Söz Konusu Sanat Blog

Bateri Çalmak Kolay mı ve Bateri Oyunu

 

Bateri Çalmanın Zorluğu Hakkında

 

Bu yazımızda aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz;

  • Bateri çalmak isteyenler nasıl başlayabilir?
  • Bateri çalmak ne kadar sürede öğrenilir?
  • Bateri çalmak için gerekenler
  • Bateri öğrenme programı
  • Bateri öğrenmek ne kadar sürer?
  • Bateri kolay öğrenilir mi?

Her müzik aleti için en sık sorulan soruların başında bateri çalması kolay mı zor mu, ne kadar zamanda bateri çalarım soruları gelir. Bateriye veya diğer ismiyle davul- bu konu hakkında farklı görüşler mevcuttur fakat iki şekli ile de doğru sayılır-vurmalı çalgılar ailesine girmektedir.

Peki zorluk kısmına gelirsek? Bateri kolay öğrenilir mi? Bateri için de aynısı söz konusudur. Bateri dışarıdan bakıldığında çok eğlenceli gözüken bir müzik aletidir, hatta sanırım müzik aletleri arasında en eğlencelisi de bateridir. Bir müzik aletini çalmayı eğlenceli gördükten sonra çalması kesinlikle zor değildir.

Bateri de çok eğlenceli bir müzik aleti olduğu için bateri çalmak bilindiği kadar  zor değildir. Burada en önemli nokta pratik kısmıdır. Hayatın her aşamasında olduğu gibi bateride de iyi bir seviyeye gelmek istiyorsak pratiği aksatmamalıyız.

Tabi ki baterinin başına ilk kez oturduğunuzda zor ritimleri kolayca çalamayacaksınız fakat adım adım giderek bateriyi zorlanmadan öğrenebilirsiniz. Bateri için “yolda düşmeden, bir biri ardına düzgün adım atabilen herkes” bateri çalabilir derler. Siz de yapabilirsiniz. Kendi yolunuzu çizdiğiniz sürece sizi bu yoldan kimse alıkoyamaz.

Bateri Oyunu Oynamayı Deneyin

Baterideki olay tamamen ritmle ilgilidir, eğer ritm kaçırmadan alkış tutabiliyorsanız siz de bateri çalabilirsiniz. Hadi hemen deneyin! Bu sayede bateri çalmak zor mu sorusunu kendiniz cevaplamış olursunuz! Tek yapmanız gereken 1 dakika boyunca ritm kaçırmadan alkışlamayı denemek. Tabi ki bunu bir metronom eşliğinde yapmalısınız. Bilmeyenler için hemen söyleyelim; metronom.

Bateride 2 elimiz farklı ritm tutarken 2 ayağımız da farklı ritm tutmaktadır. Her şey 4’e ayrılmış gibi dursa da her şeyi tek parça düşündüğümüzde bateri çalmak kolaydır ki bu sebeple bateri çok yönlü düşünmeyi kuvvetlendirir. Bisiklete binmek gibidir, bir kez öğrendikten sonra bir daha bateri çalmayı unutmazsınız.

Aynı zamanda bateri çalmak stres attırmaktadır. Bateri nasıl bir diye merak edenler için örnek bir bateri oyunu da önerelim. Aşağıdaki bateri oyunu adresine tıklayarak bateri çalma oyunu oynayabilir ve baterinin parçalarının seslerini duyabilirsiniz.

 

Tabi bu oyunda bateriyi parmaklarınızla çalacağınız için gerçek bateri çalmaya benzemiyor fakat size ufak bir ritm önerisi sunacağız oyun için, denemesi size kalmış. Bir nevi en basit düzeyde bateri öğrenme programı gibi düşünebilirsiniz.

Oyunda 1 tuşuna basınca hi hat denilen parçaya vuruyorsunuz 2 numaraya basınca trampet denilen parçaya 3 numaraya basınca ise bass ses veren kick denilen parçaya vuruyorsunuz. Çok temel bir ritm çalmak için şu sırayla çalacağız;

Kick ve hi hat aynı anda, sadece hi hat, trampet ve hi hat aynı anda, sadece hi hat. 4 adımdan oluşan bu ritmi sürekli tekrarlayacağız yani numara olarak söylemek gerekirse 1-3 / 1 / 1-2 / 1

1-3 ve 1-2 aynı anda basılması gereken tuşlar, ona dikkat. Hadi bakalım parmakla da olsa bateri çalmak ne kadar eğlence bir de kendiniz görün, bir de gerçeğini çaldığınızı düşünün!

Ayrıca bateri çalmayı kafaya koyduysanız sizi Bateri Notası Nedir? Bateri’de Nota Var mı? isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz! :)

BİZİ TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu