Söz Konusu Sanat Blog

Benny Greb’den Bateri Çalanlara Tavsiyeler

Ünlü Baterist Benny Greb’den Bateri Çalanlara 6 Tavsiye

Pop, caz, funk, blues hangi müzik türü olursa olsun Benny Greb çaldığı her müzik türünde uyumlu ve farklı bakış açısını açıkça sergiliyor. İşte 25 yaşındaki Alman davulcunun bateri çalanlar için faydalı olacağını düşündüğü 6 tavsiyesi.

* Çalarken An’da Hissedin

benny grebden bateri çalanlara tavsiyelerSürekli olarak anda kalın. Odaklanın ve zihninizi tamamen yaptığınız müziğe verin, böylelikle ileriyi düşünerek an da yaptığınız müziğe odağınızı kaybetmeyecek ve çalarken en iyi performansınızı göstereceksiniz. Yaptığımız en büyük hatalardan biri de geri de bıraktığımız şey için endişe duyarken, ileriye odaklanmamız. Bu yüzden kendinize güvenin ve anda hissedin.

* Vive La Difference

Yaratmak istediğiniz farklı efektler için farklı parçalar çalmayın. Bu işin temeli aynı şekilde farklı bir tarz ve efekte çalmakta yatıyor aslında. Aynı parçaya farklı bir davranış ve bakış açısıyla yaklaştığınız hem aradığınız farklılığı yakalamış olacak hem de kelime haznenizin geliştiğini fark edeceksiniz. Bunun için örnek aldığınız çeşitli bateristleri de dinleyebilirsiniz.

* Ne Çaldığınızdan Çok Nasıl Çaldığınız Önemli

Hangi ritmi, parçayı çaldığınızın önemi yok. Önemli olan ne çaldığınız değil, nasıl çaldığınız. İster kolay olsun ister zorluk derecesi yüksek bir şey olsun siz çaldığınız şeye renk katabiliyorsanız, onu en iyi şekilde icra ediyorsanız, çaldığınız şeyi iyi yapıyorsunuz demektir. Bu yüzden ne çalmalıyım düşüncesinden ziyade nasıl çalmalıyım? Düşüncesine odaklanmanız size farklı bir müzikal bakış açısı kazandıracaktır.

* Realist Olun

İstediğiniz sonuçlara ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini belirleyin. Mesela eski gençlik yıllarımda çaldığım bir punk grubum vardı. Her şeyi önceden hazırladık ve yapacağımız numaraları belirledik. Ancak sahne aldığımızda bunların hiçbirini uygulayamamıştık ve kötü bir performans sergilemiştik. Ardından aynı ekiple hiçbir plan yapmadan ışıksız bir ortamda, sahne havası yaratarak canlı performans sergiliyormuşçasına çaldık ve sonuç tam anlamıyla harikaydı. Bu yüzden her çalımınızı sanki konser veriyormuş gibi çalın ve ciddiye alın.

* Kendinizi Müzik Yapmaya Verin

Bir şeyin gölgesinde kalmayın, taklit etmenin yanında kendiniz olun. Bateri kendinizi ifade edebileceğiniz ve dışarı aktarabileceğiniz anlatım gücü çok kuvvetli bir enstruman. Bu yüzden çalacağınız tarzdan çok ortaya koymayı istediğiniz, içinizden gelen müziği izleyin. Böylece müzikte kendinizi bulacaksınız.

* Çalmanız Gerekenlere Odaklanın

Yapmanız gereken pratikleri yapın ve çalışmanız gereken şeylere odaklanın. Başkalarının duymak istediği ya da sizin anlık olarak yapmanız gereken çalışmalardan uzaklaştıracak şeylere kapılmayın. Tüm odağınızı sizi geliştirecek ve o an da yapmanız gereken şeye verin. Böylelikle verimli bir çalışma ve iyi bir icra gerçekleştirmiş olacaksınız. Unutmayın duymak istenilen müziği değil, duymak istediğiniz müziği ortaya koyun, böylece iyi bir davulcu, müzisyen ve yorumcu olabilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Bateri Kursu İzmir Hatay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu