Söz Konusu Sanat Blog

Bateri Öğrenmek İsteyenler İçin Temel Bilgiler

 

Günümüzde en beğenilen, en eğlenceli ve en revaçta olan müzik aletleri arasındadır bateri. Baterinin temel öğrenim aşaması çok kısa bir zaman diliminde tamamlanabilmektedir, ancak tam anlamıyla bir baterist olabilmek için bu enstrümana yıllarınızı vermeniz de gerekebilir. Unutmayın ne kadar çok emek harcar ve ne kadar ileri düzey etütleri pratik yaparsanız o kadar ilerleme gösterebilirsiniz!

Baterist Adayları için Tavsiyeler

* Baget tutuşunu doğru şekilde kavrayın.

Bateri öğrenmeye niyetlenen adayların ilk önce kavraması gereken ilk nokta davul sopasının tutuşudur. Yani asıl ismi ile baget. Aslında baget tutuşuyla ilgili olarak farklı tarzlar bulunsa da kabul görmüş olan baget tutuş stillerinden birini benimseyip, çalışmalarınızı bu eksen üzerinden devam ettirebilirsiniz. Unutmayın eğer ki doğru bir baget tutuşu ile çalmaya başlamaz, çaldığınız parçalarda yüksek tempoya ayak uyduramazsınız. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka doğru bir teknik üzerine çalışmanızı öneriyoruz!

Şimdi genel bateri tutuş tekniklerinden bahsedelim;

İlki Fransız Baget Tutuşu;

Bu tutuş tekniğinde avuçlar aşağı doğru değil sağ ve sola doğru bakar ve görüldüğü üzere eller üçgen biçiminde değil, birbirlerine paralel şekildedir.

 

İkincisi Alman Baget Tutuşu;

Bu tutuş şeklinde avuçlar tam olarak yere bakar ve avuç içi tamamen aşağı bakmaktadır. Bando takımlarının genel tutuş biçimlerindendir.

 

Traditional (Geleneksel) Baget Tutuşu;

Bu tutuş biçimi eski bando takımlarının yürürken çalmasını kolaylaştırmak adına trampeti omuzlarına asmaları sebebi ile doğmuştur. O dönemlerde trampeti omuzlarına asmak ve bir yandan da uygun adımda yürümek zorunda kaldıklarından sol ellerini normal tutuş biçimi ile kullanamazlar. Bu sebepten kendilerini rahatlatmak adına sol ellerini bu biçimde tutmaya başlarlar. Ardından yıllar geçer ve jazz müziğin çıkışı ile bu tutuş devam ettirilir. Ve bu gelenek kendine bu dönemde bazı davulcular tarafından hala yer edinmektedir.

 

Amerikan Baget Tutuşu;

Bu tutuş tamamiyle modern dönem davulcuların kullandığı bir tutuş biçimidir. Hem Fransız hem de Alman baget tutuşunun ortası denilebilecek bir tutuş biçimidir. Günümüzde en çok kullanılan tutuş biçimidir. Benim tavsiyemde bageti bu şekilde tutmanız olacaktır.

 

* İnternet, video, makale gibi kaynakları iyi değerlendirin.

Çalacağınız müzik aleti ne olursa olsun mutlaka icra edeceğiniz enstrüman hakkında bilgi sahibi olmak, sizi bir kaç adım ileriye taşıyacaktır. İnternet üzerinde bateriyle ilgili oldukça fazla kaynak bulunmaktadır ve sizde diğer sıradan davulculardan sıyrılmak istiyorsanız, fark yaratmak adına mutlaka her kaynağı en ince ayrıntısına kadar değerlendirin ve bu bilgileri çalım stilinize uyarlayın. Benim size şahsi tavsiyem www.drummerworld.com ve YouTube kanalıda bulunan Drumeo sitesi olacaktır. İnanın bu bilgilerin çok faydasını göreceksiniz!

* Bateri parçaları hakkında bilgilenin ve kullanım alanlarını bilin.

Bateri de her ritm sazın farklı bir görevi ve farklı bir kullanım alanı bulunmaktadır. Çalacağınız müzik türünde tam uyumu sağlamak adına hangi eklentinin nerede kullanılacağını keşfedin ve çaldığınız müzik türüne uyumlu bir çalım gerçekleştirin. Böylece hem daha doğru bir çalım gerçekleştirecek hem de eşlik ettiğiniz müziğe renk katacaksınız!

* Nota desteği mutlaka almaya çalışın.

Ders aldığınız eğitmene ya da kurs merkezine bağımlı kalmak istemiyor ve belli bir süre sonra artık bir şeyleri kendiniz başarmak ve yaratmak istiyorsanız kesinlikle nota öğrenmelisiniz! Aslında nota ve ritm öğrenimi sanıldığından çok daha kolay bir aşamadır ve siz böyle kolay bir aşamayı tamamlayarak bateri de çok ileri noktalara gelebilir ve artık kendiniz parçada ki ritm çözümlemelerini tek başınıza yapabilirsiniz. Bu işte ilerlemek istiyorsanız bateri metodu kesinlikle çalışmalısınız!

* Baterim yok diye yakınmayın, elleriniz hala yerinde!

Aslında bateri çalmaya başlamaya cesaret edemeyenlerin klişe sözüdür ”baterim yok nasıl çalacağım?” Aslında pratik yapmak için bateriye ihtiyacınız yok, tabii ki kendinize ait bir davulun olması artı bir nokta olsa da aradaki açığı gerekli ekipmanları edinerek kapatabilirsiniz. Hem sesi azaltması açısından hem de çalışmalarınızdan geri kalmamanız için çalışma pedleri, hi hat pedalı gibi bir çok alternatif parçayı edinebilir ve bu sayede çalışmalarınıza son sürat devam edebilirsiniz. Videolarını izlediğiniz ve takip etttiğiniz o büyük davulcular aslında bilinenin aksine sürekli davul başında değillerdir, sürekli çalışma padinin başındalardır. Pad çalışmanızı asla aksatmayın!

Baget Numaraları

Aşağıda bateri çalan kişilerin en çok tercih ettikleri baget ve bu baget numaralarının ne işe yaradıkları sizinle paylaşılmıştır.

5A baget ; En sık tercih edilen baget türüdür.5A bagetler orta kalınlığa sahip ve rock, metal, pop gibi müzik türlerinde kullanılmaktadır. Ortalama çapı 1,6 santimdir.

5B baget ; Ortalama bagetlere daha kalın bir baget çeşididir. Sert ve kalın bir yapıda olması bateri üzerinde de daha tok tonlar elde edilmesine yardımcı olur. Bu nedenle en çok metal müzikte tercih edilir.

7A baget ; En hafif baget grubudur. Hafiflik olması daha yumuşak seslerin elde edilmesinde etkilidir. Daha çok caz müzikte tercih edilir.

Ayrıca Bateri Notaları hakkında merak ettiklerin için buraya tıklayabilirsin. Sanatla kalın. :)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu