Söz Konusu Sanat Blog

Çello Gam Çalışması Nasıl Yapılır

Gam ve arpej çalışmaları çello çalmak isteyen kişilerin sol elinin gelişmesi için düzenli olarak tekrarlanması gereken çalışmalardır.

gam-çalışması-nasıl-yapılır

Çelloda gam egzersizi yapmanın en büyük avantajlarının başında temiz bir entonasyon elde etmek yer almaktadır. Bunun yanı sıra ton bilgisinin ve parmak kaslarının gelişimi de buna dahildir. Aynı zamanda çelloda gam çalışmaları yay çekme işlemini de içerdiğinden sağ kol kaslarının gelişmesine ve kondisyon kazanmasına da yardımcı olacaktır.

Bu yazı içerisinde bahsedeceğimiz konu genel anlamına gam egzersizileri üzerinedir. Piyano, flüt gam çalışmalarını da aynı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


Gam Çalışmasının Önemi

Enstrüman eğitiminde özellikle çello ve keman gibi yaylı enstrümanlarda öncelikle yay hareketinin oturması ve tonun yakalanması adına boş tel çalışmaları yapılmaktadır.

İşin teorik kısmı olan gam çalışmaları öğrenciler tarafından çok sevilmesede herhangi bir eserin çalınması için bu çalışmaların yapılması gereklidir. Eğer müzikal açıdan kendinizi geliştirmek istiyorsanız parça çalma odaklı olmak yerine onu irdelemek, müzikal bağlarını, dönemlerini, tekniklerini araştırıp öğrenmek gereklidir.

Gam ya da diğer adı ile dizi kısaca, müzik eserlerini oluşturan notalardır. Bu çalışmalar doğru bir şekilde titizlikle yapıldığı zaman eserler icra edilebilir.


Gam ve Arpej Çalışmalarına Örnekler

Aşağıdaki örnekler keman üzerinden kurgulanmış gam çalışmalarına örnektir. Dilerseniz aynı egzersizleri çello için fa anahtarına aktararak çelloda gam egzersizi çalışmalarını yapabilirsiniz.

Aşağıdaki gam çalışmalarını kemanda ya da çelloda çalışmadan önce solfejinin yapılması çok daha sağlıklı olacaktır. Gam çalışmalarına kolay olanlardan başlamalısınız. Örneğin keman açısından bakacak olursak re majör ya da la majör tonunda çalışmalar yapabilirsiniz. Çelloda gam egzersizi yapmak içinse aynı tonları seçebileceğiniz gibi do majör üzerine de çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

keman-gam-egzersizleri

Re ve La tellerindeki bu egzersizleri keman üzerinde yaptığımızda sol majör gamı elde edilmiş olacaktır. Aynı çalışma 1.pozisyonda tüm tellerde çalınabilir. Böylelikle 1.pozisyon içerisinde iki oktav aynı gam çalışması yapılabilir.

Sizlere az öncede belirttiğimiz üzere gam çalışmalarının en büyük artısı entonasyon kazancıdır.Yani sesleri doğru basabilmek açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda yay tekniklerini çalışmak için bu gam egzersizlerini kullanabilirsiniz.

Yay teknikleri nedir diye merak ediyorsanız kemanda yay teknikleri bağlantısını inceleyebilirsiniz.

Bu şekilde hem gam çalışmaları hem de yay çalışmaları yapılmış olmaktadır.

çello-gam-egzersizleri

Yukarıdaki çalışmada ise 4.parmak çalışması için idealdir. Tellerde 0 yazan yerleri serçe parmak ile çalmaya çalışmak hem bileğin dairsel pozisyonu öğrenmesini sağlamaktadır hem de en tembel parmaklardan biri olan serçenin gelişimine katkıda bulunmaktadır.

legato-yay-egzersizi

Bir diğer önemli nokta ise parçalarda sürekli karşımıza çıkan legato tekniğidir. Hem gam çalışmaları hem de parçalarda sıklıkla karşımıza çıkan bu tekniğin egzersizler içerisinde iyice kavranması önem arz etmektedir. Gam ve arpej çalışmalarını ayrı bir zaman ayırarak legato tekniği ile birleştirmeye çalışmalısınız. Yukarıdaki örnekte La majör gamında legato egzersizini görebilirsiniz.

Eğer gamlar hakkında bilginiz yoksa ya da donanım kısmına baktığınız zaman parçanın karar sesini bulmada sorun yaşıyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz ; şarkının karar sesini bulmak

Her anından zevk alacağınız bir çello kursu arıyorsanız hemen sitemizi bu bağlantıya tıklayarak ziyaret edin. Ücretsiz deneme dersine katılın!

Ayrıca hem keman hem de çello eğitimi için kaynak arayışı içerisindeyseniz ;

  • Kemanda ton gelişimi için takip edebileceğiniz metot ; Wholfhart op. 38 kullanabilirsiniz
  • Çelloda ton gelişimi için ; Dotzauer pdf i takip edebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu