Söz Konusu Sanat Blog

Çello ile İlgili Sorular

Çello, bir çok kişinin aklında kemanın büyüğü olarak yer edinmiş, violin ailesinin en büyükten bir küçük olan üyesidir. Çello; ülkemizdeki popülerliği yeni oluşmaya başlamış, henüz tam olarak bilinirliği sağlanmamış ancak güçlü tonları sahip, gösterişli bir enstrümandır. Henüz diğer enstrümanlar kadar bilinmeyen bu enstrüman hakkında sorularını yanıtsız bırakmak istemedik ve makalemizi yazmaya giriştik.

Sizinde aklınızda çello çalmak kolay mı yoksa zor mu?, çelloya başlama yaşı kaç?, çello çalmak için yetenekli olmak şart mı? türevleri sorular varsa, bu yazımız size çok faydalı olacak demektir! :) Ayrıca çello kursu izmir ekibimizce özenle hazırlanan yazımızda yer almayan ancak yine de merak ettiğiniz sorular olursa çekinmeden bize mail yoluyla ulaşabilirsiniz. :) Gelelim çello ile ilgili merak edilen sorular ve bunların cevaplarına;

cello-ile-ilgili-sorular

Çello ile İlgili Merak Edilen Sorular

 • Çello çalma yaşı ile ilgili belli bir sınır var mı?
  Eğer yetişkin yaş grubu içerisinde yer alıyorsanız istediğiniz yaşta çello kursuna katılım sağlayabilirsiniz, ancak çocuk yaş grubu çello kursuna katılım için katılımcıların 9 yaş ve üstü olmasının beklenmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
 • Çello da ilk parçayı ne kadar sürede çalabilirim?
  Çello gibi yaylı müzik aletlerinde ortalama temel seviyeye ulaşma süresi 16 hafta olarak belirlenmiştir, ancak siz çalışmalarınızı hızlandırarak bu süreden çok daha kısa bir zaman diliminde parça çalmaya başlayabilir ve kendinize özel bir repeartuar oluşturmaya başlayabilirsiniz.
 • Çello çalmayı öğrenmek zor mu?
  Eğer çelloyu bir zorunluluk olarak görmüyorsanız ve günde 30-40 dakikamı çello öğrenmeye ayırabilirim diyorsanız, çello çalmak kesinlikle zor değildir. Eğer ki çalışmalarınızı belli bir rutine göre düzenlerseniz siz de kolayca çello öğrenebilirsiniz!
 • Çello nasıl bir müzik aleti?
  Çello, çoğunlukla solo amaçlı kullanılan akustik ve yaylı bir müzik aletidir. Ancak solo kullanımının yanı sıra orkestra, trio, duo gibi müzik topluluklarında da sıkça çello eşleşmesine rastlanmaktadır.
 • Çellonun kullanıldığı müzik türleri nelerdir?
  Öncelikli olarak klasik müzikte kullanılmaya başlayan bu enstrüman yavaş yavaş bilinirliğini sağlamasıyla birlikte Türk müziği, caz, pop, rock gibi alanlarda da sıkça faal olmaya başlamıştır. Daha bir çok müzik türünde kullanılan çello, geniş ses aralığıyla neredeyse her alana uyumlu bir tını sunmaktadır.
 • Henüz çello almadım, yine de çello kursuna başlayabilir miyim?
  Söz Konusu Sanat’ta bu tür sorunları engel olmaktan kaldırıyor ve çello kursu izmir aletlerimizi sizin kullanımınıza sunuyoruz. Dersliklerimizde çalışacağınız aralıkları belirtmeniz durumunda ders öncesi ve sonrası canınız sıkılana kadar çalışmalarınızı yapabilirsiniz. :)
 • Çello fiyatları çok mu pahalı?
  Diğer enstrümanlarla bir kıyas yapıldığında çello fiyatlarının bir miktar daha yüksek olduğu görülmektedir. Ancak iyi bir araştırma içerisine girildiğinde ikinci el sağlam çellolar bulmak ya da sıfır ve kullanışlı çellolar edinmek elbette ki mümkündür. Çello alımı konusunda yardım almak isterseniz, dilediğiniz zaman çello kursu izmir eğitmenlerimize ulaşabilir ve önerilerinden yararlanabilirsiniz!

Çello ile ilgili sorular makalemizin sonuna vardık! Yazımızda göremediğiniz ancak yine de çello ile ilgili merak edilen sorular için bize 0532 638 98 55 numaralı telefonumuzdan erişim sağlayabilir ya da çello kursu izmir ücretsiz deneme derslerimize randevu alabilirsiniz! :)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu