Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Bağlama Nasıl Tutulur?

Bağlama Tutuşu Nasıl Olmalı?

Bu yazımızda;

  • Saz nasıl çalınır?     
  • Tezene nasıl tutulur?
  • Bağlamada mızrap nasıl tutulur?
  • Saz nasıl çalınır?

gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Bağlama genellikle halk ağzında ‘’saz’’ olarak adlandırılır. Saz çalgıların genel adıdır. Bu iki kavram genellikle birbirine çok karıştırılsada bağlama bir enstrumana verilen ad, saz ise enstrumanların genel adıdır. Bağlama diz üstüne konularak , gövdesi karşıya bakacak şekilde tutulmalıdır. Çalacak kişi  bağlama öğrenmeye yeni başlamışsa, vurduğu telleri görmek isteyip bağlamayı yukarı doğru kaldıracaktır. Bu davranıştan olabildiğince kaçınılmalıdır. Bağlamanın klavye kısmı 45 derecelik bir açıyla çapraz olarak tutulmalıdır. Bu tutuş hareketlerinin sorunsuz şekilde oturtulmasının ardından, sağ kol bağlamanın üzerine yerleştirilir. Bilek ise aşağıya doğru eğimli olarak tutulur ve bağlamanın gövdesine dik gelecek şekilde vurulur. Sağ elle tutulan mızrap (tezene) adı verilen aparatın tellere temas etmesiyle bağlama icrası gerçekleşir.

Tellere vurulurken bilek olabildiğince serbest bırakılmalı ve rahat bir pozisyon alınmalıdır. Bağlama tutuşuyla birlikte, oturma pozisyonu da icra esnasında çok büyük bir önem taşır. Otururken her iki ayağımız omuz genişliğinde açık olmalı ve yere basmalıdır. Oturulan tabure veya sandalyenin vücudumuzun hareketlerini kısıtlamaması açısından kolsuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda icra ederken dengenin kurulması açısından oturulan taburenin mümkün olduğunca uç kısmına doğru oturulmalı, vücudun ağırlı dengelenmelidir. Karın bölgemizi bağlamaya kesinlikle dayamamalı ve dik bir biçimde oturmalıyız. Klavyeyi saran sol elimiz, klavyeyi sarmalı ve baş parmağımız klavyenin bir miktar üzerinde bulunmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sol elin rahatlığı ve klavyenin üzerinde hakimiyet sağlayacak pozisyonda bulunmasıdır.

Eğer bağlama çalmaya yeni başlayanlardansanız sizlere Bağlama Çalmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler adlı makalemizi de okumaya davet ediyoruz ; https://sozkonususanat.com/baglamaya-yeni-baslayanlara-tavsiyeler/

Yazımızı beğendiyseniz daha fazlası için bizi buradan takip etmeyi unutmayın.

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89