Söz Konusu Sanat Blog

Bateriye Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Bateriye yeni başlayanlar için öneriler serimizin bu yazısında bir bateristin bilmesi gereken tüm bilgileri A’dan Z’ye detaylı şekilde sizlere aktarıyor olacağız.

bateriye-yeni-başlayanlara-tavsiyeler

Bildiğiniz üzere bateri birden çok parçadan oluşan ve kullandığınız her ekipmanın, her üyenin bateri tonuna çeşitli etkisi bulunan bir enstrümandır.

Bateriye yeni başlayan biriyseniz ve kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız en kaliteli ve doğru bilgileri edinmeye hazır olun !

Gelelim yazımızın detaylarına.


Yeni Başlayanlar İçin Bateri Seti

Bateri öğrenme aşamasında çelişkiye düşülen durumlardan birisi de ” akustik bateri mi almalı yoksa dijital bateri mi ? ” sorusudur. Bu sorunun birden çok cevabı ve o cevabı etkileyen birden çok etken bulunmaktadır.

Örneğin bateriye yeni başlayan biri için çok yüksek ücretler ödeyerek bu enstrümanı almak, çok fazla bütçe ayırmak istemiyorsanız, gereksiz bir durumdur.

yeni-başlayanlar-için-bateri-seti

Böyle bir durumda ikinci el olarak ortalama 500 TL civarında yeni başlayanlar için bateri seti edinebilirsiniz. Fakat edineceğiniz bu sistem akustik olacaktır.

Akustik bateri ile ev ortamında çalışmalar yapmanız komşularınız tarafından çok sıcak karşılanmayabilir. Böyle bir durumda ise eğer ki akustik olarak kullanacaksanız iki seçeneğiniz kalıyor.

Bu seçeneklerden ilki yeni başlayanlar için bateri setinizi yalıtımlı bir odaya koymak ikinci seçenek ise bu set üzerinde bulunan her bir parçanın ona özel yalıtım malzemeleri ile kaplamanız.

Her iki durumda da 500 TL ye almış olduğunuz set için onlarca para harcamanız çeşitli aksiyonlar almanız gerekecek. Tabi ki herkes bunu yapmak zorunda değil, komşularınız yoksa ve rahat rahat çalışabilme fırsatınız varsa bu tarz ekstra masraflara girmenize hiç gerek yok.

Yazımıza devam etmeden önce buraya bir dipnot düşmekte fayda var. Bu fiyata alabileceğiniz bateri ikinci el veya sıfır olsun, başlangıç aşaması içindir. Zil çeşitliliği yoktur. Eğer ki bu alanda kendinizi geliştirmek ve iyi bir baterist olmak istiyorsanız zaman içerisinde alacağınız yeni zilleri bu sisteme eklemelisiniz.

Tabi ki tercihiniz dijital bateriden de yana olabilir. Dijital bateri üzerinde onlarca ses simülasyonu elde edebilir ve istediğiniz müzik türüne ait otomatik hazır bulunan ton bankalarından birini seçebilirsiniz.

Ancak bateriye yeni başlayan biriyseniz bu ton bankalarının çok çeşitli olması sadece arada değiştirip deneyeceğiniz ve çeşitli deneyimler elde edebileceğiniz bir fırsat sunar size.


Dijital Bateri – Akustik Bateri :  Hangisini Almalı ?

Bu tamamen kişinin kendi tercihidir. Eğer sizden rahatsız olacak komşularınız yoksa, çılgınlar gibi zillere vurabilirim diyorsanız akustik bateri kullanmanız daha tatminkar sonuçlar verecektir.

dijital-bateri-ve-akustik-bateri-arasındaki-farklar

Ama dijital bateri istiyorsanız ya da onu kullanmak zorundaysanız, kaliteli bir seçim yaparak hemen hemen akustik bateride aldığınız tadın aynısını alabilirsiniz.

Elektronik bateri fiyatları malesef döviz kuruna endeksli olduğu için fiyatlar sürekli olarak değişkenlik göstermektedir. ” Ben aldığım zaman beni üzmesin, uzun yıllar kullanayım kaliteli bir ürün olsun ” diyorsanız şu elektronik bateriyi almanızı öneririz –> Yamaha DTXplorer

Eğer ikisi arasında hala karar veremediyseniz ki bu gayet normal bir durumdur, denemeden seçmek oldukça zordur. İzmir’de oturuyorsanız sanat merkezimizi ziyaret edebilir ve hem akustik ve elektronik bateri üzerinde vakit geçirerek daha sağlıklı bir karar verebilirsiniz.

Ayrıca ucuz bateri almak istiyor ve fiyat araştırması yapıyorsanız bizi kesinlikle aramanız gerekli ! İzmir’de birden çok müzik evi ile çalışan Söz Konusu Sanat ailesi olarak bateriye yeni başlayanlar için elimizden gelen tüm yardımı yapmaya hazırız ! Ekstra indirimli fırsatlardan yararlanmak için tek yapmanız gereken 0553 174 68 89 numarasını aramak.

İzmir’de bateri kursu arayışınıza son verin ! En ekonomik fiyatlarla akustik bateride eğitim almak için sayfamızı ziyaret edin ; https://sozkonususanat.com/bateri-kursu/

Bunlar dışında ekstra bilgiler vermek gerekirse ;

  • Bateri seti fiyatları ortalama olarak 500 TL’den başlamaktadır.
  • Ucuz bateri fiyatları için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın !
  • Baget fiyatları ve başlangıç bateri fiyatları için her bütçeye çözüm Söz Konusu Sanat’ta !
  • İkinci el bateri almayı düşünüyorsanız sizler için bu araştırmayı yapabiliriz.

Peki ilk aşamada bu iki seçenekten birini alacak bütçeyi ayıramıyorsak ne yapmalı ? ” Bateri çalmayalım mı yani ? ” diyebilirsiniz.

Bu aşamada aslında sizlere güzel bir sürprizimiz var. Birçok ünlü baterist sahneye çıkmadan önce bateri karşısına gidip çalışma yapmaz. Ellerini ısıtmak için, stick control denilen baget kontrolü çalışmalarını çalışma pedinde yapar.

Güzel bir çalışma pedi ve işinizi görecek bir baget ile de kendinizi geliştirebilirsiniz. Çalışma pedleri içerisinden sizlere Opus marka 12″ (inch) çalışma pedini tavsiye ediyoruz. Büyük ve kaliteli olması stick control çalışmalarının verimli geçmesini sağlayacaktır.


En İyi Bateri Bageti : Hangi Bageti Neden Almalı

bagetler-ve-özellikleri

Bateri çalmak için bir çiftte baget edinmek gereklidir. Bu baget seçimi de yine kişiden kişiye ve çalmak istenilen müzik türüne göre farklılık göstermektedir.

En iyi baget, isteklerinizi tam anlamı ile karşılayan bagettir. Bateriye yeni başlayanların seçmesi gereken baget ve özelliklerine geçelim !

Baget seçimi yaparken bagetin ağırlığı, kullanılan ağaç çeşidi, baget ucunun şekli gibi birçok standart elde edilecek tonu etkilemektedir. Baget seçimi sırasında 3 çeşit ağaçttan yapılan ürünler diğerlerinden ayrılmaktadır. Bunlar aşağıda özellikleri ile beraber listelenmiştir ;

Akçaağaç Baget ( Maple Baget )

Akçaağacın yapısal özelliklerinden dolayı en hafif bagetler olarak bilinmektedir. Vuruşlar sonrasında titreşimi en az hissetmenizi sağlayacak baget türüdür. Bu nedenle eli çok fazla yormamaktadır.

Ceviz Ağacı Baget ( Hickory Baget )

En çok tercih edilen baget türlerinden biridir. Dengeli ve esnek yapısı ile istekleri karşılayan ve kullanımı rahat olan bagetlerdir.

Meşe Baget ( Oak Baget )

Yoğunluğu ve ağırlığı en çok olan ağaç türüdür. Enerji absorbesi düşük olduğundan dolayı titreşimi çalan kişi fazlası ile hissetmektedir. En dayanıklı baget türüdür.

Baget Seçimi : Baget Ucunun Etkisi

Bagetin uç kısmı konusunda iki seçim şansı bulunmaktadır. Bunlar naylon uç yapısı ve ağaç uç yapısıdır. Her iki baget türünün de kendine göre avantajları bulunmaktadır.

baget-ucu

Örneğin canlı akustik performanslar sergileyecekseniz ağaç uca sahip baget seçimi tonların daha parlak alınmasına yardımcı olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki bu tip bagetler kontrolsüz kullanıldığı zaman bateri üzerinde bulunan derilerde yıpranmaya ve yırtılmaya yol açmaktadır.

Stüdyo performanslarında ve kayıtlarda ise parlak ses elde etmek adına naylon uçlu bagetler tercih edebilirsiniz. Son olarak ise evde elektronik bateri üzerinde çalışmalar yapıyorsanız tercihiniz kesinlikle naylon uçlu bagetler olmalıdır.

Gelelim bateriye yeni başlayan kişilerin tercih etmesi gereken baget türlerine. Baget türleri ve özellikleri aşağıda listelenmiştir.

7a Baget

İnce ve hafif bir baget arıyorsanız 7a bagetler tam olarak isteklerinizi karşılayacak ürünlerdir. Bateri üzerinden oldukça yumuşak bir ses elde etmenizi sağlayan 7a bagetler daha çok caz müzikte tercih edilmektedir.

5a Baget

En yaygın olan ve en çok kullanımı tercih edilen baget türü 5a’dır. Orta kalınlıkta bulunan bu bagetler ile hem sert hem yumuşak tonlar elde etmek mümkündür. Daha çok rock ve alternatif müzik türünde kullanılır.

5b/2b Baget

Ortalama kalınlığın üzerinde bulunan 5b bagetler sert yapısı nedeni ile de daha çok sert müzik türlerinde yaygın olarak kullanılırlar. Metal müzik için vazgeçilmezdir.

Eğer kullandığınız bageti kişiselleştirmek isterseniz daha sonrasında üzerine led ekleyerek ışıklı baget haline getirebilir ve sahnede görsel olarak daha etkileyici deneyimleri insanlara yaşatabilirsiniz.


Bateriye Yeni Başlayanlar İçin Ritm Kalıpları 

Aşağıda siz bateriye yeni başlayan kişilerin işini kolaylaştıracak temel ritm kalıpları hakkında bilgiler verdik. Bu kalıplar hem tab sistemi ile görsel olarak sizlere sunulacak hem de ses kayıtlarını dinleyerek doğru bir şekilde ilerleyebileceksiniz.

Aşağıdaki temel bateri ritm kalıplarını metronom ile çalışmanız sonucunda daha hızlı ilerleyeceksiniz.

 

davul-notasyonu

Bateri Ritmleri : 4/4 ‘lük Hi-Hat Varyasyonları

4-4-hi-hat-ritmleri

Yukarıdaki 1.örneğe ait ses kaydını dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

4-4-lük-hi-hat-ritmleri

Yukarıdaki 2.örneğe ait ses kaydını dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

4-4lük-hi-hat-ritmleri

Yukarıdaki 3.örneğe ait ses kaydını dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bateri Ritmleri : 8’lik Hi-Hat Varyasyonları

Aşağıdaki hi-hat ritm varyasyonu daha çok rock, pop rock ve blues gibi türlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Gelin örnek tab ses dosyası ile birlikte inceleyelim.

8lik-hi-hat-ritmleri

Yukarıdaki 4.örneğe ait ses kaydını dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

8lik-hi-hat-ritm-kalıpları

Yukarıdaki 5.örneğe ait ses kaydını dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

8lik-ritm-kalıpları-hi-hat

Yukarıdaki 6.örneğe ait ses kaydını dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

8lik-ritm-kalıpları-bateri-hi-hat

Yukarıdaki 7.örneğe ait ses kaydını dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yukarıdaki temel bateri ritm kalıplarını inceleyebilir ve siz de farklı varyasyonlarını oluşturabilirsiniz. Bateri ritmleri programı ile yazılmış olan bu ses kayıtlarını sizler de çeşitlendirebilir ve birçok kişinin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Davul ritmleri dinlemek isteyen, bateri ritm notaları nasıl gösteriliyor diye merak eden ve kendini bateride geliştirmek için hazırlanan bu yazımızın sonuna geldik. Dilerseniz aşağıdaki ilgi çekici diğer içerikleri de inceleyebilirsiniz.

Bateride nota var mıdır ? Bateri notaları nasıl okunur konusu ile ilgili bilgi almak için ; 

https://sozkonususanat.com/bateri-notasi-nedir-bateride-nota-varmi/

Bateri hakkında sık sorulan ve merak edilen soru ve cevaplara ulaşmak için ;

https://sozkonususanat.com/bateri-ile-ilgili-sorular/

Bateri öğrenmek isteyenler için temel bilgilere ulaşmak için ;

https://sozkonususanat.com/bateri-ogrenmek-isteyenler-icin-temel-bilgiler/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu