Söz Konusu Sanat Blog

Bateri Çeşitleri Nelerdir?

Bateri adıyla bilinirliğini oluşturan davul, vurmalı sazlar ekibine üye bir müzik aletidir. Bateri bir çok ritm aletinin aynı anda kullanılmaya başlanmasıyla ortaya çıkmış bir enstrümandır, dolayısıyla bateri seti yapısında bir çok ritm aletini barındıran bir enstrüman haline gelmiştir. Bir müzik grubunun tüm temellerini oluşturan ve çalınan eserlerin gidişatını belirleyen bu müzik aleti, beynimizin hem sağ hem de sol bölmelerini aktif olarak kullanmamızı da sağlamaktadır ve el ayak hakimiyetimizin artmasına da ekstra olarak etki etmektedir.

Baterinin parçalarını tanımak, bateri çeşitleri ve isimlerini öğrenmek bir davulcunun bilmesi gereken şeylerin başında yer almaktadır. Bateri çeşitleri ve isimlerini bilen ve baterinin parçalarını yakından tanıyan kişilerin, o enstrümanların kullanım alanını daha iyi değerlendirmesi ve alan hakimiyetini arttırması açısından büyük kolaylık sağlayacaktır. Yazımızın devamında bateri çeşitleri nelerdir? Sorusunun detaylı yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Bateri Çeşitleri Nelerdir?

Bongo: Kökenleri Küba’ya dayanan bir ritim aletidir. Müziklerde genellikle ikili olarak kullanılan bu enstrümanın şekli kovayı andırmaktadır. Bongo ortalama olarak on dokuz ila yirmi santim arasında genişlik ve yirmi beş santim civarında da yükseklik değerine sahiptir. Çoğunlukla icrası diz yukarısında, el ve parmak vuruşlarıyla gerçekleştirilmektedir. İspanyol melodilerinde sıkça bongo ritimlerine rastlanabilmektedir.

Konga: Kökeni Afrika’ya dayanan bu ritim sazı, bongo ile karşılaştırıldığında daha uzun bir yapıda, ayrıca şekli kovadan ziyade silindir biçiminde bulunmaktadır. Yine el ve parmak vuruşlarıyla icra edilen bu enstrüman, bongodan farklı olarak bacakların arasına yerleştirilir ve bu şekilde çalınır.

Bas Davul: Şekil olarak bas davulda aynı konga da olduğu gibi silindire benzemektedir. Boyu kongadan kısa olmasına rağmen, hacmi kongaya göre daha geniş yapılıdır. Yapımında malzeme olarak tahta ya da metal kullanılmaktadır ve çalımında ses çıkartmaya yardımcı aparat olarak metal çubuk tercih edilmektedir. Bas davul, adından da anlaşılacağı üzere pes ses ve volümü yüksek sesler çıkarabilmektedir.  Bas davulun askeri bando, mehter takımı, senfoni ve filarmoni orkestralarında sıkça kullanımına rastlanabilmektedir

Timbal: Şekli yarı çember biçimindedir ve yapımında çoğunlukla bakır malzeme tercih edilmektedir. Üst bölgesi davul derisinden üretilmekte olup, bu ritim aletinin aynı zamanda kendine ait oturma yeri de bulunmaktadır. İcrasında yardımcı aparat olarak bir çift baget kullanılmaktadır. Timbal akordu yapılan bateri parçaları arasında yer almaktadır.

Kirişli Davul: Aslında bu enstrümanın bilinen ismi trampet olarak geçmektedir. Boyut olarak küçük bir yapıya sahip olan bu davulun biçimi silindire benzemektedir. Trampetin çıkış noktasıyla ilgili kesin bir bilgi bulunmasa da ilk olarak temellerinin Eski Mısır’da oluştuğu düşünülmektedir. Kullanım alanı neredeyse bas davulla aynıdır ve genellikle marşlarda ve sert ritimli eserlerde sıkça tercih edilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu