Söz Konusu Sanat Blog

Bas Gitar Nasıl Çalınır

Müzik gruplarının vazgeçilmez enstrümanlarından biridir bas. Elektro gitar kadar çalanın çok olmaması belki de müzik gruplarında çalmak isteyen kişilerin rahatlıkla müzik piyasasına adım atmasını sağlamaktadır.

Dinlediğimiz birçok müzik türünde alt yapıyı dolduran, yaptığı melodik yürüyüşler ile parçaya farklı bir anlam katan enstrümandır. Yine gitara başlamak isteyen ancak hangi gitar çalacağı konusunda karar veremeyen birçok insanın aklında olan bir soru da bas gitar ile elektro gitar farkıdır. Gelin bas gitar nasıl çalınır yazımıza bu soruyu cevaplayarak başlayalım.

Bas gitarın tonunu en çok etkileyen faktörlerden biri de kullanılan ağaçtır. Hangi ağaç nasıl bir ton veriyor merak ediyorsan ; gitar yapımında kullanılan ağaçlar yazısına göz atabilirsin.

bas gitar nedir
bas gitar nedir

Bas gitar ile elektro gitar arasındaki farklar

Aslında bu iki gitar arasındaki en temel ve belirgin farklardan biri tel sayısıdır. Standart elektro gitarda 6 tel bulunurken yine standart bas gitarda 4 tel bulunmaktadır. Standart diyoruz çünkü 5,6 hatta 7 telli bas gitarlar mevcutken aynı zamanda 6 ve 7 telli elektro gitarlarda sıkça tercih edilmektedir.

Hangi gitar türünü çalıyor olursanız olun genellikle akıllarda birçok soru işaret bulunur. Gitar hakkında merak ettiğin sorulara ulaşmak için ; gitar ile ilgili sorular yazısını okumalısın.

bas gitar ve elektro gitar arasındaki farklar
bas gitar ve elektro gitar arasındaki farklar

Elektro gitarın en kalın telden en ince tele doğru nota dizilimi mi – la – re – sol – si – mi iken bas gitarın nota dizilimi de mi – la – re – sol ‘dür. Yani en alt iki tel olan si ve mi notaları bas gitarda bulunmaz.

Bir diğer fark ise klavye boyu ve perde aralıklarıdır. Bas gitarın klavyesi elektro gitarın klavyesine göre çok daha uzun ve kalın olması ile birlikte perde aralıkları ise çok daha geniştir.

Elektro gitar ve bas gitar arasındaki bir diğer fark ise perde sayısıdır. Elektro gitarda perde sayıları 21 – 22- 24 olabilirken bas gitarda 17 – 21 arası bir perde bulunmaktadır. Tabi bu gitarın modelinden modeline değişebilmektedir.

Elektro gitar daha çok pena ile çalınırken bas gitarda parmak tercih edilmektedir. Tabi ki bu da çalan kişi ya da müzik tarzına göre değişiklik gösteren bir durumdur. Parmak yerine pena ile de bas gitar çalan ünlü bas gitarist vardır.

Bas gitar çalmak yetmez ! Aynı zamanda o enstrümanın bakımını ve temizliğini yapmalısın.

Gitar bakımı için ; gitar bakımı nasıl yapılır

Gitar temizliği için ; gitar temizliği yazımızı okuyabilirsin.

İki gitar türü de amfi yardımı ile çalınmaktadır. Elektro gitar amfisi üzerinde birden fazla kanal ve ses simülatörü bulunmasına karşın bas gitar amfileri bu kadar donanımlı değildir.

bas gitar nasıl çalınır
bas gitar nasıl çalınır

Elektro gitarda ritm ve solo olmak üzere 2 ayrı pozisyonda bulunabilirsin ancak bas gitar tektir. Bir müzik grubunun olmazsa olmazı, bateri ile alt yapıyı dolduran bir enstrümandır.

Her iki gitar türünde de kullanılan birçok ortak teknik vardır. Hammer on, pull off , string skipping ( tel atlama ) gibi. Bunun yanı sıra bas gitarı bas gitar yapan ayrı bir teknik bulunmaktadır ve bu teknik birçok kişinin bas gitara başlama sebebi arasındadır. Slap tekniği güzel uygulandığı zaman müziğe başka bir tat veren tekniktir.

Eğer bas gitar çalarken kulağına kötü sesler geliyorsa gitarın akordunu kontrol etmeyi dene. Akort nasıl yapılır bilmiyorsan ; gitar nasıl akort edilir bağlantısına tıkla

Bas gitarın parçaları

Gitar çalarken cızırtı ya da diğer sorunlarla karşılaşıyor ve profesyonel bir yardım mı almak istiyorsun ; gitar bakımı İzmir yazımızı okuyabilirsin.

