Söz Konusu Sanat Blog

Bateri Zilleri

Bateri Zilleri ” adlı makalemizde bateri zilleri, bateri zillerinin kullanılışı ve baterinin bölümleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Bateri tarihi açısından sürekli gelişerek üzerine parçalar eklenerek gelmiş bir enstrümandır. İlk zamanlar bildiğiniz bando takımlarında çalınan ve herkesin ayrı görevi olduğu bir enstrümandı.

bateri zilleri
bateri zilleri

Zili biri çalarken toma bir başkası vururdu. Zaman içerisinde bateride kullanılan tokmak sitemi gelişti. Ardından ziller eklenmeye başlandı. Tom ve zil çeşitleri şekillendi ve artmaya başladı.

Müzik piyasasını gelişmesi ile birlikte de kullanılan bateri ekipmanları bu duruma adapte oldu oldu. Bu durum pek çok bateri çeşidinin oluşmasının yanında her bir bateride kullanılan ek bileşenlerin de çeşitlenmesini sağladı.


Bateride Zil Çeşitleri Nelerdir ?

Ziller daire şeklinde olup baget ile vurulmasıyla ses çıkartır. İlk başlayanlar için en zorlu kısım ziller olmuştur. Birinci tek zildir. Diğer ikili zil ayakta zilleri kullanarak vuruşlara göre ritm değişmektedir. Ziller ritmi, vurguyu ve hızı temsil eder. Bateride, hi-hat, crash, ride, splash, china, bell gibi ziller bulunur.

zil-çeşitleri-nelerdirBateri Zilleri Nasıl Kullanılır?

Bateri zillerinin genel kullanım amacı, ritim ve atak sonrası tekrar başını belirgin kılmak ve müzikteki vurguları ortaya çıkarmaktır. Crash zilinin vuruşlarının belli bir standardı olmamakla birlikte atak sonrasında ritim başında sık sık duyulur. Efekt olarak kullanılabilir ve kullanımında tek ya da trampetin üstlerine de gelebilmektedir.

Hi-Hat ve Ride kullanımı

Hit- Hat ve Ride zilleri; bateride ritmin devamlılığını sağlar. Özellikle Rock müzik için çoğunlukla eşit süreli vuruş halinde çalınmalıdır. Hit – Hat üst üste konulan iki zil olarak çalınır. Ayakta kullanılan tek zil türüdür. Çalınan sertlik ve yumuşaklığa göre ayak sıkı ve serbest basılarak zil sesine yön verilir. Zilin serbest kalışı daha fazla ses ve gürültü çıkmasına neden olurken, ayak ile üzerine basıldığında tam tersi etki vererek hafif bir ses verir.

Ride ise daha çok hi – hat ile elde edilemeyen daha yüksek sesli sesleri elde etmek için kullanılır. Hemen hemen her bateride bulunan bu zil müziğe farklı tat katmaktadır.

Crash zili ve kullanımı

En temel zil çeşitleri arasında bulunan crash sıklıkla parça içinde kullanılan bir zildir. Genellikle yapılan ataklar sonunda ve sözlerin sonunda arkayı doldurması amacı ile kullanılır.

Ataklardan sonra bir sonraki kısma geçilirken, ” geçiş sağlayıcı ” olarak kullanılır. Parçanın temposunu ve gidişini belirgin ölçüde etkilemektedir.

El yapımı ziller de diğerlerine oranla daha kalitelidir. El yapımı oluşundan dolayı tek zil standardındadır.

Zil standı; ziller için ağırlığı taşıyabilen ve onları sabit tutan yardımcı bir parçadır. Zillerin duruşunu ve yönünü, istenilen şekilde ayarlayarak dengeyi sağlar. Örümcek ayaklı stantlar bu denge için uygun kullanım sağlar.

Bateri zillerini görmek ve denemek isterseniz bateri kursumuzu ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılan herhangi bir soru için sitemizde sağ altta bulunan konuşma panelinden bizlere sorularınızı iletebilir ve anından cevap alabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu