Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Çello Bakımı ve Temizliği

Çello Bakımı Nasıl Yapılır?

Çello, müzikte büyük öneme sahip olan yaylı müzik aletlerinden birisidir. Keman ile aynı aileden gelmektedir. Ama boyut olarak daha büyüktür. Diğer adı viyolonseldir. Klasik müzikte büyük önem arz etmektedir. Her müzik aletinde olduğu gibi çellonun temizliğinin ve bakımının yapılması, enstruman açısından büyük önem taşımaktadır. Çello kursu izmir tarafından yazılan yazımız, çello kursuna başlayacak olanlar ve kendi çellosuna doğru şekilde bakım yapmak isteyenler için bir rehber niteliğinde. Çellonun bakımı ve temizliği

Çelloyu doğru bir şekilde çalabilmek için önemli etkenlerden birisi de bakımının doğru yapılmasıdır. Düzenli bir şekilde bakım yapılan çellolar daha iyi akord tutar ve daha iyi sesler verebilir. Ayrıca seslerin tam verilmesinin de yolunu açacaktır. Bunun dışında çellonuzun ömrünü uzatarak daha sağlıklı bir eskimenin önünü açacaktır.
Çello bakımları genellikle üç bölümden oluşur. Bunlar günlük, aylık ve genel bakımdan oluşmaktadır. Günlük bakım her çalımdan sonra tellerin üzerinde ki reçineyi ve çello üzerinde ki telleri temizlemekten oluşur. Çok basit gibi gözükse de son derece önemli bir bakım türüdür. Gövde de asit birikimine engel olarak yıpranmayı en aza indirebilirsiniz.

Aylık bakımlar ise gerekli malzemeniz varsa sizin tarafınızdan da yapılabilir. En ince ayrıntıya kadar temizlenir ve akord kulakları ve fixler kontrel edilir. Genel bakım ise profesyoneller tarafından yapılmalıdır. A’dan Z’ye bakım uygulanır. Entonasyon ve ses özellikleri incelenir. Çalan kişinin bu bakımı yapması çello üzerinde ciddi bozukluklara yol açabilir.

Çellonuzu silerken dikkat etmeniz gereken önemli bir husus vardır. Sildikten sonra çelloda kesinlikle ıslaklık kalmamalıdır. Sildiğiniz yerleri kesinlikle kurulamalısınız ve çello üzerinde fazla nem bırakmamalısınız.

Çello, büyük ve ağır bir çalgı olduğu için bakımı diğer çalgılardan çok daha zordur. Özellikle kutusundan çıkarılırken çok dikkatli olunmalıdır. Etrafa çarpmaması için dikkat edilmeli ve güzel bir şekilde muhafaza edilmelidir. Çellonun alacağı en ufak hasarın etkisi büyük olabilmektedir. Bunun yüzünden maddi bakımdan önemli bir miktarı elden çıkarmanız gerekebilir.

Çellonun hasar alması durumunda eski sesine kavuşamaması durumları görülebilir. Bu sebeple büyük dikkatle muhafaza edilmelidir. Arşelerin üzerine reçine sürülebilir. Bu sayede daha iyi ses çıkması sağlanabilir. Fakat bu durumda yayların üzerinde lekeler kalabilir. Bu lekeler eğer oluşursa dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.

Çellonun gövdesini ve yaylarını temizlemek için ” viol ” gibi farklı ürünler kullanılır. Yaylar temizlenirken nazik olunmalıdır. Çellonun arşesinin de temizlenmesi önemlidir. Çello, düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Aksi durumda toz ve kirler çellonun tellerine zarar verebilmektedir.

Aynı zamanda çello kursu izmir tarafından yazılmış ” Çello Akordu Nasıl Yapılır? ” yazımızı okumanızı öneririz.

Söz Konusu Sanat * Çello Dersi İzmir

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89