Söz Konusu Sanat Blog

Çello Çalacaklara Tavsiyeler

Çello, geniş görüntüsünün altında gizemli tınılar barındıran, yay yardımı ile icra edilen bir enstrümandır. Çello çalanlar bilir; çellonun ne kadar kırılgan bir yapısının olduğunu ve onla birebir vakit geçirmediğiniz zaman sesinin nasıl bozulduğunu. İşte bu yüzden çello emek işidir, sevgi işidir ve zaman gerektirir.

Sizde çello öğrenmek istiyorsunuz ve ilerleyişinizi hızlandırmak, çelloda emin adımlarla ilerlemek için bir kaç tavsiyeye mi ihtiyacınız var? O zaman doğru yazıya eriştiniz! :) Çello kursu İzmir öğretmenlerimiz tarafından oluşturulmuş bu yazımızda ihtiyacınız olan önerilere ulaşabilir ve çello çalmak isteyenlerin mutlaka uygulaması gereken noktaları görebilirsiniz. İşte çello çalacaklara tavsiyeler;

Çello Çalmak İsteyenlere Tavsiyeler

1-) Çelloyu ve arşeyi doğru biçimde tutmaya dikkat edin!
Tüm müzik aletlerinde olduğu gibi çelloda da ilk ele alınan, çelloda hızlı ilerleyiş sağlanması açısından en önemli olan nokta; çello ve çello yayının tutuşudur. Bu konu size önemsiz ve basit bir aşama gibi gözükebilir, ancak doğru çalım stilini yakalamazsanız çelloda istediğiniz seviyeye gelmeye elveda diyebilirsiniz! Bu yüzden mutlaka önerimizi dikkate alın ve nota basmadan önce doğru yay ve çello tutuşunu benimseyin.

2-) Çello ile ilgili farklı dönem yorumcularını ve bestecilerini dinleyin.
Kulağınızı çello ile ilgili ne kadar doldurursanız çello çalmanız da o kadar güzelleşir ve bu kulağınızdaki doygunluk otomatik olarak müziğinize yansımaya ve meyvelerini vermeye başlar. O yüzden aa romantik dönem sevmiyorum, barok tercihim ya da barok mu oda ne? Çağdaş müzik benim ruhumu yansıtıyor demeden önce bir daha düşünün ve hemen bir playlist oluşturmaya başlayın! :)

3-) Nota öğrenme konusunu ertelemeden yardım almaya başlayın.
İlla ki nota öğrenmek gerekiyor mu?, ben kulaktan çalmak istiyorum yapamaz mıyım? Tarzında bir düşünceniz varsa cevap tabii ki gerekmiyor, dilerseniz kulaktan çalmak için de gerekli çalışmalarınızı yapabilirsiniz olacaktır. Ama sizin öneriniz ne derseniz tabii ki kendinizi kurs dışında da ileri noktalara taşıyabilmeniz açısından temel seviye nota bilmeniz yönünde olacaktır. Nota bilmek, sizin dışarıya olan bağımlılığınızı kaldıracak ve çello öğrenme konusundaki özgürlüğünüzü ele almanıza yardımcı olacaktır.

4-) Metronomu önemsiz görmeyin!
En sık yapılan hatalardan biri de metronom kullanmadan yapılan çalışmaların daha doğru görülmesidir. Metronom aslında çaldığımız parçanın tane tane duyulması için bize gerekli ritmi veren ve bizi bu kalıba uymaya iten, aynı zamanda hayal ettiğimiz hızı yakalayabilmemizi sağlayan yegane araçtır. Bu yüzden ufak bir etüt çalıyor olsanız bile mutlaka metronom eşliğinde çalışmanızı sürdürün.

5-) Nota basma konusunda aceleci davranmayın.
Bir an önce nota basmaya geçip ardından da bir parça patlatmak kim istemez ki? Ama işin aslı maalesef o şekilde değil. Nota basmadan önce mutlaka eksiksiz olarak yapmanız gereken yay çalışmaları mevcut. Eğer ki bu yay etütlerine düzenli olarak 2-3 hafta gibi bir süreyi ayırırsanız hiç zorlanmadan bu aşamayı geçebilir ve seviyenize uygun belirlediğiniz parçayı seslendirmeye başlayabilirsiniz.

6-) Ertelemeden çello eğitimi almaya başlayın!
Çello perdesiz yapısından ötürü mutlaka bir eğitmen ışığında öğrenilmesi tavsiye edilen bir müzik aletidir. Hızlı ilerlemek ve kısa sürede çelloda çok yol almak istiyorsanız, sizi de öğrenme garantisi sunduğumuz çello kursu izmir eğitimlerimize bekleriz! Çello kursu iletişim numarası; 0532 638 98 55

Çello çalacaklara tavsiyeler içeren yazımızın şimdilik sonuna geldik. Sizinde çello ile ilgili merak ettiğiniz konular varsa bizi çekinmeden arayabilir ve aklınızdaki soruları çözüme ulaştırabilirsiniz! :)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu