Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Çello Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

 

Çello ihtişamlı ve büyük yapısıyla başlamak isteyenleri kendine hayran bırakan, orkestralarda bas sesleri desteklemek amacıyla kullanılan ve violin ailesinin en büyük yapıda bulunan enstrümanıdır. Çello çalmak isteyen herkesin aklında bir takım sorular mevcut oluyor. ;

Çello çalmak için gereken özelliklere sahip miyim?” – “Çello mu zor keman mı?” – “Kendi kendine çello öğrenmek diye bir şey var mı?” –  “Keman çalan çello çalabilir mi?” “Sonuçta Çelloda nota yerleri benziyordur değil mi?” veya endişe ile gelenÇello fiyatları ne kadar?” gibi gibi bitmeyen sorular silsilesi. Peki bunlar ne kadar doğru sorular veya halk efsaneleri mi? Bu soruların çözüm kısmında temeli süre oluşturmaktadır. O ortak kanı olarak hepimizin bildiği bir cevap aslında. Yazımızın geri kalanında aşağıdaki konular hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz;

* Ne kadar sürede çello çalabilirim?
* Çello çalma süresini hangi faktörler etkiler?
* Çello öğrenmek ne kadar sürer?
* Profesyonel ya da hobi olarak çello öğrenmenin süresi değişiyor mu?

Öğrenme süresi ile ilgili olarak hiç bir enstrümanda aslında kesin bir süre verilememektedir. Ancak bu ortalama öğrenme süresinin tespit edilemeyeceği anlamına gelmez. Eğer ki belli başlı sorulara doğru cevaplar verirseniz, sizde ortalama çello öğrenme sürenizi tespit edebilirsiniz. İşte çello öğrenme sürecinizi belirlemenize yardımcı olacak sorular;

1-) Çello çalmaya ne kadar vakit ayırabilirim?

2-) Çello çalmayı hobi olarak mı yoksa profesyonel olarak mı istiyorum?

3-) Çello öğrenme konusunda bir eğitmen ya da eğitim kurumundan yardım alıyor muyum?

4-) Çello öğrenmek ne kadar sürer?

Çello Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir Sorusu ve Diğerleri

+ Çello çalmaya ayıracağınız vaktin doğrudan öğrenme sürenize etki edeceğini unutmayın!

Çello çalmak için gereken özellikler diye bir şey yoktur. Ne gereken özellik zaman ayırmaktır. Ne demişler ne kadar ekmek o kadar köfte 🙂 Eğer ki siz özellikle başlangıç aşamasında temeli sağlam atar ve günlük yaklaşık 30 dakika pratiğe vakit ayırırsanız, kısa sürede çelloda parça çalmaya başlayabilirsiniz.

+ Hobi ve profesyonel icracılık birbirleriyle çok farklı noktalarda bulunmaktadır.

Dolayısıyla hobi olarak çello çalmayı düşünen biri ile profesyonel olarak çello çalmayı düşünen birinin eğitim süreci aynı olmayacaktır. Eğer ki ben kendi istediğim parçaları çalsam yeter, ilerleyişimi kendim belirlemek istiyorum diyorsanız yaklaşık 4 ay gibi bir sürede temel öğreniminizi tamamlayabilirsiniz. Ancak yok ben profesyonel olacağım ve bu alanda ilerleyeceğim diyorsanız da önünüzde uzun yıllar olduğunu belirtmekte fayda var.

+ Öğrenme sürenizi kısaltacak bir diğer etkende işinin ehli bir eğitmenle çalışmanızdır.

Eğer ki sizin programınızı ve enstrümanınızdaki ilerleyişinizi planlayabilecek ve hatalarınıza anında müdahale edebilecek bir eğitmenle çalışıyorsanız, tek başınıza çello öğrenmenize oranla çelloda çok daha hızlı ilerleyebilirsiniz.

+ Keman ile arasında bir bağ var mı?

Keman çalan çello çalabilir mi, denemeden bilinemez bir soru. Tür olarak birbirlerine benzeselerde aslında çelloda nota yerleri kemandaki nota diziliminden farklılık gösterir. Birbirlerinden bu konuda ayrışırlar. Fakat çalan birinin yatkınlığının olacağı reddedilemez bir gerçektir. Fakat çello mu zor keman mı derseniz bunun cevabı da tamamen renkler gibidir. Tartışılmaya açık bir konu değildir, insandan insana değişiklik gösterir.

+ Geldik asıl meselemize; çello çalmak ne kadar sürede öğrenilir?

Çelloda temel seviye parçaları seslendirmek istiyorsanız ve temel seviye egzersizleri çalacaksanız ortalama olarak harcayacağınız süre 4 ayı kapsamaktadır. Tabii ki bu 4 ay kişisel çalışmanıza ve diğer faktörlere bağlı olarakta değişkenlik gösterebilir.

 

Yazımızı zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Ayrıca şu yazılarda ilginizi çekebilir;

Çello Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çello Alırken Gözden Kaçmaması Gerekenler

Çello Nasıl Çalınır?

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89