Bas gitarı daha yakından tanıdığın zaman yapabileceklerin hakkında daha geniş bilgiye sahip olursun. Bu nedenle enstrümanın parçaları hakkında bilgini çoğaltmalı,geliştirmelisin. Nereye ne isim verilir, neresi hangi malzeme ile temizlenir gibi.

bas gitarın parçaları nelerdir
bas gitarın parçaları nelerdir

Gövde : Bas gitarı ayakta ya da oturarak tuttuğunda göğsüne yaslanan kısımdır. Üzerinde ton ayarlamaları yapabileceğin potans ve manyetikler bulunmaktadır. Burada bulunan elektronik aksam, bas gitarın amfi ile çalışması sırasında sesin açığa çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Klavye : Bas gitarın en uzun parçasıdır. Az önce de bahsettiğimiz gibi elektro gitar klavyesinden kat kat uzundur. Üzerinden gergin bir şekilde teller geçer ve melodilerin oluşturulmasında kullanılan kısımdır.

Sap : Bas gitarın en üst kısmında bulunur. Gitarın akort edilmesinde kullanılan kulakçıklar ya da diğer adı ile burgular burada bulunur.

Perdeler : Klavye üzerinde bulunan metal çubukların yani fretlerin ayırdığı her bir kısıma perde denilir. Buralara basılması sonucunda farklı notalar elde edilir.

Köprü : Bas gitar gövdesi üzerinde yer alan bu parça bas gitar tellerini tutar ve akort kaçırmasını önlemeye yarar. En son manyetiğin arkasına bulunan bu yapı genellikle metal alaşımlıdır.

Manyetikler : Bas gitar manyetikleri pasif ve aktif olmak üzere ikiye ayrılır. Aktif manyetikler bir pil ile çalışırken pasif manyetikler için sadece bir amfi ve oradan gelen elektrik akımı yeterlidir.

Elektro gitar için anlattığımız ama mantığı bas gitar içinde aynı olan sap ayarı yazımızı okuyabilirsin ; sap ayarı nasıl yapılır

Bas gitar egzersizleri

Eğer güzel bir şekilde bas gitar çalmak istiyorsan öncelikli olarak parmaklarını eğitmelisin. Mekanik parmak gelişimi diye de adlandırılan bu çalışma, bas gitar çalışını baştan sona değiştirecek, daha akıcı ve güzel çalmanı sağlayacak çalışmalar içermektedir.

Dilersen şimdi paylaşacağımız yazıyı okuyarak en iyi gitar pdf i ile çalışmalarına devam edebilirsin ; en iyi gitar metodu

1-2 ( işaret parmağı- orta parmak) : Sana rahat gelen herhangi bir perdede sırayla 1-2 / 1-2 çalışmasıyla başlayabilirsin. Sana rahat gelen diyoruz çünkü ilk başlarda birinci ve ikinci perdede çalışmak kolay olmayacaktır. Perde aralıklarının geniş olması, çalım açısından zorluk çıkarabilir. Bu nedenle parmakların açılana kadar rahat yapabileceğin yerde bu egzersizleri kullanmalısın.

Devamında:

1-3 (İşaret parmağı-Yüzük parmağı)

1-4 (İşaret parmağı-Serçe parmak)

1-2-3-4 ( İşaret-Orta-Yüzük- Serçe parmakları)

4-3-2-1 (Serçe-Yüzük-Orta-İşaret parmakları)

Şeklinde farklı kombinasyonlarla devam edebilirsiniz.

Çalışmaları yaparken, genelde daha zayıf olan, 3. ve 4. parmaklarınız için de özel çalışmalar yapabilirsiniz. Mesela yukarıdaki egzersizleri tersten çalışabilirsiniz:

Bu egzersizler yetmez ne kadar sürede gitar öğrenirim diye merak ediyorsan ; gitar öğrenmek ne kadar sürer bağlantısına tıkla

2-1 / 3-1 / 4-1

4-3-2-1

Bu egzersizleri yaparken bir de senden ricamız metronom kullanman. Parmaklarını daha rahat eğitmeni sağlayacak bu cihaz ile çalışman, çalışmayan birine göre en az 3 kat daha hızlı ilerlemeni sağlayacaktır.

Aklınıza takılan herhangi bir soru için gitar kursu İzmir sayfamızı bağlantıya tıklayarak ziyaret edebilirsin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu