar seçimlerini yapman daha sağlıklı olacaktır.

Gitar tutarken sol elin dirseği rahat ve gövdeye yakın bir pozisyon almalıdır. Bu pozisyonun sağlanması halinde çabuk yorulma, kolun gereksiz hareketler yapması  gibi sorunlar önlenmiş olmaktadır. Bütün müzik aletlerinin çalımında dikkat edilmesi gereken nokta beden rahatlığıdır.


Akustik gitar nasıl çalınır : Rahat olmak işin sırrı

Akustik gitar çalarken sol gibi sağ elde aynı rahatlığı sağlamalı ve kasılmalara yer verilmemelidir. Eğer ki pozisyonların duruşu doğru bir şekilde sağlanırsa hem rahat bir çalım elde edilir hem de bedeninizde oluşacak kasılmalar ve zorlanmalar engellenmiş olur.

Akustik gitarın çoğunlukla pena ile icra edildiği görülmüştür. Bunun sebebi çelik tellerden yapılması ve çelik tellerin, naylon tellere göre daha sert olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca çelik tellerden daha iyi bir tını elde edilmesi adına pena kullanımı daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

akustik gitar

akustik gitar

Ancak sol elde notaları basarken herhangi bir aparat kullanma durumu mevcut olmadığından dolayı, parmaklar tellere alışana kadar kısa bir süre zorluk çekecek ve zamanla parmaklar nasır tutacaktır. Parmaklar üzerinde oluşan bu baskı sol elin başparmağına bir miktar daha fazla yük bindirerek  azaltılabilir. Ancak bu nokta da baş parmağa aşırı yüklenmemek gerekir. Aksi takdir de baş parmakta kas sorunları, kasılmalar gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Bu temel eğitimler kavranıp duruş, tutuş pozisyonları eksiksiz geçildikten ve gerekli egzersizlerin yapımı tamamlandıktan sonra basit akorlu parça çalımlarına ve daha ileri düzey etüt çalışmalarına geçilebilir.

Akustik gitar önerilerine değinecek olursak alınabilecek orta segment ve üstü en kaliteli gitarlar Ibanez, Cort’tur. Bu iki gitar çeşidi ile rahatlıkla akustik gitar eğitimine başlayabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki bu süreç çalışmayla aşılabilir. Bu yüzden olabildiğince gerekli pratikleri yapmaya özen gösterin ve pes etmeyin!

Gitar Kursu İzmir sayfamıza ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Gitar hakkında merak ettiğiniz her şeyi konuşma panelinden bize iletmeyi unutmayın ; https://sozkonususanat.com/gitar-kursu-izmir/

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89