Söz Konusu Sanat Blog

Çello Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Çello eğitimine başlamayı düşünen herkesin aklında ilk soru ” çello çalmak ne kadar sürede öğrenilir ? ” oluyor. Bu soruyu sormakta da çok haklısınız çünkü biliyoruz ki enstrümanda kısa sürede birçok parça çalmak istiyorsunuz.

Bu kadar tercih edilen bir enstrüman olmasının temel nedenleri ise ;

 • Çello ihtişamlı ve büyük yapısıyla başlamak isteyenleri kendine hayran bırakmaktadır.
 • Orkestralarda bas sesleri desteklemek amacıyla kullanılan ve violin ailesinin en büyük yapıda bulunan enstrümanıdır.

cello-violin-ailesi

Bunun yanı sıra yaylı bir enstrüman çalmak isteyen ancak henüz hangisini seçeceğine karar veremeyen kişilerin aklını kurcalayan sorular ;

 • Çello çalmak için gereken özelliklere sahip miyim ?
 • Çello mu zor yoksa keman mı ?
 • Kendi kendine çello öğrenmek diye bir şey var mı ?
 • Keman çalan çello da çalabilir mi ?
 • En çok endişe uyandıran soru ise ” çello fiyatları ne kadar ? “

Gelin bu yazımız içerisinde merak ettiğiniz tüm konu başlıklarını tek tek yanıtlayalım. Çello çalmak ne kadar sürede öğrenilir ?

Cevabını merak ettiğiniz ve bu listede bulamadığınız sorular için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Ne Kadar Sürede Çello Çalabilirim ?

Aslında öğrenme süresi ile ilgili hiçbir enstrüman için kesin bir süre verilememektedir. Bunun temel nedeni ise çalmak ile kastedilen kavramın kişinde kişiye göre değişiklik göstermesidir.

cello-egitim-surecini-neler-etkiler

Ancak yine de ortalama bir cevap verilebilir. ” Çello çalmak ne kadar sürede öğrenilir ? ” konusunda ortalama bir cevap almak istiyorsanız bunun için şu soruları yanıtlamanız gerekmektedir.

 • Çello çalmaya ne kadar vakit ayırabilirsiniz ?
 • Hobi amaçlı mı yoksa profesyonel olarak mı öğrenmek istiyorsunuz ?
 • Bir kurumdan, öğretmenden ders alıyor musunuz yoksa kendi başınıza mı öğrenmeye çalışıyorsunuz ?
 • Hangi metotları takip ediyorsunuz ?
 • Müzik kulağınızı geliştirmek için nasıl çalışmalar yapıyorsunuz ?

Çello Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir Sorusu ve Cevapları

Güzel bir cevap almak istiyorsanız bu sorulara samimi bir şekilde yanıtlamanızı tavsiye ediyoruz. İş ya da okul hayatınızın yoğunluğunu, eve ne kadar yorgun geldiğiniz gibi çeşitli olayları da düşünmeniz daha sağlıklı olacaktır.


Çello Çalmaya Ne Kadar Vakit Ayırabilirsiniz ?

Eğitim sürecini en çok etkileyenler arasında yer alır. Normalde enstrüman eğitimine yeni başladıysanız ilk aşamalarda yay çekme ve parmak egzersizleri sıkıcı gelebilir.

Ancak bu noktada ders içeriğini zenginleştirmesi adına öğretmeninizle konuşmanızı tavsiye ediyoruz. Sürekli etüt çalışmak yerine etütlere yine ağırlık vererek melodisini bildiğiniz basit parçalara eşlik edebilirsiniz.

Bu şekilde aslında bir taşla iki kuş vurursunuz. Hem etütleri yapmaya devam edersiniz hem de etüt içerisindeki hareketleri parçalarda kullanırsınız. Bu aynı zamanda motivasyonunuzu da ciddi derecede arttıracaktır.


Çello Eğitim Seviyesi Hobi mi Yoksa Profesyonel mi Olmalı ?

Bu soru ne gibi bir farklılık yaratacak gibi düşünebilirsiniz ama kesinlikle öyle değil. Hobi programlarında amaç kısa sürede enstrümandan ezgileri çıkarmak ve sizin motivasyonunuzu yüksek tutmaktır.

Hobi seviyesinde seslerin ne kadar temiz elde edildiği zaman bağlı değişiklik gösterir. Yani doğru sesleri basmak sandığınızdan uzun olabilir tabi ki bu yine ek çalışmalara ayıracağınız süreye göre değişir.

Diğer yandan profesyonel eğitim süreci daha çok etüt ve egzersiz ağırlıklı olmaktadır. Teknik açıdan sizi zorlayacak ve gelişiminize ciddi katkı sağlayacak çalışmalar yaparsınız. Her iki eğitim süreci de oldukça eğlencelidir.

Hobi diyerek geçmeyin! Hobi eğitimlerinin en kalitelisi Söz Konusu Sanat İzmir çello kursunda sizi bekliyor! Kişiye özel hazırlanan ders içerikleri ile eğlenirken öğrenin.

Bir Öğretmenle mi Çalışıyorsunuz Yoksa Kendi Başınıza mı ?

Evde kendi kendine çello öğrenmek birçok sıkıntıyı beraberinde getirmektedir. Öncelikle çaldığınız enstrümanı, o alandan mezun biri kadar detaylı bilme şansınız yok.

Buna bağlı olarak tekniklerin uygulanması, solfejin doğru yapılması, parmak ve yay pozisyonlarının hatasız olması büyük sorunlar çıkarmaktadır. Çello çalmak ne kadar sürede öğrenilir sorusunun en belirleyici aşamalarından birisi de öğretmenle çalışmaktır.

Hata yapmalısınız çünkü hata yapmadan gelişemezsiniz ancak bunları yaptığınız zaman biri anında müdahalede bulunmalı ve size doğru yolu göstermelidir. Aksi takdirde yanlışlar içinde boğulursunuz. İlerleyen dönemlerde ise yanlış öğrendiğiniz şeyleri değiştirmek çok daha zor olacaktır.

Bu nedenle en azından temel eğitim sürecini bir öğretmenle birlikte yapmanız daha iyi olacaktır. Yani çeşitli teknikleri öğrenmeniz ve en azından ilk 3 pozisyon geçişini doğru yapmanız gerekmektedir.

Yoksa çello ” ne kadar sürede öğrenilir, ne kadar sürede çelloda parça çalarım ? ” konularında fazlası ile geri düşmeniz söz konusu olacaktır. Bu da çok sevdiğiniz enstrümandan soğumanıza ve isteğinizin kaçmasını sağlayacaktır.


Çello Metotları Yaptığınız Çalışmaları Belirler

Direkt olarak elinize enstrümanı alıp yay çekemezsiniz. Sistematik bir şekilde ilerlemeniz gerekmektedir. Bunu da sadece bir tane metot ile yapamazsınız.

Çello metotları eksikleri gidermek için kullanılır. Bu nedenle tek metoda bağlı kalmak kısır sonuçlar elde edilmesini sağlar. Her öğrencinin zorlandığı alanlar farklıdır.

İşte metotlar arası geçişler bu yüzden önemlidir. Bir metot kitabına başladığınızda bitirmeden bir başkasına geçebilirsiniz çünkü yapamadığınız çalışmaları destekleyen etütler bulunur.

Ardından tekrar ilk kitaba dönersiniz sonrasında başka bir kitaba geçersiniz. Eğitim metot sıralamasını bir öğretmenle konuşmanız size yardımcı olacaktır. Her metot farklı bir eksiği giderir, unutmayın!

Çello çalmak ne kadar sürede öğrenilir ? Bu süreyi kısaltmak için neler yapmam gerekli ? Öğretmen ve metot seçimi sizi başarıya kısa sürede ulaştıracak önemli etkenlerden ikisidir.


Yaylı Enstrümanlar İçin Müzik Kulağının Gelişimi Çok Önemli

Yaylı ailelerinde bir gitar, bağlama ya da piyano gibi basabileceğiniz yerler açık olarak görünmez. Bu yerleri zamanla çalışma yaptıkça keşfedersiniz.

Peki nasıl bir çalışma bu alanda size yardımcı olabilir ? İyi bir çello sanatçısı olmak, kısa sürede çello çalmak istiyorsanız eşlikli çalışmalara başlamalısınız.

Eşlikli çalışmalar için eserleri öğretmeninizle beraber çift çello çalarak yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise çaldığınız figürlerin alt yapısını dolduran piyano eşliği ile beraber öğretmenin size yardımcı olmasıdır.

Düzenli çalışırsanız sesleri kısa bir süre içerisinde temiz basmayı öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Amacınız sadece seslere gelişi güzel basmak olmamalı. Güzel tınılar, tonlar elde etmelisiniz.

Bu nedenle de ” çello çalmak ne kadar sürede öğrenilir, geliştirilir ? “” konularına net bir cevap arıyorsanız mutlaka alt yapı çalışmalarına odaklanın. Aynı zamanda motivasyonunuzu da arttıracak bu çalışmalar daha kısa sürede verimli yol almanızı sağlayacaktır.

 • Çello çalmaya ayıracağınız vaktin doğrudan öğrenme sürenize etki edeceğini unutmayın!

Çello çalmak için gereken özellikler diye bir şey yoktur. Ne gereken özellik zaman ayırmaktır. Ne demişler ne kadar ekmek o kadar köfte.

Eğer ki siz özellikle başlangıç aşamasında temeli sağlam atar ve günlük yaklaşık 30 dakika pratiğe vakit ayırırsanız, kısa sürede çelloda parça çalmaya başlayabilirsiniz.

 • Hobi ve profesyonel icracılık birbirleriyle çok farklı noktalarda bulunmaktadır.

Dolayısıyla hobi olarak çello çalmayı düşünen biri ile profesyonel olarak çello çalmayı düşünen birinin eğitim süreci aynı olmayacaktır.

Eğer ki ben kendi istediğim parçaları çalsam yeter, ilerleyişimi kendim belirlemek istiyorum diyorsanız yaklaşık 8-12 ay gibi bir sürede temel öğreniminizi tamamlayabilirsiniz.

Ancak yok ben profesyonel olacağım ve bu alanda ilerleyeceğim diyorsanız da önünüzde uzun yıllar olduğunu belirtmekte fayda var.

 • Öğrenme sürenizi kısaltacak bir diğer etkende işinin ehli bir eğitmenle çalışmanızdır.

Eğer ki sizin programınızı ve enstrümanınızdaki ilerleyişinizi planlayabilecek ve hatalarınıza anında müdahale edebilecek bir eğitmenle çalışıyorsanız, tek başınıza çello öğrenmenize oranla çelloda çok daha hızlı ilerleyebilirsiniz.

 • Keman ile arasında bir bağ var mı?

Keman çalan çello çalabilir mi ? Denemeden bilinemez bir soru. Tür olarak birbirlerine benzeselerde aslında çelloda nota yerleri kemandaki nota diziliminden farklılık gösterir.

Birbirlerinden bu konuda ayrışırlar. Fakat çalan birinin yatkınlığının olacağı reddedilemez bir gerçektir. Fakat çello mu zor keman mı derseniz bunun cevabı da tamamen renkler gibidir.

Tartışılmaya açık bir konu değildir, insandan insana değişiklik gösterir.

Çello çalmak ne kadar sürede öğrenilir ? Artık cevabını bildiğinizi düşünüyoruz ama siz siz olun okuduklarınızla kalmayın, bunu deneyimleyin.

Hemen ücretsiz deneme dersi için randevu oluşturun ve bu yola birlikte çıkalım. Sorunları bir bir aşarak kısa sürede çelloda 100’lerce parça çalmayı öğrenelim.

Aşağıdaki çello ile ilgili diğer yazılar ilginizi çekebilir. Bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşması için bize yardımcı olmak ister misiniz ?

Yapmanız gereken tek şey sosyal medya hesaplarınızda yazımızı paylaşmak.

Çello nasıl çalınır → https://sozkonususanat.com/cello-nasil-calinir/

Çello hakkında genel bilgileri → https://sozkonususanat.com/cello-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/

Çello çeşitleri hakkında özet bilgiler → https://sozkonususanat.com/cello-cesitleri/

Çello seçimi neye göre yapılır ? → https://sozkonususanat.com/cello-secimi/

Hemen Youtube sayfamızı ziyaret et içerikleri takip et, öğren, kendini geliştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu