Söz Konusu Sanat Blog

Baget Nasıl Tutulur?

Bateride beğendiğimiz ritmleri vurmaya geçmeden önce, en çok dikkate alınması gereken ”baget nasıl tutulur?”  adlı konuya vurgu yapacağız. Ancak baget tutuşu hakkındaki bilgilere geçiş yapmadan önce çok kısaca ”baget nedir?” sorusunun cevabını yanıtlayalım.

Baget Nedir?

Baget, baterinin parçalarını oluşturan zil ve davullara teması sağlayan, farklı boy ve modelleri bulunan, çoğunlukla yapımında tahta tercih edilen sopa şeklinde bir ritm aparatıdır. Çalacağımız bagetleri belirlerken karşımıza malzeme, genişlik, boyut ve uç bölge şekli olarak bir çok farklı seçenek çıkmaktadır. Bu konuda eğer normal genişliğe sahip bir baget tercih edecek isek 5A, 5A’ya göre biraz daha geniş bir baget seçiminde bulunacaksak ta 5B bagetleri edinmemiz daha doğru bir tercih olacaktır. Bagetin ne olduğunu tanımladığımıza göre artık bageti nasıl kullanmamız gerektiğini öğrenebiliriz.

Baget Tutuşu Nasıl Olmalıdır?

nasıl tutulAslında farklı davulcular incelendiğinde birbirinden farklı, çeşitli baget tutuş tekniklerini gözlemleyebilirsiniz.Bagetin tutuş pozisyonu çalan kişinin rahatlığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak mevcut tekniklerin birbirlerine göre herhangi bir üstünlüğü bulunmamaktadır. Şu an için en sık tercih edilen ”German Grip” adındaki Alman tekniğini üzerinden konu anlatımımıza devam edeceğiz.

Bahsettiğimiz bu Alman tekniğinde bagetlerin bitişiyle ortasındaki balans konumunu işaret parmak ile baş parmak ucu kavramalı, geri kalan parmaklarda bagetin dengesini sağlamak amacıyla bageti sarmalıdır. Aynı zamanda avucun iç bölümü bagetin tutulduğu yere karşı paralelliğini korumalı ve dışa dönük bir pozisyon almamalıdır. Kollar omuz açıklığına göre orantılı şekilde yanlarda konumlanmalı ve baget tutuşunda üçgen pozisyon sağlanmalıdır.

Bagetler ne kasılma yaratacak kadar sert tutulmalı nede elimizden düşecek kadar rahat bırakılmalıdır. Bu tip durumların yaşanmaması adına ikisinin ortasında bir tutuş biçimi edinilmelidir. Ritm çalarken vuruşların sağ ve sol bilekten gerçekleştirilmesi yorgunluk hissetmemeniz ve hız kazanmanız konusunda oldukça büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda baget tutuşu kadar vuruş hızı, netliği ve kararlılığı da verimli ses elde edebilmek adına oldukça önemlidir. Bu yüzden gerekli vuruşların yeri önceden belirlenmeli ve çalım gerçekleştirilirken hedeflenen bölgelere gerekli ataklar gerçekleştirilmelidir.

Baget tutuşunun desteklenmesi açısından davul başında oturuşta çok önemlidir. Öncelikli olarak diz kapakları kırılmalı ve doksan dereceye denk gelecek şekilde ayaklar konumlandırılmalıdır. Böylelikle vuruşlar pedallara doğru şekilde uygulanmış olur ve yanlış teknikle çalmanın negatif etkileri bu sayede önlenebilir.

Bateri çalmanın hayatımıza kattığı artı değerleri açıklayıcı nitelikteki ” Bateri Çalmanın Faydaları ” makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu