Söz Konusu Sanat Blog

Bağlama Nasıl Çalınır?

Bağlama Çalabilmek İçin Ne Yapılabilir?

Bağlama, 2000 yıllık bir geçmişe sahip geniş bir aile yapısına sahip bir müzik aletidir. Bağlamanın ilk halinin kopuz olduğu ve kökenlerinin Orta Asya’ya kadar dayandığı düşünülmektedir. Üzerinde yedi adet tel bulunan bağlama da tel sayısı çeşitlere göre farklılık gösterebilmektedir. Bağlamayı oluşturan temel kısımlar; gövde,sap ve teknedir. Her çeşidine göre farklı bir akort düzeni bulunmaktadır. Farklı boyutlarda bulunan çeşitlerine göre meydan sazı, divan sazı, çöğür vb. bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bağlama çalmaya başlamadan önce hangi tavır ve tarzda çalınacağı belirlenmeli ve bu tavra uygun bağlama satın alınmalıdır. Çünkü uzun ve kısa sap bağlamanın tavırları ve akort sistemi birbirinden farklıdır.

Bağlama Çalabilmek İçin Uygulamanız Gereken Maddeler

Bağlama Nasıl Çalınır

* Bağlamanın sap bölgesinin üzerinde çizgilerle ayrılmış perdeler bulunmaktadır. Bu yerlere parmak basılması ve basılmasının ardından tezene adı verilen aparatın tellere vurulmasıyla bağlama icrası gerçekleşmektedir.
* Klavye üzerindeki her ses farklı bir frekansı temsil eder. Bağlama çalımını gerçekleştirebilmek için öncellikle her iki elinde tutuş pozisyonunu kavraması gerekmektedir.
* Tezenenin tutulduğu el kasılmamalı ve rahat bir pozisyon benimsenmelidir.
* Perdelerin basılacağı eldeki parmaklar perdelere dik bir pozisyonda düşmeli ve parmaklarda eğiklik oluşmamasına dikkat edilmelidir.

Bağlama icrasına parmak egzersizleriyle başlanmaktadır. Belirli bir vakit geçmesinin ardından eller klavyeye alışır ve parmak hızı artar. Ardından repeartuar oluşumuna ve tavır kavranışına geçilir. Bu işlemden sonra süsleme notaları ve farklı teknikler işlenmeye başlar.

Söz Konusu Sanat * Bağlama Kursu İzmir Hatay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu