Söz Konusu Sanat Blog

Bateri Notası Nedir? Bateri’de Nota Var mı?

Bateri Notası Nedir : Nasıl Kullanılır ?

  Merhaba Söz Konusu Sanat ailesi ve müziksever dostlarım. Bugün size bateriye ilk başladığınızda neler görebileceğinizi –bateri notasyonu gibi- ve aslında baterinin ne kadar değişken bir enstürman olduğunu göstermek amacıyla kısa bir demo dersi hazırladık. Bilinenin aksine bateri sadece dinleyerek ve  görerek öğrenilmiyor. Bunu bir küçük bir öğrencime söylediğimde şu cevabı aldığımı hatırlıyorum; ‘’Bateri  notalarını bilmeden Duman çalamaz mıyım?’’ Gayet masum bir soru. Evet çalabilirsiniz fakat metodlar gerekli bir öğe olarak her alanda karşımıza çıkıyor, buna bateri de dahil.  Dinlemek ve izlemek ne kadar önemliyse metod çalışmanın da bir o kadar önemli olduğunu unutmamalıyız.

 

Bateri’de metod ile çalışmak için ne yapmalı?

 

  Bateride metod ile çalışmak için nota bilmek gereklidir. Fakat bu sizin gözünüzü korkutmasın. Sebebi ise bateride nota diziliminin öğrenmenin çok basit olması. İlk üç aylık çalışmanızda neredeyse en fazla beş adet  nota görüyorsunuz ve alfabeden ziyade bu daha da kolay. Örneğin;

  • Hi-Hat: Baterinin en solunda bulunan üst üste binmiş zili ifade eder.
  • Snare: Baterinin başına geçtiğinizde üst derisi beyaz, altında kord teli bulunan parçaya denir. Diğer bir ismi trampettir. Türkiye’de bu daha yaygın kullanılır.
  • Right Bass: Baterinin sağ altında bulunan pedalı ifade etmektedir. Diğer bir ismi kick’tir.

Fakat derseniz ki diğerleri nedir?

Kısaca diğer önemli bateri notalarını özet geçmete yarar var.

Ride: 20’’ inçlik bir zildir. Hi-hat’ten daha yüksek bir sese sahiptir.  Genel olarak tüm bateristlerin setup kurulumunda bulunmaktadır.

Crash: Bateristlerin atak sonlarında veya davul yürüyüşlerindeki ritm sonlarında kullandıkları efektif zildir.  Başlangıç veya bitişi temsil eder. Genellikle 16’’ inçtir. Efekt Crash türleri de vardır.

Tom: Bateride atak geçerken bolca kullandımız parçanın ismi. İnç olarak çok fazla çeşitlilik gösterir. Küçükten büyüğe doğru sıralanır. Yani sıralaması;

  • Tom 1 (Alto)
  • Tom 2
  • Tom 3 (Floor Tom&Yer Tomu) gibidir.

Hi-Hat Pedalı: Aynı zili açıp kapamaya yarayan ayaktır. Bu pedal sayesinde hi-hat açma-kapama yaparak ritm ortalarında veya bitişlerinde farklı bir ton elde edilebilir.

  Peki bateri notalarında ölçüleri nasıl belirleyeceğim derseniz o kısım da çok basit. Tüm enstürmanlarla aynı değerleri paylaşırlar. Örneğin;

 

Fakat bu noktada benim tavsiyem bateri çalışırken her hafta ritmik solfej yapılmasıdır. Bunu da bağırarak ve metronom eşliğinde yapmanızda yarar var. Bu sayede ritmleri algılar ve aklınızda tutmanız kolaylaşır. Bir yandan da iç zamanlamanız (inner clock) gelişir. Bunların haricinde bateride kendimizi geliştirmek adına unutulmaması gereken en önemli unsur ise asla paslanmamıza izin vermeden sürekli pratik yapmaktır.

Yazımızın sonuna gelirken Evde Bateri Nasıl Çalışılır? diye merak ediyorsanız linke tıklayabilirsiniz. Sanatla kalın. :)

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu