Söz Konusu Sanat Blog

Bateri Hakkında Genel Bilgi – 5 Temel Tavsiye

Bateri hakkında genel bilgiler kimin işine yaramaz ki ? Hele bir de ilgimiz varsa. Sizler için hazırladığımız bu yazıda bir bateristin bilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Oldukça kısa olan bu yazımızın içerisinde yok yok. Ayrıca yeni başlayanlar için altın değerinde 5 tavsiye de sizleri bekliyor.

Uzatmadan başlayalım. Bateri hakkında genel bilgiler nelerdir ?

Bateri Hakkında Genel Bilgiler – Faydalı Tavsiyeler

Bateri günümüzde en popüler ritm enstrümanlarından biridir. Bunun nedeni olarak baterinin zaman içerisinde gittikçe gelişmesi ve ortaya çıkan yeni müzik türlerinde ön planda kullanılması gösterilebilir.

Bateri kursuna yeni başlayanlar, bateride ilerleyişini hızlandırmak bu yazılan maddeleri uygulaması durumunda ciddi bir seviyede yol katetmiş olacak.

Bateri hakkında genel bilgiler say say bitmez! Ancak işinize en çok yarayacakları şimdi okuyun. Bateri aslında bir orkestra için ritm ve metronom değeri taşımaktadır.

Ancak bu değer müzik çeşitleri arasında değişmektedir. Örneğin Metal, Rock, Jazz gibi müzik türleri için bateri bir ritmden daha ön planda ve kimi zaman baskın enstrüman olarak kullanılmaktadır.

Ancak daha yavaş müzikler için ise ara ara ataklar dışında bir ritm enstrümanı olarak görev yapmaktadır.

Bateri Hakkında Genel Bilgiler – Davul mu Bateri mi ?

Bateri hakkında en çok tartışılan konu hiç şüphe yok ki ‘ Bateri mi Davul mu? ‘ konusudur. Kimileri Bateri derken kimileri davul demektedir. Ve hatta bu iki söylem arasında zaman zaman soğuk rüzgarlar esmektedir. Bunu konuyu araştırmak için kelimelerin kökenine bakmak gerekiyor.

Bateri sanıldığı gibi İngilizce battery’den gelmemiştir. Bateri Fransızca batterie den gelmektedir. Genel anlamda vurmalı çalgılar grubu olarak değerlendirilmektedir.

Bu açıdan ele alındığında bateri demek daha uygun gibi düşünülse de siz ister Bateri ister Davul deseniz de yanlış söylemiş olmayacaksınız. Gelelim bateri hakkında genel bilgilerden en önemli 5 tanesine.

Yeni Başlayanlar İçin 5 Temel Altın Değerinde Tavsiye

Şunu unutmamalısınız ki başlangıç seviyesinde ritmlerini öğrenmek için o konserlerde ki muhteşem bir bateriye ihtiyacınız yok ve hatta başlangıç aşamasında bateriye ihtiyacınız yok.

Bu nasıl mümkün olabilir ki ? Diyebilirsiniz. Evet kulağa biraz garip gelsede gayet mümkün. Bilinenin aksine izlediğiniz o büyük davulcular-veya bateristler diyelim-evde çalışırken çoğunlukla bateri çalışma padini kullanmaktalar.

Bateride temel egzersizleri yapmak için ellerinizi kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ellerinize bir çift baget almak. Başlangıç seviyesinde ki temel ritmleri elle dizlerinizi kullanarak ve istediğiniz zaman istediğiniz her yerde yapabilirsiniz. Bunun içinde en temel bir kaç egzersizi tekrar etmeniz gerekli.

Baget Egzersizleri – Nedir Bu Bateri Çalışma Pad’i?

Bateri hakkında genel bilgilerden ve en önemli olanlardan birisi de çalışma pedidir. Örnek vermek gerekirse temel baget egzersizlerinden Single Stroke çalışabilirsiniz.

Bunlar stick control denilen yani baget hakimiyetinizi arttıracak en basit fakat bir o kadar da en zor egzersizlerdir. Şimdi alttaki egzersizlere bir göz gezdirelim;

Single Stroke 

RLRL RLRL RLRL RLRL

Görüldüğü üzere R ve L ile ifade ettiğimiz şey aslında sizin ellerinize verdiğimiz isimler. R metod kitaplarında sizin sağ elinizi temsil eder. Yani ingilizce karşılığı ile Right.

L ise anladığınız üzere Left yani sol elinizi temsil etmektedir. O zaman şimdi egzersizi tekrar gözden geçirdiğimizde Right ve Left yani sürekli Sağ el ve Sol el çalışmanızı söyleyen bir metod görmüş oluyoruz.

Single Stroke baget egzersizlerinin en temelini oluşturuyor diyebiliriz. Tek yapmanız gereken sadece Sağ ve Sol vurmak.

Fakat unutulmaması gereken şey bunu bir metronom eşliğinde yapılması. Fakat en önemli noktalardan biri de başlangıç seviyesinde başlayan bir baterist adayının kendine en uygun bulacağı düşük bir rtim ile başlaması olacaktır. Başlangıç seviyesinde bir baterist için genel tavsiye 60 bpm’dir. Bpm bir metronom terimidir. Açılımı ‘Beats Per Minute’ yani Dakikada Atış Sayısı anlamına gelmektedir.

O zaman şimdi bir denemesini yapın bakalım. Buraya tıklayarak kendinize web üzerinden bir metronom açıp Single Stroke egzersizlerine başlayabilir ve metronom seviyenizi iyice öğrendikten sonra arttırabilirsiniz.

Ayrıca çalışmanız için buraya bir kaç temel egzersiz daha bırakıyorum;

Double Stroke

RRLL RRLL – LLRR LLRR

Paradidle

RLRR LRLL- LRLL RLRR

Reverse Paradidle

RLLR LRRL RLLR LRRL

RRLR LLRL RRLR LLRL

RLRL LRLR RLRL LRLR

Bateri Çalmak Duruştan İbarettir!

Bateri hakkında genel bilgiler sadece bateri ile ilgili değildir. Doğru postür yani doğru duruş da oldukça önemlidir.

Bateri çalmanızı hızlandıracak bazı önemli hususlar vardır. Bateriyi doğru ve net bir şekilde çalabilmemiz için öncelikle oturuşunuza ve duruşunuza dikkat etmelisiniz. Bateri çalarken vücudunuzda aşırı bir kasılma olmamalıdır.

Bunun için dik oturmalı, kambura izin vermemeli ve ayaklar pedalları net kavrayacak bir şekilde rahat bir oturuş tavrı edinmelisiniz.

Bateri setlerini oluşturan parçaları iyi tanımak bateri çalmayı hızlandıran ve geliştiren bir unsurdur. Standart bir bateride 5 parça davul 3 parça zil kullanılmaktadır.

Bu parçaların işlevleri ve değerli farklıdır. Baterinin nota sisteminde her biri farklı değer alır ve parçaların hangi vuruşlarda hangi sesleri çıkardığını bilmek size büyük avantaj sağlayacaktır.

Bateri nota sistemi hakkında bilgi almak isterseniz bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/bateri-notasi-nedir-bateride-nota-varmi/

Baget Türü Ne Olmalı? Hangi Baget Markası Daha İyi?

Bagetleri ve çeşitlerini iyi öğrenin ve kullanmak istediğiniz baget markasına ve numarasına dikkat edin. Daha ileri seviyelerde karakteristik bir tutum sergilemek istediğinizde kullandığınız bagetten vurduğunuz zilin ses değerine kadar birçok özelliği göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

En çok tercih edilen bagetler 5A ve 5B dir. 5A başlangıç seviyesinde önerilir.  Söz Konusu Sanat’ta eğitim veren bateri hocalarımızın genel tavsiyesi 5A bagettir. Fakat yine dikkat edilmesi gereken öğelerden biri o aldığınız bagetin markasıdır. Aldığınız markaya göre bagetin kalitesi değişecektir. Sizlere tavsiyemiz Vic Firth veya Pro Mark isimli markaları tercih etmeniz. Çünkü bu markalar ağırlık oranlarının verilmesi ve kalite olarak diğer bagetlere göre daha üst segmenttedir. Fakat fiyat olarak hali hazırda diğerlerine göre daha yüksektirler.

Bu arada müzik türlerine göre bagetlerde değişmektedir. Bunu göz ardı etmemeniz gerekir. Sert bir müzik türü düşünüyorsanız bagetinizin sayısı azalacaktır. Yani kalınlığı 1’den 10’a kadar sıralayacak olsaydık 1 en kalın baget olacaktır. Jazz seviyorsanız bu oran 7’lere inecektir gibi.

Müzik Kültürü Çok Önemli!

Bir davulcu adayı olarak sürekli bir araştırma içinde olmak sizin için çok önemli. Kendinizi müzik kültürü anlamında da geliştirmeyi unutmayın. Çalışmanızın yanında diğer davulcuların davul sololarını izlemeyi unutmayın. İşte size bazı ünlü davulcular ve soloları;

Ritmik Solfej Yapın!

Nota değerlerini mutlaka sayarak öğrenin. Ve unutmayın ki başlangıç seviyesinde ki her egzersiz atlanmadan ve titizlikle yapılmalıdır.

Bir ritmi tam yapmadan diğer ritme geçmek yanlış bir tutumdur. Özellikle ritm enstrümanlarında başlangıç seviyesinde ki alıştırmalar o enstrümanın temelini oluşturur. Eksik veya yanlış bir tutum sergilenerek devam edildiğinde ileri de bateri çalmak sizin için çok daha zor ve çileli olacaktır.

Bateri hakkında genel bilgiler bu kadar, artık baget çalışmalarının önemini, bateri karşısında nasıl durulması gerektiğini biliyorsunuz.

İzmir’in en iyi bateri kursu hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklamanız yeterli ; https://sozkonususanat.com/bateri-kursu/

Merak ettiğiniz konular için yazımızın altına yorum bırakabilirsiniz. En kısa sürede cevaplayıp size dönüş sağlayacağız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu