Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Çello Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Çello Nasıl Öğrenilir?

Çellonun ilk örnekleri Fransa’da ortaya çıkmıştır. Yaylı grubuna üye bu enstrumanın üzerinde kalından inceye sıralanmış ‘’ do, sol, re, la ‘’ adında 4 adet tel bulunmaktadır. Aynı zamanda akustik ve perdesiz bir müzik aleti olan çello, bas bir ses rengine sahiptir.  Büyük küçük demeden çello çalmayı isteyen her kişi sabır ve azim göstererek çello çalmayı öğrenebilmektedir.

Estetik görüntüsü ve görkemli tınısıyla çello popülerliğini giderek arttırmakta ve daha çok müziksel faaliyetlerde kullanılmaktadır. Çello öğrenimine yeni başlıyorsanız çello dersi alacağınız kurstaki viyolonsel ile pratiklerinizi gerçekleştirerek, çello satın almadan da eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Ancak belirli bir zaman sonra çello almak sürekli pratiklerinizi gerçekleştirmeniz için size çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Çello Kursuna Gitmeden Çello Çalınabilir mi?

çello çalmak nasıl öğrenilir

Çello çalacak kişi eğer ki bir kurstan eğitim almayı düşünmüyor ise bu konuyla ilgili doğru materyallere erişim sağlamalıdır. İnternet üzerinden eğitimin giriş kısmı tamamlanılabilse dahi bir çok yanlış bilgi ve öğretim ile karşılaşmanız ve bu bilgileri doğru kabul etmeniz durumunda hatalı bir alışkanlık kazanırsanız bu bilgilerin düzeltilmesi çok daha fazla zaman alacaktır. Bu yüzden çello alanında tecrübeli bir eğitmenden ders alınması yaptığınız yanlışların o an düzeltilmesi açısından çok faydalı olacaktır.

Çello Kursu İzmir

Çello kursuna katılmadan önce göz önünde bulundurulması gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerden en önemlisi kaliteli eğitmen desteğidir. Çalışmalarınızı mutlaka profesyonel bir eğitmenle gerçekleştirmelisiniz, bu sayede hatalarınızın anında farkına varıp bu hatalara en uygun çözümlere ulaşabilirsiniz. Kursun seçimi tamamlandıktan sonra haftada 1 ya da 2 saat ders alarak çello öğreniminize başlayabilirsiniz. Çellonun öğrenim süreci kişinin pratik yapmasına, çalışmalarının düzenli olmasına vb. faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Eğer ki pratikleri gerçekleştirmek için elinizde bir çello bulunuyorsa mutlaka kursun dışında da pratik yapılmalı, çalışmalar sürdürülmelidir. Yay tutuşu ve çekişi, parmak egzersizleri, entonasyon çalışmaları çello öğreniminde çok önemli bir yer tutar ve çello çalmanın temelini oluşturur. Bu yüzden bu pratiklere yeterince vakit ayırmalı ve doğru bir şekilde bu egzersizleri tamamlamalısınız.

Doğru ses basma ve parmak egzersizlerini doğru bir şekilde tamamlayabilirseniz ikinci ayda ufak parçalar çalmaya başlayabilir ve daha üst düzey egzersizlere geçiş yapabilirsiniz. Ancak unutmayın çello öğrenirken sabırlı olmalı ve bıkmadan etütlerini çalışmalısınız.

Çelloların dönemlerine göre çeşitlerini anlattığımız ve bu çello çeşitlerinin özelliklerini açıkladığımız ” Dönemlerine Göre Çello Çeşitleri ” adlı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz ; https://sozkonususanat.com/donemlerine-gore-cello-cesitleri/

Söz Konusu Sanat * Çello Kursu İzmir Hatay

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozko[email protected]
0553 174 68 89