Söz Konusu Sanat Blog

Bağlama Nasıl Tutulur?

Bağlama nasıl tutulur ? ” sorusu bağlama eğitimine başlayan ya da çalım performansını arttırmak isteyen birçok kişinin aklını kurcalamaktadır.

Hazırlamış olduğumuz bu yazı bağlamaya yeni başlayanlar için oldukça faydalı bilgiler içermektedir.

Ayrıca eğitim almadan uzun süredir bağlama çalıyor olsanız dahil okumanız gereken ” bağlama nasıl tutulur ? ” yazısı, içerdiği püf noktalar ile işinizi kolaylaştıracaktır.

Her çalgının kendine ait bir çalım tekniği bulunmaktadır. Bu çalış stillerinde insanların doğal duruş ve oturuş pozisyonlarından esinlenilmiştir. Bu nedenle enstrüman çalarken gereğinden fazla kasılma oluyor, ağrı hissediyorsanız bazı şeyleri yanlış çalıyor olabilirsiniz.

Bağlama Nasıl Tutulur ? Doğru Tutuş Tekniği

Bağlamanın çalınış biçimi az önce bahsettiğimiz insan doğasına bir uyum sağlar. Oturuş ve duruş sırasında olabildiğince rahat olarak enstrümanı çalabilirsiniz.

Yine de aşağıdaki görsellere bakmanız bağlama nasıl tutulur konusunda size yardımcı olacaktır.

Çalacak kişi  bağlama öğrenmeye yeni başlamışsa, vurduğu telleri görmek isteyip bağlamayı yukarı doğru kaldıracaktır.

Bu davranıştan olabildiğince kaçınılmalıdır. Bağlamanın klavye kısmı 45 derecelik bir açıyla çapraz olarak tutulmalıdır. Bu tutuş hareketlerinin sorunsuz şekilde oturtulmasının ardından, sağ kol bağlamanın üzerine yerleştirilir.

Bilek ise aşağıya doğru eğimli olarak tutulur ve bağlamanın gövdesine dik gelecek şekilde vurulur. Sağ elle tutulan mızrap (tezene) adı verilen aparatın tellere temas etmesiyle bağlama icrası gerçekleşir.

Bağlamadan güzel sesler elde etmenin ilk şartı bağlama doğru tutmak ve tezeneyi doğru kullanmaktan geçer. Aşağıdaki kuralları uyguladığınız takdirde tonunuzdaki gelişmeyi anında fark edebilirsiniz.

Bağlama Nasıl Tutulur Resimli Anlatım

bağlama-nasıl-tutulmalı– Rahat bir çalım için mutlaka kolçaksız bir sandalyeye oturun. Kollarınız ne kadar rahat olursa o kadar rahat şekilde bağlamayı tutabilirsiniz.

– Ayaklarınızın yere basmasına dikkat edin ve yerden destek alan ayaklarınızı birbirinden yaklaşık 30 santim kadar uzaklaştırın.

– Eğer sağlaksanız bağlamanın teknesini yani tellerine vurduğumuz bölgeyi vücuduna temas edecek şekilde sağ bacağınızın üstüne koyun.

– Tam bu konumda bağlamanın göğüs kısmı yani tellerin eşikten yükseldiği kapak kısmı tam karşıyı görmelidir.

– Son adımda ise yandaki fotoğrafta gördüğünüz şekilde sağ kolunuz ile hem aşağı hemde vücudunuza doğru yeterli bir kuvvet uygulayın. Sol elinizi bağlama klavyesine temas etmesin.

– Bağlama nasıl tutulur sorusunun son aşamasında dikkat etmeniz gereken son nokta, sağ kolunuz ile uyguladığınız kuvvet bağlamayı şekildeki gibi tutmanızı sağlamalıdır.

Bağlama Sapı Nasıl Tutulur ?

bağlama-sapı-nasıl-tutulurEvet bağlama nasıl tutulur konusunda yukarıdaki duruşu sağladığımıza göre ikinci ve oldukça önemli olan bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

Tellere temiz baskı uygulayabilmek ve güzel tını elde edebilmek için bağlama üzerinde sol elimiz nasıl durmalıdır ?

Eğer solaksanız bu adımların aynısını sol eliniz ile yapmalısınız.

– Yandaki fotoğrafta baş parmak ve işaret parmağına dikkatlice bakın. Bağlama sapını tuttuğunuzda iki arasında u harfiye benzeyen formu yakalamalısınız.

– Bağlama sapı elinizin bu şekline göre tasarlandığı için bu tutuş sırasında kesinlikle zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz.

Bağlamada Perdelere Nasıl Basılır ?

bağlamada-perdelere-nasıl-basılır– Bağlama perdelerine basmadan önce yukarıdaki görselde gösterilen bağlama nasıl tutulur formunu yakalayın.

– İşaret parmağınızı yani 1.parmağınızı son eklem yerinden kırarak bağlama klavyesine dik bir şekilde basın.

– Eğer tırnağınız uzun ise bu basışı gerçekleştirmeniz çok zor. Enstrüman çalarken tırnaklarınızın olabildiğince kısa olduğundan her zaman emin olun.

– Diğer parmaklarınızı bağlama klavyesine şu an için basmayın sadece işaret parmağınızı dik bir şekilde yerleştirin.

Artık bağlama nasıl tutulur konusunda birçok bilgiye sahipsiniz. Bu zamana kadar farklı şekillerde çalışma yaptıysanız kendinize alışmak için zaman tanıyın. Bağlamanın en sağlıklı tutuş şekli hem performansınızı olumlu etkiler hem de sırt ve kol ağrılarını ortadan kaldırır.

Bağlama Mızrap Nasıl Tutulur ?

Tezene dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alır. Gereğinden fazla parmaklarınız ile sıkarsanız çalımınızı robotik bir hale getirir.

Gevşek tutmanız durumunda da elinizden kaçabilir. ” Mızrap nasıl tutulur diyorsanız ? ” aşağıdaki maddeleri uygulamadan önce elinize bir tane alın. Deneyerek öğrenin.

bağlama-tezene-nasıl-tutulur– Öncelikle elinizi serbest bir şekilde bırakın. Parmak uçlarınız yeri görsün.

– Bu doğal form aslında tezene tutarken hiç değişmez, aynı rahatlığı korur.

– Ardından baş parmağınızın ucu ve işaret parmağınız ile tezeneyi çok sıkmadan görseldeki gibi kavrayın.

– Bu formu aynı şekilde tellere vururkende korumamız gerektiğini unutmayın. Bileğinizi gereksiz kasmanıza hiç gerek yok. Bunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Tezene (Mızrap) Nasıl Vurulur ?

bağlamada-tezene-vuruşu– Az önceki tezene tutuşunu hiç bozmadan bağlama üzerine götürün.

– Tellere bir yukarıdan bir aşağıdan vurun. Bu bağlama çalım tekniklerinin temelidir. Bağlamada tellere bir aşağı bir yukarı olacak şekilde vurulur.

– Minik bir egzersiz yapmak isterseniz, tezeneyi aşağı yönlü iteceğiniz an işaret parmağınızı basın. Ardından yukarı vuruş sırasında kaldırın. Tempolu bir şekilde devam ettirin.

– Tezene hareketleri bilekten olmalıdır. Kolunuzdan ya da dirseğinizden destek almayın. Hareket eden yer eğer bilek olursa çok rahat bir çalım süreci sizi bekliyor demektir.

– Hızlı bağlama çalmak istiyorsanız tezene hareketlerinin çok küçük olmasına özen gösterin. Ayrıca perdelere basan parmaklarınız yeteri kadar kuvvet uygulamalıdır. Fazlası elinizde kasılmaya yol açar.

Sağ eldeki bağlama tavır teknikleri hariç vuruşlar küçük aralıklı yapılmalıdır. Tezeneyi tellerden çok uzaklaştırmadan bunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bağlama Nasıl Tutulur Sık Sorulan Sorular ?

Kısa sap bağlama nasıl tutulur ?

Yazımızın içerisinde detaylı olarak bağlama tutuşuna yönelik bilgiler aktardık. 3 dakikanızı ayırarak okuyabilirsiniz.

Uzun sap bağlama nasıl tutulur ?

Uzun sap bağlamanın tutuluşu aynı kısa sap bağlama gibidir. Yazı içerisinde bağlama nasıl tutulur konusunda dair birçok görsele yer verdik. İnceleyerek en doğru bağlama tutuş tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Saz mı yoksa bağlama mı ?

Bağlama genellikle halk ağzında ‘’saz’’ olarak adlandırılır. Saz çalgıların genel adıdır.

Bu iki kavram genellikle birbirine çok karıştırılsada bağlama bir enstrumana verilen ad, saz ise enstrumanların genel adıdır. Bağlama diz üstüne konularak , gövdesi karşıya bakacak şekilde tutulmalıdır.

Bağlama nasıl tutulur konusunda video nereden izleyebilirim ?

Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. Bağlama öğretmenimizin performans videoları mevcut ve düzenli canlı yayınlar da yapılıyor. Instagram hesabımızı takip etmek için dokunun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu