Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Bağlama Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bağlama Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bağlama kursu İzmir Hatay eğitmenlerimizin hazırladığı makalemizde ” Bağlama alırken nelere dikkat etmeliyiz? ”, ” Bağlama alırken dikkat edilecek hususlar ”, ” En iyi bağlamalar hangi özellikleri taşır? ” gibi konular hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bağlama hem şenlikli hem de buruk tınısıyla Türk halk müziğiyle özdeşleşmiş , halk müziğinin  vazgeçilmez bir enstrumanı haline gelmiştir. Anadolu tınılarını ve bir çok yörenin ezgilerini içerisinde barındıran bağlama, genç yaşlı demeden bir çok kişinin beğenisi kazanmış bir müzik aletidir.

Bağlamanın tonunun güzelliği her ne kadar çalım tarzıyla doğru orantılı olarak değişiklik gösterse de yapımında kullanılan malzemeler, bu malzemelerin kalitesi ve işlenişi de enstrumanın performansını belirleyen önemli faktörlerdendir. Bu yüzden bağlama çalmak isteyenler kendi bütçelerine uygun, tınısını tatmin edici bulduğu uygun bir bağlama edinmelidir. Peki bağlama alırken nelere dikkat edilmeliyiz?Bağlama Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bağlama Alacaklara Önemli Tavsiyeler

* Bağlama satın almadan önce bağlamanın uzun mu yoksa kısa sap mı alınacağı belirlenmelidir. Bu tercih yapılabilmesi için öncelikle tavır ve icra edilecek yöre seçimi yapılmalı ve bu tavra, yöreye uygun bir bağlama edinilmelidir.

* Bağlamanın tonunu belirleyen diğer faktörlerden bir diğeri de bağlamanın yapımında kullanılan ağaç çeşididir. Ardıç, gül, kelebek, kayın, ceviz gibi ağaçlar genellikle bağlama yapımında tercih edilen ağaçlardır. Ancak bu ağaç çeşitleri arasından dut ağacından yapılan bağlamalar en kalitelileri olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden dut ağacından yapılmış bağlamaların fiyatı diğer bağlamalara oranla daha yüksektir.

* Alınacak bağlama öncelikle akort edilerek çalınıp test edilmeli, ardında da ses rengi beğenilen bağlamanın alımına yönelinmelidir.

* Yapımında kullanılan ağaç faktörü kadar önemli diğer bir unsurda bu ağaçların nasıl işlendiği kısmıdır. Bu aşama ustanın profesyonelliğini konuşturduğu, enstrumana karakteristik özelliklerinin katıldığı aşamadır. Örnek vermek gerekirse düşük kalite bir ağaçtan yapılan iyi işlenmiş bir bağlama, yüksek kaliteli bir ağaçtan yapılmış ancak kötü işçilikten oluşmuş bir bağlamadan çok daha iyi performans verecektir.

* Bağlamanın gövde bölümü enstrumanda sesin yayıldığı kısımdır ve buranın kaliteli ağaçlardan yapılması bağlamanın kalitesi açısından çok büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden bu bölgenin kontrplak malzemeden yapılmamış olmasına, çam ve ladin gibi ağaç çeşitlerinden yapılmış olmasına özen gösterilmelidir.

* Profesyonel bir kişi tarafından perde aralıklarının uygun şekilde ayarlanıp ayarlanmadığı test edilmelidir. Ayrıca perdelerin sarımları düzgün ve sıkı bir şekilde sarılmış olmalıdır.

* Bağlamada alt ve üst olmak üzere 2 eşik bulunmaktadır. Bu eşikler birbirleriyle aynı düzlem üzerinde bulunmalı ve orantılı bir şekilde yerleşmiş olmalıdır. Eşiklerin yüksekliği çok olmamalı, perdelere rahat şekilde basılıp, rahat bir icra gerçekleştirilebilmelidir.

* Kulak adı da verilen burguların sıkılığı-gevşekliği kontrol edilmeli, rahat akort yapılabilmesi için burguların çok gevşek olmamasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde yapılan akort kulaklardan gevşeyip akort kaçmasına sebep olacaktır.

Söz Konusu Sanat * Bağlama Kursu İzmir

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89