Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Bağlama Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Bağlama Çalmayı Öğrenmek

Bağlama kursu İzmir yazımızda bağlama nasıl çalınır? Bağlama çalmak kaç ayda öğrenilir? Bağlama çalarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bağlama ne kadar sürede öğrenilir? Gibi soruların yanıtlarına ve daha pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Halk dilinde saz, gerçek adıyla bağlama Türk Halk Müziği’nde sıkça tercih edilen telli ve perdeli bir müzik aletidir. Bağlama, Asya ve Avrupa’yı kapsayan kullanım alanıyla birlikte farklı çeşitleri ve adlandırılışlarıyla geçmişten günümüze hala kullanılan köklü bir enstrumandır. Bağlamanın en çok kullanımına rastlanılan yer Anadolu ve çevre bölgeleridir. Bu sebepten ötürü bağlama, Türkiye’de oldukça popüler bir müzik aletidir.

Bağlama Öğrenme Aşamaları

Bağlama Çalmak Nasıl ÖğrenilirBağlama icrası gerçekleştirilmeden önce her müzik aletinde yapılması gerektiği gibi bağlamada da akort kontrol edilmelidir. Akort, müzik aletinin olması gereken frekanstaki seslere getirilmesi ve sesler arasındaki düzenin sağlanması işlemidir. Bu yüzden yanlış bir akortla çalışma yapmak, çaldığınız etüdün ya da parçanın seslerinin bozuk olmasına yol açacaktır. Bu sebepten ötürü hangi müzik aletini çalarsanız çalın akortsuz çalışma gerçekleştirmemenizi öneriyoruz.

Akort, müzik marketlerde satılan ya da internet üzerinde bulunan tuner adı verilen cihaz ve programlarla yapılabilmektedir. Ancak akort yapmayı ilk kez deneyecekseniz mutlaka daha önce herhangi bir müzik aletini akort etmiş bir kişiden yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Aksi halde teller fazla gerilimden dolayı patlayıp, kopabilir.

Bağlamanın klavye bölümünün üstünde perde adı verilen ve seslerin yerlerini belirleyen çubuklar bulunmaktadır. Bu çubukların arasındaki yerlerde farklı frekanstaki notalar yer almaktadır. Bağlama üzerinde bulunan notaların her birinden oktav farkı mevcut olarak iki ya da üç tane bulunmaktadır. Bağlamanın en pes sesleri burgulara yakın yerlerde bulunurken, ses gövdeye gidildikçe incelmektedir.

Çalma aşamasına geçmeden önce vücut kontrol edilmeli ve kambur durulmadığından emin olunmalıdır. Eğer kambur bir duruş benimsenirse eklem bölgelerinde zaman içerisinde ağrılar ve bağlama çalımında sorunlar yaşayabilirsiniz. Bağlama mızraplı ve tezeneli, telli bir enstruman olmasına rağmen ‘’ şelpe ‘’ adında ki bir teknikte bağlama icrası parmakla gerçekleştirilir.

Tezenenin yukarı, aşağı hareketini yapıp bu şekilde tellere temas etmesi sonucunda bağlamadan ses çıkarma işlemi tamamlanmış olur. Bu bilek hareketinin sürekli hale getirilmesiyle birlikte zamanla gerekli pozisyon rahatlıkla uygulanabilir hale gelecektir.

Notaların bağlama üzerindeki yerleri ve adları kavrandıktan sonra seviyeye uygun, hevesli olunan bir eserin doğru notaları kitaptan ya  da internet üzerinden edinilir. Uygun notaya ulaşılmasıyla birlikte gerekli sesler ve hareketler üzerinde alıştırmalar yapılarak, parçanın ana hatları çıkarılır ve zamanla pratiklerle birlikte parçanın nüans ve ufak eksiklikleri tamamlanır. Burada dikkat edilmesi gereken konu parçanın çalınırken uygun bir tavırla ve doğru mızrap vuruşlarıyla çalınmasıdır. Bu çalınan parçanın lezzetini ve etkileyiciliğini büyük oranda değiştirecek bir unsurdur.

Eğer ki çaldığınız bağlamadan uzun süre güzel bir ton çıkarmak istiyorsanız, bağlamanızı olabildiğince korumalı ve güzel şartlarda muhafaza etmelisiniz. Bağlamanızın yıpranıp, zarar görmemesi açısından nemli ortamlardan uzak durması ve direkt güneş ışığı ya da sıcakla teması olan yerlerde bulundurulmaması gerekmektedir. Aynı zamanda ani sıcaklık değişimleri mutlaka tellerin sıkılığını değiştirecek ve akort bozulmasına yol açacaktır. Bu tür vb. sonuçlara maruz kalmamak adına gerekli bakımları uygulayın ve bağlamanızı düzgün bir yerde muhafaza edin. Böylece inanılmaz tonlar elde edebilir ve bağlamadan aldığınız tam performansın sürekliliğini sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda bağlamanın satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri açıkladığımız bir diğer yazımız olan ‘’ Bağlama Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? ‘’ adlı detaylı makalemizi de okumanızı öneriyoruz. Bağlamayla ilgili ve bağlama kursu İzmir ile ilgili tüm sorularınız için sanat merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Bağlama Kursu İzmir

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89