Söz Konusu Sanat Blog

Bağlama Hakkında Merak Edilenler

Bağlama, yanık türkülerin temsilcisi, Neşet Ertaş’ın tezenesi, Anadolu’nun yegane müzik aleti olarak bilinen Türk müziğinde aktif olarak kullanılan bir enstrümandır. Bağlama hakkında sayısız makale bulunsa da bağlama kursu izmir eğitmenlerimizin yazdığı bu yazının yerinin sizler için ayrı bir konuma sahip olacağını düşünüyoruz ?

Bağlama çalmak için kaç yaşında olmak gerekiyor, bağlama öğrenmek zor mudur?, bağlama çalmak için nota öğrenmem şart mı?, gibi bağlama ile ilgili sorular ve bunların açıklamaları için makalemizi en son cümlesine kadar incelemenizi tavsiye ediyoruz! ? Ayrıca bağlama hakkındaki tüm detaylara yüz yüze sahip olmak için de ücretsiz bağlama kursu izmir deneme derslerimize randevu alarak, katılabilirsiniz!

baglama-ile-ilgili-sorular

 

Bağlama Hakkında Merak Edilenler

1-) Bağlama çalmak zor mudur?
Bağlama, perdeli bir müzik aleti olduğu için öğrenmesi diğer müzik aletlerine göre daha kolaydır, ancak her müzik aletinin profesyonel olma aşaması pratik gerektirmektedir. Eğer ki bağlama kursu izmir eğitmenlerimiz tarafından size özel uygulanan çalışma programınızı aksatmaz iseniz, en kolay ve kısa yoldan bağlama çalmayı öğrenebilirsiniz!

2-) Bağlama çalmak için yaş sınırı var mıdır?
Eğer ki kol ve parmak kasları yeterli gelişme seviyesine ulaşmışsa, bağlama çalmanızda yaş faktörü önemli değildir. Bunun için bağlama çalacak kişilerin en az 8 yaş ve üzeri olması tavsiye edilmektedir. Kişilere özel olarak üretilen bağlamalar sayesinde bağlama eğitimi yaşı o8 yaş üzerinde bulunan her birey, başka bir koşulsuz, şartsız bağlama derslerine katılabilmektedir. :)

3-) Bağlama öğrenirken nota da öğrenmem şart mı?
Nota, müziğin temelini oluşturan önemli bir etkendir. Bağlama derslerimizde işleyiş tamamen kişinin istekleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir, bu yüzden nota öğrenimi zorunlu tutulmamaktadır. Ancak temel seviye nota bilgisi edinildiğinde bağlama da daha sağlıklı temeller atılmış olup, belli bir süre sonra kursa bağımlılık durumu ortadan kalkmaktadır.

4-) Bağlama çalmak için yetenek gerekli mi?
Derslere katılmak için sizden istekli olmanız dışında bir özellik beklenmemektedir. Çalacağınız enstrümana yatkınlık taşımanız tabii ki kavrama sürecinizi hızlandıran bir faktördür, ancak yetenek geliştirebilir bir özelliktir ve eğer faydalı bir program eşliğinde düzenli alıştırma yaparsanız sizde bağlama da çok hızlı şekilde ilerleyebilirsiniz.

5-) Bağlama da ilk parçamı ne zaman çalabilirim?
Ortalama olarak 1 ay içerisinde ufak, seviyenizle ilişkili bir parça çalışmalarına başlayabilirsiniz. Tabii ki bu süreç bağlama dersindeki performansınıza ve ders sonrası alıştırmaları tekrarınıza bağlı olarak ta değişiklik göstermektedir.

6-) Uzun sap mı yoksa kısa sap mı bağlama çalmalıyım?
Uzun sap ya da kısa sap bağlama seçmek tamamen sizin tercih ettiğiniz müzik türüyle ilgili bir konudur. Ayrıca bu bağlama çeşitlerinin birbirinden farklı bir çalım tarzı ve nota düzeni bulunmaktadır. Bu yüzden uzun sap ve kısa sap bağlama arasındaki farkları incelemeniz, daha doğru tercih yapmanızı sağlayacaktır.

7-) Bağlama fiyatları ne kadar?
Bağlama fiyatları, bağlamanın türüne, yapıldığı malzemeye ve işçiliğine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak bağlama fiyatları 150 TL civarından başlamaktadır. Ancak en iyi bağlamayı satın almak için öncesinde bağlama kursu izmir eğitmenlerimize danışmanızı ve tercihlerinizi bu bilgileri mukayese ederek yapmanızı öneriyoruz! :)

Bağlama hakkında merak edilenler ve bağlama ile ilgili sorulan sorular için en güvenilir ve doğru cevapları vermeye çalıştık. Sizinde makalemizde çözüme ulaştıramadığınız sorularınız var ise lütfen bize mail ya da iletişim adreslerimizden ulaşın! :)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu