Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Çello Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sizler için hazırladığımız bu yazıda çello hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili kısa bilgiler aktaracağız.

Çello çalma konusunda hevesli olan, çellonun tarihsel gelişimini merak eden, çello hakkında bilgi almak isteyen kişilerin işine inanılmaz yarayacak yazımıza hoş geldiniz.

Bu yazımızın içeriği boyunca edinebileceğiniz bilgileri konu başlıkları ;

– Çello ( viyolonsel ) nedir ?

– Çellonun ( viyolonselin ) tarihçesi nedir ?

– Çellonun özellikleri nelerdir ? ( Genel bilgiler )

– Çello ağırlıkları hakkında bilgi

– Çello akort sistemi hakkında bilgi


Çellonun Tarihçesi Hakkında Bilgiler

Öncelikle ” çello hangi enstrümanın bir türüdür ? ” soruna cevap vererek yazımıza başlayalım. Çello, bildiğimiz diğer yaylıların da içinde bulunduğu olduğu keman ailesinin bir üyesidir.

Bu aile hakkında detaylı bilgi almak için https://sozkonususanat.com/keman-ailesi/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

çellonun-tarihçesi

Çellonun tarihteki ilk örneklerine Fransa’da rastlanmıştır. 16. yüzyıl içerisinde ortaya çıkan ilk çellonun adı Viola De Gamba‘dır. Görünüş itibari ile günümüz çellolarına benzese de yapısal bazı farklılıkları bulunmaktadır.

Kadın vücudunu anımsatan bu çalgının üst kapağında birbirine göre simetrik iki tane ” f ” deliği bulunmaktadır. Yay çekilmesi sonucunda eşikten üst kapağa titreşim gönderilir ve çello içerisindeki hava titreşerek bu deliklerden çıkar. Böylelikle çellonun kendine has sesi elde edilir.

Keman ile birlikte insan sesine en yakın sese sahip enstrüman olarak nitelendirilmektedir.

16. yüzyıl içerisinde ortaya çıkan çellonun esas amacı orkestra çalışmalarında bas partisyonlarını desteklemekti. Bu eserin kabul görmesi, solo eser seslendirmeleri 18. yüzyıl içerisinde gerçekleşmiştir.

Andrea Amati tarafından bulunan bir enstrümandır. Ayrıca Amati ve Luigi Boccherini gibi ünlü besteciler tarafından çello üzerine onlarca süit yazılmıştır. Bu gelişmelerin ardından çello daha popüler bir hale gelmiş ve bas partisyonlarına destek vermekten çok solo enstrüman olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Çello çeşitleri ve isimleri hakkında bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz https://sozkonususanat.com/donemlerine-gore-cello-cesitleri/

⇒ Dipnot ⇐

Viola De Gamba’yı günümüz çellolarından ayıran en temel özellik gövde yapısı ve tel sayısıdır. Daha sert köşe hatlarına sahip olan Viola De Gamba aynı zamanda beş teli bulunan bir çalgıdır.


Çellonun Özellikleri Nelerdir : Genel Bilgiler

Çello ile viyolonsel aynı mı ? Bu soru sıkça sorulan sorulardan bir tanesi. İkisi de aynı enstrümanı ifade etmek için kullanılan kelimelerdir. Hatta viyolonsel kelimesinin kökeni ” viyoloncello ” dan gelmektedir.

çellonun-özellikleri

– Dört teli bulunan bir çalgıdır. Çok sesli müzik ( Batı müziği ) ve Türk müziği için vazgeçilmez bir enstrümandır.

– Bas sesli bir müzik aletidir. Perdesiz olmasından dolayı entonasyon çalışmalarına vakit ayırmak gereklidir. Disiplinli bir çalışma ister.

– Akustik bir çalgıdır. Dijital olanları da bulunmaktadır. Ancak dijital çellolar bir amfi olmadan kısıtlı düzeyde kısık bir ses vermektedir.

– Her yaş aralığına uygun çello boyutu bulunmaktadır. Büyük bir enstrüman oluşundan dolayı çalarken kişi çello ile bütünleşir ve bu da güzel bir görünüm ortaya çıkarır.

– Çellonun altında metal bir çubuk bulunmaktadır. Bu çubuğun adı picktir. Çalım esnasında kişinin kendi boyuna ve tutuş pozisyonuna göre ayarı yapılır.

– Profesyonel olarak çelloda kendinizi geliştirmek istiyorsanız solfej eğitimi almanız fayda sağlayabilir. Bu enstrümanı çalmak isteyen kişilerin müzik kulağını geliştirmesi gerekmektedir.

Çello ağırlığını belirleyen etkenlerden en önemlisi kullanılan yapı maddesidir. Ağaç türü, doluluk oranı gibi etkenler belirleyici özellik oynar. Ortalama olarak çello ağırlığı 1300 gram ve üzeridir.


Çello Akort Sistemi – Çello Çalınışı

Çello çalınışı sırasında pus pozisyonu hariç sol el baş parmağı tuşe arkasında diğer parmaklara destek verme amacı ile kullanılır.

Pus pozisyonu ; çello tuşesinin gövdeye temas eden noktasından sonra kullanılan bir yerdir. İleri seviye bir tekniktir. Başlangıç ve orta aşamada pek sık kullanılmaz.

Tüm enstrümanlarda olduğu gibi çellodan da güzel ses elde edebilmek için kesinlikle akordunun yapılmış olması gerekmektedir.

Akort ve akort yöntemleri için bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz https://sozkonususanat.com/keman-akordu/

Çello akort işlemi sırasında tüm yaylılarda olduğu gibi kulak, burgu adı verilen parçanın çevrilmesi ile yapılmaktadır.

Diğer enstrümanlardan farklı olarak ince ayar yapmaya yarayan fiks adında bir parçaya sahiptirler. Bu fiks yardımı ile çok küçük bir aralıkta ses değerleri üzerinde oynanabilir. Yaylılara özel bir durumdur.

Çello akordu sırasında teller pesten tize doğru ; D0 – Sol – Re – La olarak sıralanmaktadır. Akort işlemi sırasında bu seslerin tam olarak yakalanması gerekmektedir.


Çellonun Çalınışı

Her enstrümanın kendine has özelliği olduğu gibi çellonun da kendine göre farklı bir tutuş tekniği bulunmaktadır.

çello-nasıl-çalınır

Pus pozisyonu hariç baş parmak dışında diğer 4 parmak kullanılır. Parmaklar sırasıyla 1. 2. 3. ve 4. parmaklar olarak adlandırılır.

Fakat bilinmesi gereken şey; başparmak, başlangıçta pek kullanılmasa da, ileri metod tekniklerinde dahil edilebilir.

Parmaklar, tuşe denilen siyah bölgeye konarak, arşe yardımıyla eşikle tuşenin arasındaki boşluktan çalınır.

Viyolonselin telleri biraz daha kalın olduğundan, seslerin daha net çıkabilmesi için arşenin biraz sert bastırılması gerekir.

Doğru enstonasyonu yani doğru sesi yakalamak adına bir akort programı ile çalışmalarınızı yapmanız sesleri ne kadar temiz bastığınızı görmenizi sağlayacaktır. Eğer çalarken yanlış sesleri elde ediyorsanız bunu hemen düzeltmelisiniz.

Aceleci olmayın, doğru sesleri yakalamak için uzun bir zamana ihtiyacınız var. Bu süreç içerisinde yay teknikleri açısında da kendinizi geliştirmeniz gerekecektir.

Oturuşundan, tutuşuna, çalım tekniklerine kadar oldukça disiplinli bir çalışma isteyen müzik aletidir.

İzmir’in en nitelikli çello kursundan çello dersi almak için bağlantıya tıklayabilir ve merak ettiğiniz konu başlıklarını okuyabilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89