Söz Konusu Sanat Blog

Bağlama Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer bağlama öğrenmek istiyorsanız ve çok fazla bilginiz yoksa alacağınız enstrümanın ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılayamayacağını bilemezsiniz. Bu nedenle sizler için bağlama alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı hazırladık.

Bağlama alacağınız zaman etrafınızda size yardımcı olabilecek biri yoksa artık hiç sorun değil! Bağlama alırken dikkat edilmesi gereken her bir konuyu detaylı olarak öğrenecek ve hatasız bir şekilde enstrümanınızı alabileceksiniz.

Bağlama Alacaklara Tavsiyeler

Bağlama ya da halk dilinde saz aynı enstrüman anlamına gelmektedir. Hatta daha genel bir açıklama yapacak olursak ;

Saz, Türkçe’de enstrüman anlamına gelmektedir. Kısacası gördüğünüz her enstrüman birer sazdır. Flüt, klarnet, davul, gitar ve diğerleri gibi.

Diğer yandan bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz çünkü özellikle de etrafınızda size yardımcı olabilecek biri yoksa enstrüman piyasası bilgisi olmayan kişiler için oldukça tehlikelidir.

Daha çok para kazanmak için kalitesiz ürünleri size önerebilirler. Bunu fırsat bilen, uygulayan çok fazla müzik market ve imalatçı vardır. Bu nedenle bağlama alırken dikkat edilmesi gereken hususları bir bir sizlere açıklayacağız.

Bu yazı, iyi bir saz almak isteyen, parasını boş yere harcamak istemeyen kişilerin bilmesini düşündüğümüz konuları içeriyor. Hadi başlayalım.

Öncelikle kendi kendinize cevabını vermeniz gereken birkaç sorumuz var. Bu sorular ;

 • Bağlamadan beklentiniz ne ? Aldığınız zaman sizi ne kadar bir süre idare etmesini istiyorsunuz ?
 • Uzun sap mı yoksa kısa sap bağlama mı çalmak istiyorsunuz ?
 • Bu işe ayırabileceğiniz bütçe nedir ?

Bildiğiniz üzere birçok bağlama çeşidi var. Bu çeşitler arasında kısa sap, uzun sap, divan sazı, cura gibi onlarca saz çeşidini bulabilirsiniz. Ancak her biriyle de ayrı ayrı müzikler icra edildiğini unutmayın.

Örnek vermek gerekirse ;

 • Neşet Ertaş dinlemekten keyif alıyorsanız tercihiniz uzun sap bağlama ya da divan sazı şeklinde olmalıdır.
 • Ancak Ege yöreleri, Aydın havalarını çalmak istiyorsanız kısa sap bağlama sizin için daha iyi bir tercih olacaktır.

Bağlama alırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki!

Bağlama çeşitlerini tanıttığımız bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz ; https://sozkonususanat.com/baglama-cesitleri-nelerdir/

Her bir bağlama kendine ait çeşitli deneyimler ister. Örneğin kısa sap bağlamada melodiler aşağıdan yukarı doğru oluşturulur.

Ancak uzun sap bağlama da ise melodiler klavye boyunca yatay olarak oluşturulur. Bu da elde edilen tınıyı etkiler. Sağ elden tavır teknikleri ise olayı çok başka bir noktaya götürür.

Dipnot!

Bağlama alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kısa sürede hemen parça çalıp istemediğinize bağlıdır. Eğer kısa süre içerisinde sonuç almak istiyorsanız kısa sap bağlama ile daha hızlı parça çalmayı öğrenirsiniz.

Ancak dediğimiz gibi önemli olan nokta hangi türde şarkılar çalmak istediğinize göre değişir.

Bağlama Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Sap, Tekne, Göğüs

Bağlamadan elde edeceğiniz tonu, çalım rahatlığını en çok etkileyen bağlama elemanları sap, tekne ve göğüs kısımlarıdır.

Bağlama alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bu kısımlarda kullanılan malzeme, işçilik kalitesi gibi unsurlar bağlama çalarken alacağınız tadı arttırabilir ya da azaltabilir.

Bağlama çalarken isteğinizi kaçırabilecek bazı durumlar şunlardır ;

 • Bağlama burgularının akort tutmaması ve parça içerisinde sürekli akort kaçırması
 • Tekne ölçüsünün yanlış olması ya da doğru malzeme seçimi yapılmamış olması sonucu tınının sağır bir şekilde çıkması
 • Bağlamanın göğüs kapağının kalitesiz olarak işlenmesi sonucu tavırları uygularken çökmesi
 • Sap ve teknenin doğru bir şekilde birleştirilmemesi sonucu entonasyon kaybı yaşanması
Bu özellikleri, eğer bağlama hakkında çok fazla bilgisi olmayan birisi kesinlikle görmez. Belki kozmetik olarak hatalı olduğunu anlayabilir ancak çalım rahatlığının olmamasını ve diğer sıkıntıları bilmesinin imkanı yoktur.

Bağlama Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Ağaç Seçimi

Bir şehir efsanesi olarak sizlere şundan bahsetmek istiyoruz. Evet bağlama alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yapım sırasında kullanılan ağaç seçimi oldukça önemlidir.

Ancak unutmamanız gereken konu ise sadece kaliteli bir ağaç seçmek, mükemmel bir ton elde etmenize yardımcı olmaz.

Bu ağacın güzelce işlenmesi, diğer parçalarla düzgünce birleştirilmesi, kısacası bağlamadan elde edeceğiniz tonun iyi olması güzel işçilikle ilgilidir.

Tabi ki diğer ağaçlara göre daha çok tercih edilen ve özellikle sizlerin de tercih etmesi gereken çeşitler vardır. Saz ağaç çeşitleri aşağıda verilmiştir.

Bağlama virtüözü diye adlandırdığımız sanatçıların bağlama seçimlerinde şu ağaçlar ön plana çıkar ve ortaktır ; maun, dut ve ardıç.

Bu ağaçlar dışında ise tercih edebileceğiniz diğer türler , kestane, ceviz, venge, akçaağaç, pelesenk ağaçlarıdır.

Yukarıda bahsettiklerimiz tekne kısmında tercih etmeniz gereken ağaçlar arasında yer almaktadır.

Göğüs kısmında ise ön plana sadece 2 ağaç tipi çıkmaktadır. Bağlamanın göğüs kısmı oldukça önemlidir çünkü elde edilecek sesin yüksekliğini, parlaklığını, sesin yayılmasını ve temiz çıkmasını burası sağlar.

Göğüs bölümünde ise genellikle çam ve ladin ağaçları kullanılmaktadır.

Bağlama Teknesinde Oyma ve Yaprak Ne Anlama Gelir ?

Bağlama tekneleri oyma ve yaprak olmak üzere 2 farklı şekilde yapılır.

 • Oyma bağlama teknesi, ağaç gövdesi oyularak oluşturulur. Yapımı daha kolaydır ve el yapımı bağlama sipariş ettiyseniz daha kısa sürede yapılacaktır.
 • Yaprak bağlama teknesi ise, tekne ölçülerine göre ağaçtan ince şekilde kesilen ( yaprak gibi ) parçaların birbirine yapıştırılması ile oluşturulur.
Bağlama alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan oyma ve yaprak tip tekne bu anlama gelir.

Yaprak bağlama teknesinin tınısı daha güzeldir, bu nedenle bağlama sanatçıları genellikle dut ve ardıç ağaçlarından yaprak tekne kullanırlar.

Bağlama Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Bağlama Sapı

Bağlama sapı gözden kaçırmamanız gereken birkaç detay içerir.

 • Öncelikle bağlama sapının tekneye düz bir şekilde birleştirildiğinden emin olun. Bu işlem su terazisi ile kontrol edilmektedir.
 • Ayrıca perdelere bastığımız zaman seslerin doğru bir şekilde çıkması için alt eşikten 2.5mm – 3 mm kadar yüksekte olması gerekmektedir.

Bu mesafeyi bir cetvel yardımı ile ölçebilirsiniz. Ancak dikkat edin! Bu tel yüksekliği arttıkça sesleri elde etmek için daha kuvvetli bir şekilde basmanız gerekir.

Bu hem çalım performansınızı olumsuz etkiler hem de seslerin temiz çıkmamasına neden olur.

 • Seslerin doğru şekilde elde edilmesi için perdeler kesinlikle doğru yerlere takılmış olmalıdır.

Bağlama Alırken Nelere Dikkat Etmeli – Fabrikasyon ve El Yapımı

Bu noktada ise bilmeniz gerekenler bilgiler şunlar ;

 • Fabrikasyon ürünler makineler aracılığı ile yapıldığı için hata payı çok düşük olan enstrümanlardır
 • Kısa sürede satışa hazır hale gelir
 • Ancak el yapımı ürünler, çoğu zaman kişi istediğinde yapımına başlanıldığı için yapımı uzun sürer
 • Siparişinizden ortalama 2-3 hafta sonra alabilirsiniz.
El yapımı bağlamaların kalitesi, fabrikasyon yapımlar ile kıyaslanamayacak kadar fazladır. Eğer bütçeniz imkan veriyorsa el yapımı almanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Eğer bağlamaya bir kere yatırım yapayım uzun süre kullanayım diyorsanız, bu alanda kendinizi gerçekten geliştirmek istiyorsanız kesinlikle el yapımı olan ürünleri tercih etmelisiniz.

Eğer bu işin sizin için bir heves mi yoksa hobi mi olduğunu önce öğrenmek istiyorsanız fabrikasyon bağlamaları tercih edebilirsiniz. Ancak yine de orta seviye ürünler almanız çalarken aynı zamanda tat almanıza ve iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bağlama Çalmaya Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Eğer bu işe sıfırdan başlayacaksanız ve çok fazla ayırabileceğiniz bir bütçeniz yoksa orta seviye bağlamalar almanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Çok ucuza satılan, neredeyse hiç emeksiz yapılan ve öğrenci bağlaması olarak geçen bağlamalar bu öğrenme isteğinizi köreltecektir.

Gelişiminizi yavaşlatacak, sesleri temiz elde edemeyeceğiniz bağlamalar sizler için tamamen zaman kaybı olacaktır.

Fabrikasyon ürünlere yönelmek isteyen kişiler ise yukarıda bahsettiğimiz ağaç türlerini içeren bağlamaları alması durumunda daha kaliteli bir deneyim yaşayacaktır. 

Yeni başlayanlar için bağlama fiyatları ortalama olarak 250 TL civarındadır.

Bağlama Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Son Tavsiyeler

Bağlama hem şenlikli hem de buruk tınısıyla Türk halk müziğiyle özdeşleşmiş , halk müziğinin  vazgeçilmez bir enstrumanı haline gelmiştir. Anadolu tınılarını ve bir çok yörenin ezgilerini içerisinde barındıran bağlama, genç yaşlı demeden bir çok kişinin beğenisi kazanmış bir müzik aletidir.

Bağlamanın tonunun güzelliği her ne kadar çalım tarzıyla doğru orantılı olarak değişiklik gösterse de yapımında kullanılan malzemeler, bu malzemelerin kalitesi ve işlenişi de enstrumanın performansını belirleyen önemli faktörlerdendir.

Bu yüzden bağlama çalmak isteyenler kendi bütçelerine uygun, tınısını tatmin edici bulduğu uygun bir bağlama edinmelidir.

Peki bağlama alırken nelere dikkat edilmeliyiz?

 • Bağlama satın almadan önce bağlamanın uzun mu yoksa kısa sap mı alınacağı belirlenmelidir. Bu tercih yapılabilmesi için öncelikle tavır ve icra edilecek yöre seçimi yapılmalı ve bu tavra, yöreye uygun bir bağlama edinilmelidir.
 • Bağlamanın tonunu belirleyen diğer faktörlerden bir diğeri de bağlamanın yapımında kullanılan ağaç çeşididir. Ardıç, gül, kelebek, kayın, ceviz gibi ağaçlar genellikle bağlama yapımında tercih edilen ağaçlardır.
 • Ancak bu ağaç çeşitleri arasından dut ağacından yapılan bağlamalar en kalitelileri olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden dut ağacından yapılmış bağlamaların fiyatı diğer bağlamalara oranla daha yüksektir.
 •  Alınacak bağlama öncelikle akort edilerek çalınıp test edilmeli, ardında da ses rengi beğenilen bağlamanın alımına yönelinmelidir.
 •  Yapımında kullanılan ağaç faktörü kadar önemli diğer bir unsurda bu ağaçların nasıl işlendiği kısmıdır. Bu aşama ustanın profesyonelliğini konuşturduğu, enstrumana karakteristik özelliklerinin katıldığı aşamadır.
 • Örnek vermek gerekirse düşük kalite bir ağaçtan yapılan iyi işlenmiş bir bağlama, yüksek kaliteli bir ağaçtan yapılmış ancak kötü işçilikten oluşmuş bir bağlamadan çok daha iyi performans verecektir.
 • Bağlamanın gövde bölümü enstrumanda sesin yayıldığı kısımdır ve buranın kaliteli ağaçlardan yapılması bağlamanın kalitesi açısından çok büyük önem taşımaktadır.
 • Bu yüzden bu bölgenin kontrplak malzemeden yapılmamış olmasına, çam ve ladin gibi ağaç çeşitlerinden yapılmış olmasına özen gösterilmelidir.
 • Profesyonel bir kişi tarafından perde aralıklarının uygun şekilde ayarlanıp ayarlanmadığı test edilmelidir. Ayrıca perdelerin sarımları düzgün ve sıkı bir şekilde sarılmış olmalıdır.
 • Bağlamada alt ve üst olmak üzere 2 eşik bulunmaktadır. Bu eşikler birbirleriyle aynı düzlem üzerinde bulunmalı ve orantılı bir şekilde yerleşmiş olmalıdır.
 • Eşiklerin yüksekliği çok olmamalı, perdelere rahat şekilde basılıp, rahat bir icra gerçekleştirilebilmelidir.
 •  Kulak adı da verilen burguların sıkılığı-gevşekliği kontrol edilmeli, rahat akort yapılabilmesi için burguların çok gevşek olmamasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde yapılan akort kulaklardan gevşeyip akort kaçmasına sebep olacaktır.

İzmir’in en iyi bağlama kursu sayfasını ziyaret etmek için hemen tıklayın ;  bağlama kursu İzmir

Ayrıca ücretsiz etütler ile çalışmak, kendinizi geliştirmek istiyorsanız Youtube sayfamıza abone olabilir ve eklenen içeriklere ilk siz erişebilirsiniz.

Bağlama Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Sık Sorulan Sorular

Ucuz bağlama fiyatları ne kadar ?

İşinizi görecek en ucuz bağlama fiyatları ortalama olarak 250 TL den başlamaktadır.

Bağlama saz farkı var mıdır ?

İkisi de aynı enstrümanı ifade etmektedir. Saz, enstrüman kelimesinin dilimizdeki karşılığıdır.

Bağlama tekne alırken dikkat dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Bu bağlantıya tıklayarak ilgili konu başlığını okuyabilirisiniz ; bağlama teknesi alırken dikkat edilmesi gerekenler

Uzun sap mı daha kolay kısa sap mı ?

Kısa sap bağlama uzun sapa göre daha kolaydır. Melodileri daha rahat elde edebilir ve kısa sürede parça çalabilirsiniz.

Saz teli tavsiye eder misiniz ?

D’Addario ya da Pyramid marka kullanabilirsiniz. En iyi saz teli hangisi diye merak ediyorsanız bu biraz sizin almak istediğiniz tınıya göre değişir. Yani en iyi tel markası kişiden kişiye göre değişmektedir.

Bağlamada en iyi ağaç hangisi ?

Dut ağacı profesyonel bağlamalarda en sık kullanılan ağaç türüdür.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu