Söz Konusu Sanat Blog

Bateri Evde Nasıl Çalışılır?

Gerekli pratikleri devamlı çalacağımız müzik aletinde yapmak şüphesiz ki en faydalı olan çalışma biçimidir, ancak bir çoğumuz şehir yaşantımızdan dolayı apartmanlarda konaklıyoruz ve bu sebepten ötürü akustik bateri ya da elektro davul ile çalışmak pekte imkan dahilinde olmuyor. Bu gibi imkansızlıklar gündem de olsa da çalışmalarımızdan geri kalmamak adına yapılabilecek alternatif çalışmalar tabii ki de mevcut. Sizinde aklınızda ”Evde bateri nasıl çalışılır?, Baterim yok pratik yapabilmek için ne gibi çözümler üretebilirim?” gibi sorular varsa, yazımızı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz! Gelelim bateriyle çalışmalarınızı nasıl ev ortamında gerçekleştirebileceğiniz konusuna;

Evde Bateri Nasıl Çalışılır?

 

* En Hesaplı çözüm önerisi olarak Pratik Pedleri!

Ahşap bir zemin üzerine monte edilmiş kauçuk maddeden oluşan aparata pratik pedi adı verilmektedir. Davulcuların imdadına yetişen bu aparatlar, kişinin el kombinasyonlarını geliştirebilmesi için mükemmel bir yoldur. Ancak her şeyin bir çeşidi olduğu gibi bu pedlerin de bir çok fiyatlandırması ve çeşidi mevcuttur. Eğer ki iyi bir çalışma pedi edinirseniz, bagetin sekme tepkilerinden olumlu bir dönüş alabilir ve aynı bateri de çalışıyormuş hissi yaşayabilirsiniz ki bu da sizin bateri çalarken zorluk çekmemeniz açısından izleyebileceğiniz en mantıklı yol olacaktır. İster dize takılan pratik pedleriyle isterseniz de daha büyük sehpa yardımıyla çalınan çalışma pedleriyle pratiklerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

* Bateri çalışmalarının olmazsa olmazı Hi-Hat!

Temel eğitim aşamasındaki davul öğrencileri için bu pedal türüyle egzersiz yapmak ilerleme sağlanması açısından çok yararlı olacaktır. Ardından tabii ki bu çalışmaları zil ve stand yardımıyla genişletmek ve çalışmalarınızı renklendirmek size kalıyor. Pedalı kapalı bir biçimde kullandığınızda apartman da bulunan kişiler için sorun yaratmayacaktır, ancak evin içerisinde bulunan aile bireyleri için maalesef ki herhangi bir söz veremiyoruz. :) Ancak hi-hat’ın etkisini azaltmak adına üzerine bir havlu ya da bez yerleştirmeniz sesi biz nebze de olsa azaltacaktır.

 

* Elektronik davulla egzersiz yapmak.

Akustik bateriyle karşılaştırıldığında ses ayarı yapılabilmesi açısından bir tık öne çıkan bu davul türü, evde pratik yapmak isteyenler açısından bulunmaz bir nimet! Elektro baterileri fiyat açısından çokta ucuz olduğunu söyleyemesek dahi uygun fiyatlı elektro davullarda elbette ki mevcut. Yalnızca bu konuyla ilgili iyi bir araştırma içerisinde olmanız ve her türlü seçeneği değerlendirmeniz gerekmekte. Eğer ki sizde elektronik bateri seçiminde kararsız iseniz sanat merkezimizdeki bateri kursu izmir eğitmenlerimizle iletişime geçerek, uygun fiyatlı ve kaliteli bir elektronik bateri için marka model önerisi alabilirsiniz.

 

* Mesh Head deri ile akustik davul çalmak.

Eğer ki ben akustik davuldan keyif alıyorum, diğer öneriler beni tatmin etmiyor diyorsanız bu seçeneği değerlendirmeniz daha sessiz bir çalışma yapmanız açısından yararlı olacaktır. Davulun mevcut parçalarına mesh head adı verilen deriden geçirmenizle birlikte davulunuza bir nevi yalıtım yapmış olacaksınız ve çıkan şiddetli sesin büyük oranda kaybolduğunu gözlemleyeceksiniz.

Ama bu da yeterli değil ben sesi tam olarak duymak ve kendimi ritme kaptırmak istiyorum diyorsanız sanat merkezimizde kahvenizi ve çayınızı keyifle yudumlayabilir hem de uygun saat aralıklarında ücretsiz olarak bateri çalışmanızı özgürce gerçekleştirebilirsiniz. Tabii ki çalışma yapmadan önce mutlaka bizimle iletişime geçip, uygun oda durumunu öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. :)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu