Söz Konusu Sanat Blog
Trend

Çello Akordu Nasıl Yapılır?

Çello akordu nasıl yapılır ? Ne zaman kontrol etmek gerekli ?

Egzersizleri ya da parçaları çalarken sesler güzel gelmiyor mu ? Büyük ihtimalle çello akordu kaçmış olabilir ama merak etmeyin kolaylıkla çello akordunu yapabilirsiniz.

Doğru bir şekilde çello akordu nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız bilmeniz gereken sadece birkaç konu var. Ardından hızlıca çello akordunu yapabilir ve kaldığınız yerden çalışmalarınıza geri dönebilirsiniz.

Çello Nasıl Akort Edilir ?

Çello akort etmeden önce çello tellerinin adlarını, akort nota harflerini ve notaların harf karşılıklarını bilmemiz işimizi kolaylaştıracaktır. Kullanacağımız bazı uygulamalar direkt olarak notayı gösterirken kimisi ise Latin karşılıklarını göstermektedir.

Çello Tellerinin Adları Nelerdir ?

Akort işlemine başlamadan önce hangi düzende çaldığınızı bilmeniz gerektiğini unutmayın. Türk ve Batı müziği akort düzenleri farklıdır. Bu yazımızda en yaygın olan Batı müziğine göre çello akordu nasıl yapılır konusunda bilgi vereceğiz.

Bildiğiniz üzere çello dört teli olan bir müzik aletidir. Çello tel notaları en kalın sesten en ince sese doğru ; Do – Sol – Re – La şeklinde sıralanır.

Akort Nota Harfleri Nelerdir ?

Notaların harf karşılıkları kesinlikle bilmemiz gereken bir diğer konudur. Akort harflerini bilmek işimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Sadece akort etmek için de değil ayrıca. İnternette bir parça açarak çalmak istediğinizde karşınıza çıkma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle karşılıklarını bilmeniz işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Akort harfleri nedir ? Do → C , Re → D , Mi → E , Fa → F , Sol → G , La → A , Si → B(H)
Si notası hem B hem de H harfi ile gösterilebilir. H harfi daha çok Alman müziklerinde karşımıza çıkmaktadır.

Çello Akordu Nasıl Yapılır, Nasıl Akortlanır ?

İhtiyacımız olan tüm bilgiler bu kadar. Bunları biliyorsak kolaylık çello akordunu yapabiliriz. Yukarıdaki tüm anlatılan bilgiyi çello için özetlersek ;

Çello tellerinin adları Do – Sol – Re – La ‘dır. Akort cihazı harfleri ise sırası ile C – G – D – A olacaktır.

Çello akordunu yapabilmek için ya telefona indirmemiz gereken ücretsiz bir uygulamaya ihtiyacımız olacak ya da dilerseniz müzik marketlerden dijital akort cihazı alabilirsiniz. İkisi de aynı işlevi görecektir.

Telefonunuzdan mağazaya girdiğiniz zaman birçok seçenek karşınıza çıkacak. Bize göre en kullanışlı ve en iyi akort programı da tuner‘dir. Aşağıdaki linklerden IOS ya da Android cihazınıza indirebilirsiniz.

Akort programlarını kurduktan sonra çello akordu için izlemeniz gereken adımlar sırası ile ;

  • Çelloya yakın bir konumda telefonunuzdan uygulamayı açın.
  • Çello fikslerini boşaltın .
  • Boş tellerde sırası ile yay çekin ve cihazın gösterdiğini notalara bakın.
  • Sırası ile telleri ekranda yeşil ışık yanacak şekilde ilgili notalara göre ayarlayın.
  • Öncelikle burgulardan akort işlemini yapın, sesi tam yakalamıyorsa sorun değil olabildiğince yakın değerleri yakalamaya çalışın.
  • Telden çıkan ses ilgili tel için tiz bir değerse örneğin do teli için do# ya da re notasını görüyorsanız saat yönünün tersine olacak şekilde burguları gevşetin. Tersi bir durumda ise sıkın.
  • Geri kalan ince ayarlamalar için fiksleri kullanarak akort işlemini sonlandırın.
Dipnot! Çello akordunu yaparken burguları çevireceğiniz zaman, hangi tel için akort işlemini yapacaksanız parmağınız ile o tele tuşe üzerinden basın. Sonra teli kontrol edin. Parmağınız ile tele basmanız telin kopmamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca tel çok akortlandıysa ya da zamana bağlı olarak aşınma yaşamışsa tele basmanız durumunda koptuğunda savrulmayacak ve size herhangi bir zarar vermeyecektir.

Çello akordu nasıl yapılır konusunda artık her şeyi biliyorsunuz. Şimdi işi pratiğe dökme zamanı. Tel koparmaktan korkmayın ve yukarıda anlatılan konu başlıklarını dikkatli bir şekilde uygulayın.

Bozuk akortla çalışmanız seslerin kulağa yanlış oturmasına neden olacaktır. Bunun önüne geçmek artık sizin elinizde. Takıldığınız noktalar olursa bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Youtube sayfamızı ziyaret ederek çello akordu nasıl yapılır dışında birçok içeriğe erişebilirsiniz. Hemen tıklayın, öğrenmeye başlayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu