Söz Konusu Sanat Blog

Bağlamaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Bağlama, Anadolu’nun kalbinden gelen sesi yapısına aktarmayı başarabilmiş, kah neşelendiren kah hüzünlendiren, türkülerin en iyi aktarıcısı olarak nitelendirilen bir müzik aletidir. Bağlama çalabilmek için öncelikle başarmayı istemeli ve hedeflerinize ulaşırken yeteri kadar çalışmanız gerekmektedir. :) Eğer ki ben kararlıyım, bağlamayı öğrenmek istiyorum diyorsanız sizi de ücretsiz bağlama kursu izmir deneme derslerimize bekliyoruz!

Bağlama kursu izmir öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan bu içeriğimizle birlikte bağlamadaki ilerleyişinizi hızlandıracak ve bağlama çalmanıza pozitif yönde etki edecek önerilere ulaşabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan bağlamada daha sağlam ve hızlı bir ilerleyiş için uygulamanız gerekenleri aktarmaya başlayalım! :) İşte bağlamaya yeni başlayanlara öneriler;

Bağlamaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

baglamaya-yeni-baslayanlara-tavsiyeler

1-) Bağlama için uygulanan temizlik ve bakım yöntemlerini öğrenin.

Sadece iyi bir bağlama icracısı olmak yetmez, iyi bir müzisyen adayı çaldığı müzik aletinin sorunları anlayabilmeli ve gerektiğinde bu sorunlara kendisi çözüm üretebilmelidir. Bu yüzden yalnızca bağlama değil ne çalarsanız çalın mutlaka o enstrümanın bakım ve temizlik tekniğiyle ilgili bilgileri öğrenmeye çalışın. İnanın ileride bu bilgilerin profesyonelleşmenize kattığı artı noktaları gözlerinizle göreceksiniz!

2-) Bağlama derslerinizi ertelemeyin ve yeni bir şeyler öğrenmeye çalışın.

Ders günü geldi çattı ve keyfiniz yerinde değil, o hafta çokta pratik yapmadınız en mantıklı düşünce ders gününüzü ileri bir tarihe aktarmak gibi duruyor olsa da isteklerinizi hatırlayıp tekrar bu konuyu değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Bir müzik aleti çalmanın düzenli bir işleyişle gerçekleşebileceğini unutmayın ve bağlama çalmaya başlamaktaki sebebinizi hatırlayıp, sizi motive eden o şahane türküyü dinleyip, ardından bağlama dersine gitmek üzere yola çıkın! :)

3-) Kitap, cd, video diye ayırmadan her kaynaktan faydalanmaya bakın!

Öğrenmeye başlarken çeşitlilik yaratmak ve kendinizi bağlamayla ilgili her konuda geliştirmek oldukça önemli bir nokta! Bu yüzden fayda sağlayabileceğiniz alanlarda ne kadar çeşitlilik yaratırsanız ve bu noktalardan ne kadar çok ders çıkarırsanız o kadar mükemmel bir icracı olursunuz. Bu yüzden size yararlı olacak tüm video, cd, kitap, makale, web gibi kaynakları araştırın ve kendinizi bağlama konusunda olabildiğince doldurun!

4-) Her çalışma da mutlaka metronomdan yardım alın.

Ritm müziğin temelini oluşturan en önemli etkenlerden bir tanesidir. Bu yüzden yapacağınız çalışma geniş boyutlu bir uygulama olmasa bile her çalışmanızdan metronomu eksik etmemeniz oldukça önemli! Sizde hızlı parçalar çalmak istiyorsanız ve bunu takılmadan ya da notaları yutmadan yapmak istiyorsanız bu konuda en uygun yol; metronom :)

5-) Bağlama ile ilgili hevesli olduğunuz müzikleri dinleyin!

Bu müzikleri dinlemek sizi bir yandan motive ederken bir yandan da parçaları daha dikkatli dinlemenizi ve analiz yapma yeteneğinizi geliştirecek. Bu müziklerin farklı icracılarını da dinleyerek aradaki nüans ve süsleme farklılıklarını anlamaya çalışın ve eğer seviyeniz uygunsa sizde bu farklılıkları enstrümanınıza aktarmayı deneyin.

Bağlamaya yeni başlayanlara tavsiyeler içeren yazımızı okuduğunuz için teşekkürler! Bir sonraki makale de görüşmek üzere :) Aynı zamanda bir önceki içeriğimiz olan ”Bağlama Nasıl Akort Edilir?” makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu