Söz Konusu Sanat Blog

Bağlama Nasıl Akort Edilir?

Bağlama, halk ağzında saz olarak bilinen ve her yörenin melodilerinin rahatça icra edilebildiği bir müzik aletidir. Buram buram memleket kokan bu saz, ilgi isteyen ve pratik yapmak gerektiren bir enstrümandır. Bu yüzden bağlama da kolayca şarkı çalabilmek ve hızlı bir şekilde öğreniminizi tamamlamak adına sıkça çalışma yapmanızı öneriyoruz. Ancak çalışmalarınızı yapmadan önce bazı yapmanız gerekenler var, yapmanız gerekenlerde öncelik sırasını akort alıyor.

Akort edilmeyen bir müzik aletinde çalışmak müzik kulağını olumsuz yönde etkileyeceği gibi size herhangi bir anlamda artı da katmayacaktır. Bu yüzden her pratik öncesi mutlaka bağlamanızın akordunun tam olup olmadığını kontrol edin ve eğer ki akort bozuksa çalışmaya başlamadan önce akort işlemini tamamlayın. Bu yazımızda bağlama akordu nasıl yapılır?, bağlama nasıl akort edilir?, saz nasıl akort edilir? gibi benzer sorularınızın yanıtına ulaşabilirsiniz.

Bağlama Akordu Nasıl Yapılır?

Kulaktan Bağlama Akort Etmek

Bağlama kucağın üzerinde konumlandırılıp doğru tutuş pozisyonu sağlandığın tellerin numarasal olarak sıralandırılması aşağıdaki gibi olacaktır;

-En aşağıdaki teller / 1-2-3
-Ortadaki teller / 4-5
-En yukarıdaki teller / 6-7

* İlk tel Re notasına çekilir ve aynı ses yakalanır. (Eğer ki re sesi direkt olarak aklınızda değilse bir aletten yardım alabilirsiniz.) Ardından iki üst telde ilk akort edilen telle aynı sese getirilir, yani 1,2 ve 3. teller Re notasına uygun olarak akort edilir.
* Ortada bulunan 4. tel bir aşağıdaki telde bulunan sol notasına uygun şekilde akort edilir. Yine ortada bulunan bu iki telde aynı şekilde ayarlanarak 5. tel, 4. telin sesiyle aynı hale getirilir. Bu işlemi yaparken duruma göre burgudan sıkma ya da gevşetme işlemi uygulanır.
* 6. Tel bir alt telin la notasına göre akort edilir ve 6. Tel tam olarak A harfine getirilir. Diğer tellerdeki işlemlerden yola çıkarak 7. telde bir alt telle aynı sese çekilir ve kulaktan akort işlemi tamamlanmış olur.

Program ya da Cihazla Bağlama Akort Etmek

Akort programları ya da cihazlarıyla bağlama akordu yapmak oldukça kolay ve etkili bir yöntemdir. Kulaktan yapılan akort yanlış sesler verebilirken, tuner ile yapılan bağlama akordundan daha sağlıklı sonuç elde edilmektedir. Bu tip programların çalışma prensipleri çok basittir. Ekran üzerinde göstergeler mevcuttur ve bu göstergeler sizin doğru sese olan uzaklığınızı yani kalınlık ya da inceliğinizi gösterir.

Sizde bu göstergeler doğrultusunda akort etmek istediğiniz tele kalınlaştırma ya da inceltme işlemi uygulayarak akordu tamamlarsınız. Ancak akort programlarında bilinmesi gereken en önemli nokta notaların alfabe karşılığıdır. Bunla ilgili harf karşılıkları şu şekildedir.

DO(C), RE(D), Mİ(E), FA(F), SOL(G), LA(A), Sİ(B)

Akort cihazındaki göstergelerde aynı harfi yakaladıysanız ancak yeşil noktayı yakalayamadıysanız ya da ibre tam ortada değilse sesin ince ayarlarında problem yaşıyorsunuz demektir. Eğer ki ibre soldaysa sesiniz olması gereken notaya göre kalın, eğer sağda kalıyor ise de olması gereken notaya göre ince kalıyordur. Ayarlarınızı bu doğrultuda gerçekleştirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu