Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Çello Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

 

Çello/Viyolonsel Hakkında Bilgi

Aşağıdaki metinde cevabını bulabileceğiniz konuların başlıkları şu şekildedir;

Viyolonsel nedir?                              *Çello tarihçesi hakkında.

*Çello nedir?                                      *Viyolonsel tarihçesi hakkında.

*Çellonun özellikleri nelerdir?          *Çello ağırlığı hakkında.

*Neden çello çalınmalı?                    *Çello hakkında bilinmeyenler.

 

Genel Tarihçe

Çello, ülkemizde daha yaygın olarak kemanın büyüğü şeklinde bilinen, günden güne popülerlik kazanıp bilinirliğini arttırabilmiş, 16.yy’a kadar uzanan bir tarihi geçmişi olan, köklü ve estetik bir müzik aletidir. Çello, yaylı enstrumanlar ailesinin violin grubuna ait üyesidir.Keman arşesine çok benzeyen ancak boyut ve ağırlık olarak farklılıkları bulunan bir arşeyle çalınır. Görünüşü bayan vücudunu andırmakla birlikte insan sesine en yakın enstrüman olarak da anılmaktadır. kemanla görüntü itibari ile birçok benzer yanı bulunmaktadır. Çello oturarak, enstrümanın bacakların arasına sıkıştırılması yardımıyla çalınmaktadır. Çellonun üzerinde 4 tane tel bulunmaktadır.  Bu tellerin sıralanışı kalından inceye doğru ‘Do-Sol-Re-La’ şeklindedir. Ses rengi olarak bas bir tını barındıran çellonun dört oktavlık bir ses genişliği vardır.

Çellonun ilk örnekleri 1600’lü yıllarda Fransa’da görülmektedir. Çellonun atası Viola’da “Gamba” adı verilen perdeli ve yaylı bir enstrümandır. 18.yy’a kadar pek fazla ilgi görmeyip yalnızca orkestralarda kalın seslerde oluşan boşlukları doldurmak için kullanılmıştır. Ancak ardından Vivaldi, Mozart, Brahms gibi bestecilerin çello için eserler yazmaya başlamalarıyla birlikte çello yavaş yavaş önem kazanmaya ve orkestralar dışında trio ve quartetlerde de yer almaya başlanmıştır. Zamanla iyice popüler bir hale gelen bu enstruman 20.yy’da artık solo bir enstruman olarakta kabul edilmiştir. Çello tınılarına klasik müziğin yanı sıra Türk Müziği‘nde, Pop müziğinde, Jazz ve Folk müziğinde de sıkça rastlanılabilmektedir.

Çalınışı

Her enstrümanın kendine has özelliği olduğu gibi çellonun da kendine göre farklı bir tutuş tekniği bulunmaktadır. Baş parmak dışında diğer 4 parmak kullanılır. Parmaklar sırasıyla 1. 2. 3. ve 4. parmaklar olarak adlandırılır. Fakat bilinmesi gereken şey; başparmak, başlangıçta pek kullanılmasa da, ileri metod tekniklerinde dahil edilebilir. Parmaklar, tuşe denilen siyah bölgeye konarak, arşe yardımıyla eşikle tuşenin arasındaki boşluktan çalınır.Viyolonselin telleri biraz daha kalın olduğundan, seslerin daha net çıkabilmesi için arşenin biraz sert bastırılması gerekir.

Çello Akordu

Çelloda ince ayarlar ise, fix denilen küçük parçalardan yapılır. Parçanın tekniğine göre arada parmakla da çalınabilir. Arşe yerine sağ el kullanılarak, işaret parmağının ucuyla çalınır.

Akord işlemi telli çalgıların tıpkı diğer enstrümanlarda olduğu gibi kulak denilen kısımlardan gerçekleştirilir. Fakat tek farklı nokta ise; ince akort ayarı yapılırken çelloya özel “Fix” denilen metal parçalarının kullanılmasıdır. Bu sırada parmaklar “tuşe” denilen siyah bölgelerde olmak zorundadır. Çellodan alacağımız seslerin daha net ve sağlıklı çıkması için arşenin sağlam tutulması ve doğru kullanılması gereklidir.

Çello çalmak ve çello tutuşu ayrıntılı şekilde öğrenmek isteyenler için aşağıdaki videomuz tam size göre.

Sanatsal etkinlikler ve konular üzerine daha fazla içerik için bizi beğenip takip etmeyi unutmayın!

Çello dersleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89