Söz Konusu Sanat Blog

Bateri Çalmanın Faydaları

Bateri Çalmanın Yararları Nelerdir?

Bateri, çalması hem keyifli hem de yararlı bir müzik aletidir. Stres azaltmak, kalori yaktırmak gibi bir çok faydası bulunmaktadır. Ayrıca bateriyle güzel işler ortaya koyabilmek için kendinize has yetilere ve üst düzey fiziksel yeteneklere sahip olmanız gerekmemektedir. Yoğun iş temposundan, stresli hayat gidişatından sıkılanlar için terapi niteliğinde bir enstrumandır.

bateri çalmanın faydaları nelerdir

 

 

 

 


Popülerliğini günümüzde koruyan ve en çok rağbet edilen müzik aletleri arasında yer alan bateri, belirli sağlık problemi yaşayan kişiler tarafından da sıkça tercih edilmektedir.
Özellikle nörolojik sıkıntılar yaşayan hastalar için bateri çalmak sıkça tavsiye edilen aktiviteler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda zararlı madde tutkusu bulunan şahıslara da ritmle tedavi yöntemi uygulanmakta olup, duyulan haz hissi ortadan kaldırılmaktadır.

* Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendiriyor.

Yabancı uzman hekimlerin çalışmalarına göre bateri çalarken vücut ve beyin aktif olarak kullanıldığı için hücreler harekete geçiriyor ve mikroplara karşı saldırıya geçiyor. Böylelikle hücreler direnç kazanarak bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiriyor.

* Mantıksal ve Yaratıcı Zekayı Güçlendiriyor.

Beynimiz sağ ve sol lob olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Bu loblardan biri yaratıcı zekayı temsil ederken diğer lobta mantıksal zekayı temsil etmektedir. Bateride ritm uygulaması yaparken her 2 kısmında aktif olarak kullanılmasından dolayı çalan kişilerde yaratıcı ve mantıksal düşüncelerde olumlu etkiler belirgin şekilde gözlemlenmiştir.

* Sosyal Bir Müzik Aleti.

Günümüzde dinlenilen müzik gruplarının neredeyse tamamında bateri aktif olarak görev üstlenmektedir. Bateri çalanlar çoğunlukla bir ekip ile çalışmalarını ve sahnelerini gerçekleştireceği için bu hem iletişiminize hemde özgüveninize çok olumlu katkı sağlayacaktır.

* Stresten Uzaklaşmak İçin Birebir.

Nüfus yoğunluğunun artışıyla ve şehirleşmeye geçişle birlikte insanların günlük hayatının oldukça yorucu ve stresli geçmeye başladığı herkes tarafından gözlemlenebilmektedir. Gerek iş gerek özel hayatın getirmiş olduğu problemlerden kurtulmak adına bateri de gerçekleştirilen vuruşlar sizi sakinleştirecek ve rahatlamanızı sağlayacak.

Ayrıca bateristler için önemli tavsiyeler içeren ” Ünlü Baterist Benny Greb’den Bateri Çalanlara 6 Tavsiye ” adlı içeriğimizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu