Söz Konusu Sanat Blog

Çello Çeşitleri Hakkında Mükemmel Bilgiler

Oldukça popüler bir enstrüman olan çello birçok müzik türünde de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu müzik türleri arasında pop, caz, klasik örnek olarak verilebilir. Hal böyle olunca müzik türüne göre çello çeşitlerinin önemi artmaktadır.

Çellonun ilk örnekleri 16. yüzyıl içerisinde Fransa’da ortaya çıkmıştır. Hatta bu enstrümanın atası niteliğinde olan ” viola da gamba ” bu yaylı grubunda perdeye sahip olan tek çalgıdır.

Bilindiği üzere çello çeşitleriviola da gamba ” dışında perdesiz bir yapıya sahiptir. Çello ( viyolonsel ), vioyola, violin,kontrbas gibi enstrümanlar keman ailesi denilen ve tüm yaylıları içeren ailenin üyesidir.

Keman ailesi hakkında bilgi almak ve enstrümanları daha yakından tanımak için bu bağlantıyı kullanarak sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/keman-ailesi/

Bu yazı içerisinde çello çeşitlerini farklı kategorilere ayırmada kullandığımız şu başlıklar sizlere anlatılacaktır ;

  • Malzemesine göre çello çeşitleri
  • Boyutlarına göre çello çeşitleri
  • Dönemlerine göre çello çeşitleri
  • Elektro çello nedir ?

Malzemesine Göre Çello Çeşitleri

Çellolar yapımında kullanılan malzemeye bağlı olarak birden fazla gruba ayrılmaktadır. Çello yapımında ağaç, karbon kullanılabildiği gibi daha ekonomik olan kontrplak çellolarda mevcuttur.

çello yapımında kullanılan malzemeler

Hangi malzemeden üretilirse üretilsin çello boyutları birbiri ile hemen hemen aynıdır.

Bu 3 kategoriden en ekonomik olanı kontrplak çello olurken, karbon ve ağaç çelloların fiyatları daha yüksektir.

Ağaçtan üretilen çelloların fiyatları da karbon olanlara oranla bira daha yüksektir ancak şu unutulmamalıdır ki karbon çellolar çok ucuz ürünler değildir.

Ülkemizde malesef karbon çello üretimi olmamaktadır bu nedenle almak istediğiniz ürünler yurt dışında üretilmektedir. Yurt dışından alacağınız ürünlerde döviz kuruna bağlı olarak fiyatları değişkenlik göstermektedir.

çello yapımında kullanılan malzemeler nelerdir

Ortalama seviyede olan karbon çello fiyatları 4500 $ dan başlamaktadır. Tabi bir de kaliteli bir karbon çello yayı kullanmak isterseniz bunun içinde en az 400 $ ı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Karbon çelloyu ahşap çellodan ayıran bir diğer özellik ise sıcak farkına ve neme daha dayanıklı olmasıdır. Yapıldığı malzeme ve üzerine kaplanan ekstra tabaka sayesinde daha dayanıklı bir yapıdadır.

Çellonun köşelerindeki desenler ki bu desenlere pürfling denir, çelloya konulmasının asıl amacı çatlama olayını ortadan kaldırmaktadır.

Özel hayvansal bir tutkal kullanılarak yapıştırılan bu kısım sadece ahşap ve kontrplak çelloda bulunmaktadır. Karbon çelloda bu kısımlar yer almaz.

Malzeme türüne göre çello çeşitleri hakkında söyleyebileceğimiz son fark ise ahşap çellonun yapımında farklı çeşitlerde ağaçlar kullanılabilirken karbon çelloda sadece karbon elyafı bulunmaktadır.

Dikkat edin ! Karbon çello ile karbon kaplama çellolar farklıdır. Karbon kaplama çellolar kontrplak ya da ahşap çellonun dışının kaplanması ile elde edilir.

Çello kaç kilo diye merak ediyorsanız ortalama bir çello ağırlığı 1.5 kg – 2.5 kg arasında değişmektedir. Daha hafif veya daha ağır ürünlerde bulunmaktadır.

Boyutlarına Göre Çello Çeşitleri

çello boyutları

Çello ölçülerinin arklı boyutlarda üretilmesinin sebebi, çello icrasını gerçekleştirecek kişinin kendi yapısına en uygun büyüklükte olan ve en rahat enstrümanı seçebilmesi içindir.

Halk ağzında standart çello olarak isimlendirilen çellolar, tam boy çello olarak geçer ve 4/4 olarak adlandırılırlar.

Aynı özellikleri bulunduran ama daha minimal boyutlarda imalatı yapılmış çellolar da bulunmaktadır.

1/16, 1/10, 1/8, 1/4, 1/2, 3/4 boyutlarındaki çellolar çoğunlukla yetişkin gruptan ziyade, boyut olarak çocuklar için istenilen boya sahip çellolardır.

Çellonun bir diğer boyutu olan 7/8 çello ise  ladies çello “ olarak adlandırılıp, bayan icracılar için boyut olarak uygunluk göstermektedir.

Elektro Çello Nedir ?

Elektro çello, aslında çalım mantığı olarak bildiğimiz çello ile aynı şekilde çalınır. Sadece elektronik bir aksam bulundurduğu için sesin elde edilebilmesi adına amfiye ihtiyaç duyar.

Amfiye takmadan çalmayı denerseniz elde edeceğiniz ses oldukça azdır. Elektro çello daha çok performans sanatçılarının tercih ettiği çello çeşitlerinden birisidir.

Ancak tınısı, akustik çelloya tam olarak benzemez. İçerisine dijital katılan enstrümanların genel sorunlarından birisi de akustik tadı vermemeleridir.

Bunun dışında bazı avantajları ve dezavantajları da vardır ;

  • Örneğin gecenin bir yarısı çalmak istediğiniz zaman amfiye bağlamadan elde edeceğiniz ses çok az olduğu için kimseyi rahatsız etmez.
  • Ayrıca amfiye bağlasanız bile kulaklık çıkışını kullanarak da çalışma yapabilirsiniz.
  • Ancak normal çelloya göre ağırlığı fazladır ve taşıması cidden sıkıntılıdır.
  • Görüntüsü genel hatları ile çelloya benzese de içi boşluluklu yapıdadır.
  • Akustik çello çalan biri, çoğu zaman elektroyu denediğinde çalım açısından rahatlıkları hisseder ancak tını olarak tatmin etmez.

Dönemlerine Göre Çello Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Dönemlerine göre çello çeşitleri ” Barok dönem çello ”  ve ” Modern dönem çello ” olarak 2 grupta incelenmektedir. Bu çellolara barok ya da modern çello denmesinin sebebi isimlerini yapıldığı dönemden almalarından kaynaklanmaktadır.

dönemlerine göre çello çeşitleri

Bu iki çello büyük oranda birbirine benzerlik gösterse de ufak tefek detaylarla birbirinden ayrılmaktadırlar. Barok dönem çello çeşitlerinde genellikle tuşe uzunluğu modern çelloya göre daha kısa, köprüleri günümüzdeki köprülere göre daha alçakta bulunmaktadır.

Ayrıca tellerin yapımında bağırsak kullanılırken, genellikle alt tellerin sarımında ise gümüş kullanılmıştır.

Modern çello çeşitlerinde gövde bölümü daha geniş olurken, telleri naylon üzerine çelik sarılmasıyla ya da tamamen çelikten üretilmiştir.

Bu farklılıklardan dolayı iki çello arasında tını farkı bulunmaktadır. Günümüz çellosu olarak adlandırılan modern çellonun ses yüksekliği ve parlaklığı barok dönem çellolara göre daha kuvvetlidir.

Çello çeşitlerinden bahsettiğimiz yazının sonuna geldik ancak üzülmeyin! Aşağıda ilginizi çekebilecek, çello ile ilgili diğer yazılarımız yer alıyor ;

https://sozkonususanat.com/cello-secimi/

https://sozkonususanat.com/cello-bakimi-ve-temizligi/

https://sozkonususanat.com/cello-akordu-nasil-yapilir/

https://sozkonususanat.com/cello-nasil-calinir/

https://sozkonususanat.com/cello-calmak-ne-kadar-surede-ogrenilir/

Youtube sayfamıza hemen abone olun son eklenen içeriklere ilk siz erişme şansı yakalayın. Ayrıca ücretsiz çalışmaları takip ederek kendinizi geliştirin.

Eğer kaliteli bir çello eğitimi almak istiyorum ama nereden başlayacağım bir fikrim yok diyorsanız çello kursu sayfamızı bu bağlantıdan ziyaret edebilir ve ücretsiz deneme dersine katılabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/cello-kursu/

Söz Konusu Sanat bağlantısına tıklayarak ana sayfaya dönebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu