Söz Konusu Sanat Blog
Trend

Bağlama Nasıl Öğrenilir ?

Anadoluyu tanımamıza, kendimizin farkına varmamıza yardımcı olur bağlama. Duygu ve düşüncelerimizi nesilden nesile onun ezgileri ile aktarırız. Hal böyle olunca bu enstrümanı çalmak, öğrenmek isteği de kaçınılmaz olmaktadır çünkü köklerimiz ile derin bir bağ kurmamıza yardımcı olur.

Bağlama nasıl öğrenilir ? ” konusunu sizlere 10 altın madde ile ifade edeceğiz. Böylelikle saz çalmanın kolay yollarını keşfedecek ve bu eşsiz bilgiler ile en az 4 kat daha hızlı bağlama çalmayı öğreneceksiniz.

Bağlama Nasıl Öğrenilir Öğrenmenin Püf Noktaları Nelerdir ?

Bağlama öğrenmek, günümüzde çıkarılan metotlar ile çok daha kolay bir hal almıştır. Uzun sap ya da kısa sap bağlama üzerine yazılan bu metotlar hem eğlenceli bir şekilde saz öğrenmenize yardımcı olurken hem de gerekli alt yapıyı eksiksiz bir şekilde hazırlamaktadır.

Tabi ki de bu pratik çözümlerin bulunması yine de birçok aşamayı kendi başımıza yapabileceğimiz anlamına gelmemektedir. Alanında uzman bir bağlama öğretmeni ile bu metotların takip edilmesi ve size özel bağlama öğrenme programı oluşturulması derslerden daha çok verim almanıza yardımcı olacaktır.

Bağlama Nasıl Öğrenilir – 10 Altın Kural

Saz çalmayı öğrenmek için bilinmesi gereken 10 altın kuralı detaylı bir şekilde sizlere açıklayacağız. Bu maddeleri kendi çalım stilinize, çalışma disiplininize göre tekrar düzenleyebilirsiniz.

Kısa sürede bağlama çalmayı nasıl öğrenirim ? ” diyorsanız bu eşsiz bilgiler yardımı ile emin olun 1 haftalık çalışmalar sonucunda basit türküleri çalmaya başlayabilirsiniz.

Gelelim birbirinden önemli altın kurallara!

Bağlama ve Tezene Tutuşu

Özellikle ilk aşamada hangi enstrüman olursa olsun kişiler tutuş ve çalım sırasında bir adaptasyon sürecine ihtiyaç duyar.

Bu noktada dikkatli olmanız ve bilmeniz gereken konu şudur. Hiçbir enstrüman çalan kişiye zorluk yaşatmak adına ortaya çıkmamıştır. Yani bağlamayı çalarken beliniz, bilekleriniz ağrımamalıdır.

Olabildiğince doğal bir oturuş ve tutuş sergilemelisiniz. Kendinizi kasmamalı ve en ideal şekilde enstrümanınızı tutabilmelisiniz.

Unutmayın! Doğal çalım rahatlığı beraberinde getirir.

Ancak bunu yaparsanız o sevdiğiniz hızlı türküleri çalabilir, doğru tavırları uygulayabilirsiniz. Bağlama çalarken ezgileri bastığımız parmaklarımız ile sağlıyoruz bu nedenle parmaklarınız rahat bir şekilde bağlama klavyesinde hareket edebilmelidir.

Aynı şekilde çaldığınız yörenin tınılarını doğru bir şekilde verebilmek için tezene vuruşu yaptığınız elinizde de gereğinden fazla bir kasılma olmamalıdır. Kendinizi ne kadar kasmaz, bağlamayı doğal bir şekilde tutarsanız o kadar rahat bağlama çalabilirsiniz.

Saz çalmanın kolay yollarından birisi de budur. Birçok kişi bu ilk adımı es geçmektedir ama bu konuda dikkatli olmanızı istiyoruz. Youtube gibi yerlerden sevdiğiniz sanatçıları dinleyin. Ne kadar doğal ve rahat çalıyorlar değil mi ? Siz de aynısını yaparak ” bağlama nasıl öğrenilir ? ” konusunda ciddi bir adım atabilirsiniz.

Hızlı Bağlama Çalmak İçin Önce Yavaşlamayı Deneyin

Birçok kişi enstrümanı eline aldığı gibi daha başlangıç seviyesinde olmasına rağmen çok üst düzey eserler tercih eder. Tabi ki bu işin doğal bir sonucu olarak ilgili parçayı çalamama durumu kişinin motivasyonunu düşürür.

Enstrüman eğitimini spor salonuna gitmeye benzetebiliriz. Nasıl ki bir anda kilo veremiyorsak, mükemmel karın kaslarına sahip olamıyorsak bir anda da hızlı bağlama çalamayız.

Hızlı çalmak için yapılan çalışmalar tekniğinizi olumsuz etkiler. Bunun için öncelikle yavaş çalmayı alışkanlık haline getirin.

Kaslarınızın bir gelişme süreci vardır ve buna mekanik ilerleme denilir. Yani sizler yaptığınız etütlerde aslında herbir parça içerisinde sıkça kullanılan parmak hareketleriniz öğrenirsiniz.

Bu da bir parça çalacağınız zaman daha önceden benzer bir figür çalıştığınız için uygulama sürenizi kısaltır.

Aynı zamanda sağ ve sol el uyumunu arttırmak için kesinlikle yavaş çalışmaya özen göstermelisiniz. Bu konuda en büyük destekçiniz metronom olacaktır. Doğru vuruşlar ve doğru tempo ile eseri çaldıktan ya da herhangi bir egzersizi yaptıktan sonra hızı biraz daha arttırarak devam etmelisiniz.

Bağlama nasıl öğrenilir ? Öğrenmenin en kolay yolu metronomdan geçer.

Pratik, Bağlama Öğrenme Sürenizi Kısaltır

Bağlama ne kadar sürede öğrenilir ? ” konusu ise sadece bağlama da geçerli değildir. Müzik okulumuza gelen birçok kişi seçtiği branş için bizlere hep ne kadar sürede öğrenebileceği ile ilgili sorular sorar, bu konuda yalnız değilsiniz.

Bağlama nasıl öğrenilir ? Bağlama öğrenme süresini etkileyen en önemli faktörler disiplin ve çalışma düzenidir. Tabi ki de buradan günde 10 saat bağlama çalışan biri hızlı bağlama çalmayı öğrenir düşüncesine kapılmanızı istemiyoruz.

Enstrüman çalmanın sırrı pratikte gizli. Ne kadar çok pratik yaparsanız kaslarınızı o kadar eğitir ve güçlendirirsiniz.

Eğer kısa sürede çok büyük işler yapmak istiyorsanız öncelikle takip etmeniz gereken sistemli bir program olmalıdır. Bu program sizlerin eksiklerinizi gidermenize yardımcı olurken, hız, teknik alt yapı, solfej gibi diğer konularda da gelişiminize katkıda bulunmalıdır.

Bunu da ilk aşamada kendi başınıza yapmanız oldukça zor. Genellikle temel eğitim süreci boyunca bir bağlama öğretmeni çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Gerekli bilgileri öğrendikten ve alt yapıyı oluşturduktan sonra elbette kendiniz de üzerine yeni şeyler koyacak seviyeye gelebilirsiniz.

Çünkü artık neyi nasıl çalışmanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. Ancak ilk aşamada bunu yapmak oldukça zordur, elinizde yüzlerce binlerce etüt olsa bile hangisini nasıl çalışmanız gerektiğini bilmiyorsanız ilerleme gösteremezsiniz.

Amacınız gerçekten ” bağlamayı çalmayı nasıl öğrenirim, eksiksiz bir şekilde nasıl ilerlerim ? ” sorularına bir cevap vermek ve güzel işler ortaya çıkarmaksa bu süreci kısaltmanız adına lütfen bir öğretmenle çalışın.

Bağlama Çalan Kişilerle İletişimde Olun

Bilgi paylaştıkça artar. İşte bu nedenle bağlama çalan kişilerle ortak forumlarda, gruplarda bulunmanız sizlere birçok şey katacaktır.

Günümüzde sosyal medyanın olmadığı bir alan yok. Bunu siz de fırsata çevirebilirsiniz.

Çağımızın fırsatlarından yararlanın! Sosyal medyayı etkili kullanın ve çeşitli gruplara katılarak kendi gelişiminize yatırım yapın.

Bu kişilerle konuşmak, onların deneyimlerinden faydalanmak gelişiminize ciddi ölçüde katkı sağlayacaktır. Sonuçta herkesin müzik zevki, çalıştığı öğretmen ya da yaptığı çalışmalar bir değil.

Aynı zamanda size daha farklı bakış açısı kazandıracak ve mükemmel bir deneyim sunacaktır. Bağlama çalmayı öğrenin hem de farklı platformlardan farklı kişilerin deneyimlerinden yararlanın. Bağlama nasıl öğrenilir konusunda hızlı adım atmak istiyorsanız kesinlikle başkaları ile iletişime geçin ve onlarla bilgi paylaşımında bulunun.

Eserleri Kulaktan Çıkarmayı Deneyin

Şüphesiz ki en zevkli kısımlardan birisi de enstrümanı elimize aldığımızda onu kulaktan çıkardığımız zaman aldığımız hazdır.

Bir parçayı kulaktan çıkarmak aslında sesler arasındaki ilişkiyi kurmamıza da yardımcı olur. Parça içerisindeki notaların yürüyüşlerini anlamamızı sağlar ve doğaçlama yapacağımız zaman bu bilgilerden yararlanırız.

Bağlamada Solfej ve Nota Bilgisi

Kara düzen denilen kulaktan çıkarma sistemi sizleri bir noktaya kadar götürür. Evet müzik kulağı düzenli çalışma ile geliştirilebilir ancak herkes aynı seviyede duymaz. Bağlama nasıl öğrenilir ? Hızlı bağlama çalmayı nasıl öğrenirim ? Cevap basit ;  solfej ve pratik.

Bu da parçaları kulaktan çıkaracağınız zaman başkalarının yaptıkları ile farklı sonuçlar elde etmenize neden olur.

Müziğin dili notadır. Notaları öğrenerek istediğiniz parçayı kendiniz de çalabilirsiniz! Bunu unutmayın.

Eğer sağlıklı bir şekilde bağlanma öğrenmek istiyorsanız mutlaka notalara gereken önemi verin. Notalar konusunda çok büyük bir ön yargımız var ancak inanın bu hiç de düşündüğünüz kadar zor değil.

Sadece 10 dakikada bağlama üzerindeki tüm notaları öğrenebilir ve sol anahtarı üzerindeki konumlarına bakarak yavaş yavaş çalmaya başlayabilirsiniz.

Notalar nasıl okunur merak ediyorsanız bu yazımızı hemen ziyaret edin ; https://sozkonususanat.com/notalar-nasil-okunur/

Notaları hızlı okuma konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bona kitaplarından yararlanabilirsiniz. Bu yazımızda bona nasıl yapılır konusunda bilgi verdik ve ücretsiz bir PDF kaynak da içine koyduk ; https://sozkonususanat.com/bona-nedir/

Evet her şey tamam ama bağlama üzerinde notalar nerede bunu öğrenmek isterseniz bakabileceğiniz kaynak ; https://sozkonususanat.com/kisa-sap-baglama-nota-yerleri/

Kaliteli Bir Bağlama Öğretmeni Öğrenme Sürecine Kısaltır

İletişim becerisi yüksek ve alanında uzun süredir çalışan bir bağlama öğretmeni bağlanma öğrenme süresine ciddi ölçüde katkı sağlar.

Tabi ki de bir öğretmenle çalışmak çok daha verimli bağlama öğrenmenize yardımcı olur. Gelişiminizi maksimum seviyeye çıkarmak sizin elinizde.

Aynı zamanda motivasyonunuzu da yüksek tutacağı için dersleriniz çok daha verimli geçer.

Açıkcası ” bağlama en kolay nasıl öğrenilir ? ” , ” bağlama çalmak istiyorum ama yapamıyorum ” konularında size en rahat destek verecek kişi alanından mezun ve uzun yıllardır bu alanda eğitim veren bir bağlama öğretmenidir.

Çünkü sizinle aynı yoldan geçmiş, aynı soruları yaşamış ve bunların cevaplarını öğrenerek kendini geliştirmiş bir kişi size bu alanda çok fazla katkı sağlayacaktır.

Bağlamayı Tanımak İçin Kendinize Vakit Yaratın

Enstrüman çalarken kendinizi geliştirmek istiyorsanız yakından tanımalısınız. Yani sizin bir arkadaşınız gibi olmalı.

En önemli konulardan birisi ise nereden nasıl bir ses çıktığıdır. Bağlama klavyesini bilmek sizlere inanılmaz bir bakış açısı katacaktır.

Enstrümanı tanımak demek onunla ilgili neler yapılabileceğini fark etmek anlamına gelir. Bağlamayı tanımak için zaman oluşturun ve inceleyin.

Eserleri transpoze etmek ya da mevcut ezgiyi farklı bir yerden çalmak tekniğinizi ortaya çıkaracak önemli konulardan birisidir. Eğer sıkı bir bağlama dinleyicisi isek bir parçayı duyduğumuz zaman kimin çaldığı hakkında fikirler hemen zihnimizde oluşur.

Çünkü o kişinin tonu, tuşesi, tekniklerini bilinçsiz bir şekilde aklımızda tutarız. Sizler de bu şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz ama bunun için öncelikle enstrümanınızı yakından tanımalısınız.

Bağlamayı nasıl öğrenebilirim ? ” diyorsanız önce bağlamayı tanımakla başlayın. Parçalarının adını öğrenin, bağlamanızın ağacını öğrenin ve tonu hakkında bilgi sahibi olun, teknikleri araştırın.

Bir Müzik Türüne Bağlı Kalmayın

Eğer gerçek bir bağlama sanatçısı olmak istiyorsanız kesinlikle tek tip müzik türüne bağlı kalmamalısınız.

Deneyimleyin. Deneyimlemekten de korkmayın. Farklı müzik türlerini inceleyin ve çalmaya çalışın.

Her müzik türü kendine ait teknikler içerir. Bunlar tezene teknikleri olabileceği gibi bağlama klavyesinde olan elimizin icra edebileceği teknikler de olabilir.

Her bir müzik türüne yönelik yapacağınız çalışmalar sizlere eşsiz bilgiler aktaracaktır. Bunu deneyimlemeniz açısından farklı müzik türlerine yönelik de çalışmalar yapın.

Eğer ders alıyorsanız kesinlikle öğretmeninizden bu talepte bulunun. Unutmayın, kendinizi ne kadar çok geliştirirseniz o kadar tadı damakta kalacak şekilde eserleri icra edersiniz.

Saz çalmak istiyorum ama nereden başlayabilirim hiçbir fikrim yok diyorsanız artık yol haritası çizmenin zamanı geldi.

Bağlama Öğrenmek İçin Tüm Bilgileri Okuyun

Açık fikirli olmalısınız. Birçok konuda kendinizi geliştirmek için hevesli olmalısınız. Eğlenceli ama bir o kadar da çok çalışma gerektiren bir yolculuğa çıkacaksınız.

Yapamadığınız, zorlandığınız zaman vazgeçmemelisiniz. Sorunu oluşturan kavramları bulup bunları basite indirgemeli ve buna göre aksiyon almalısınız.

Bağlama perdeli bir enstrüman olduğu için öğrenmesi oldukça kolaydır ama doğal olarak her enstrümanda olduğu gibi karşınıza çeşitli zorluklar da çıkacak. Bunların her birini aşmak için hevesli olmalısınız.

Sorunla karşılamanız gerekir hatta en sağlıklı ilerleme yöntemidir çünkü bu şekilde kalıcı bilgiler elde edersiniz.

Bağlama çalmak istiyorum diyorsanız bu sorunların nasıl çözüleceğini hem kendiniz hem de öğretmeniniz sizin için araştırmalı ve yön göstermelidir.

Bağlama Nasıl Öğrenirim Konusunda Sık Sorulan Sorular

  • Bağlama çalmayı kaç ayda öğrenirim ?

Bağlama çalmayı öğrenme süreci birçok etkene bağlıdır. Bu etkenler arasında en önemli olan ise sizlerin hangi seviyede bağlama çalmak isteğidir.

Eğer basit düzeyde türküler çalmak, bunlara eşlik etmek istiyorsanız bunu 2-6 ay arasında rahatlıkla başarabilirsiniz.

  • Bağlama nasıl öğrenilir ? Kısa sürede ilerlemek mümkün mü ?

Bu soruyu 10 yıl önce sormuş olsaydınız belirli bir sistem üzerinden uzun sürede bağlama çalmayı öğrenebilirsiniz.

Ancak günümüzde birçok metot bulunmaktadır. Bu metotlar ilgilendiğiniz müzik türlerine göre en kısa yoldan sizlere enstrümanı öğretmeyi amaçlamaktadır.

  • Bağlama öğrenmenin en kolay yolu nedir ?

Bağlama öğrenmenin en kolay yolu aslında bir öğretmenle çalışmaktır. Size özel hazırlanan ders içerikleri ile eksikleriniz giderilerek hızlı bir şekilde bağlama çalmayı öğrenirsiniz.

Eğer ders almak istemiyorsanız notaları öğrenmeli, kaynak kitap takip etmeli ve çeşitli sosyal medya platformlarına katılarak destek talebinde bulunmalısınız. Ancak bu şekilde belirli bir seviyeye kadar kendinizi geliştirebilirsiniz.

  • Saz çalmanın püf noktaları nelerdir ?

Saz çalmanın püf noktaları aslında yukarıda bahsettiğimiz 10 altın madde içerisinde bulunmaktadır. Yine de aklınıza takılan herhangi bir soru için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak isteriz.

  • Bağlama öğrenmek için yetenek gerekli mi ?

Bağlama öğrenmek için yetenekten çok çalışma disiplinine ihtiyaç duyacaksınız. Ne kadar düzenli çalıştığınız, nasıl bir metotla ilerlediğiniz oldukça önemlidir.

Yetenek kelimesine takılmayın, siz bu işi yapmak istiyorsanız kesinlikle altından kalkarsınız.

  • Evde saz öğrenmek sağlıklı mı, evde bağlama nasıl öğrenilir ?

Kendi başınıza bu işin altından kalkmak çok zahmetlidir ve bir noktada bırakmanıza neden olabilir. Eser ya da egzersiz çalarken anında yanlışlarınızı düzeltmeli ve buna göre çalışmalara devam etmelisiniz.

Ancak kişi tek başına çalıştığında bu konuda çok objektif olarak ilerleyemez bu nedenle bir öğretmenle çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.

  • Saz öğrenmek zor mu ?

Saz öğrenmek oldukça kolaydır. Az öncede dediğimiz gibi yapacağınız çalışmalar ile oldukça ilgilidir. Bu nedenle ara vermeden düzenli çalışmalara vakit ayırmak istediğiniz sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

  • Uzun sap sazla mı yoksa kısa sap ile mi başlamalı ?

Bu aslında sizlerin çalmak istediği müzik türüne göre değişiklik gösterir. Uzun sap bağlamanın kısa sapa göre 4 perde farklılığı vardır.

Kısa sap ile daha çok Ege yöreleri çalınabilirken uzun sap ile Neşet Ertaş tarzı müzikler yapabilirsiniz. Tabi kide uzun sap ile de Ege yöresi çalınabilir ancak aynı tadı vermeyecektir.

  • Saz notalarını öğrenmek zor mu ?

Nota öğrenmek göründüğünden çok daha basit. Bizler ilkokul ve lise yıllarımızdaki ön yargılarımız ile hareket ettiğimiz için zor olarak düşünüyoruz ancak fazlası ile basit bir konudur.

Bağlama nasıl öğrenilir konusunda artık tüm bilgilere sahipsiniz. Şimdi bunları pratiğe dökme zamanı.

Youtube sayfamızı takip et, onlarca güzel performans izle ve kendini geliştir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu