Söz Konusu Sanat Blog

Çello Nasıl Çalınır?

Çello nasıl çalınır ? ” sorusu çelloya gönül veren kişilerin sıkça sorduğu sorulardan biridir.

Büyük bir boyuta sahip olan çello, öncelikle pik kısmı açılarak uygun boya getirilir ve bacaklar arasına alınarak tutulur.

Oturuş pozisyonunda çok fazla kaykılmadan olabildiğince öne yakın oturmanız gerekmektedir. Bunun nedeni tuşe üzerindeki sol elin daha rahat etmesini sağlamaktır.

Dikkat edilmesi gereken ikinci bir konu ise sağ elin konumudur. Yay hareketi olarak geçen bu kavram çello çalarken üzerinde durulması gereken önemli noktalardan biridir.

Çello nasıl çalınır ? ” sorusunun cevabı aslında ;

  • Çelloda oturuş, tutuş ve yay hareketi ile başlar
  • Ardından sol el tuşe çalışmaları ile devam eder
  • Bu süreç içerisinde çeşitli yay tekniklerinin kullanılması ile son bulur

Yukarıdaki 3 madde genel olarak çello nasıl çalınır sorusunun cevabını vermektedir ancak süreç bu kadar kısa ve basit değildir.

Bildiğiniz üzere çello fa anahtarı ile çalınan bir enstrümandır. Bir yandan nota okumayı öğrenmeli, tartımlar hakkında bilgi sahibi de olmalısınız.

Eğer fa anahtarını okumayı bilmiyorsanız hemen bu yazımızı okuyarak eksiklerinizi giderebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/notalar-nasil-okunur/

Çello Nasıl Çalınır – Çelloda Duruş ve Oturuş

çelloda-oturuş-pozisyonu

Çelloda duruş pozisyonu oldukça önemli bir konudur. Sol elin tuşe üzerinde rahatça gezinmesi, yay hareketinin doğru sağlanması ve çalarken herhangi bir yerimizin ağrımaması için dikkat edilmesi gerekmektedir.

Az öncede sizlere belirttiğimiz gibi çello çalarken tabure ya da sandalyenin olabildiğince uç kısmına oturmanız gerekmektedir.

Duruş pozisyonunuz dik olmalıdır. Ayrıca çelloyu kendi boyunuza göre pik yardımı ile ayarlamalısınız.

Tüm bu adımları doğru bir şekilde gerçekleştirirseniz çello çalarken en ufak zorluk, kramp, ağrı gibi durumlarla karşılamazsınız.

Çello nasıl çalınır ? ” sorusunun belki de en önemli cevaplarından biri en ufak bir ağrı hissetmeden bu enstrümanı doğal, doğala yakın bir şekilde çalmaktır denilebilir.

Enstrüman çalarken doğal duruşu yakalamaya özen göstermeliyiz. Maksimum verimle kısa sürede çello öğrenmek istiyorsak bunu asla unutmamalıyız.

Kendi kendine çello öğrenmek isteyen kişilerin sıklıkla karşılaştığı ağrılar, kramplar gibi olumsuz durumları yaşamadan çello öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken en iyi şey bir öğretmen ile çalışmak.

Adım Adım Çello Nasıl Çalınır ?

Tutuş, çello eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Doğru oturuş, hem sesin daha rahat verilmesini hem de doğru ses verilmesini kolaylaştırarak enstrümandan soğuma gibi başlangıçta yaşanan temel endişelerin önüne geçmektedir.

çello nasıl tutulur

Bu sebeple oturuş ve tutuş çello eğitiminin temelini oluşturmaktadır.

Çello tutarken öncelikle rahat ve dik oturmak önemlidir.

Vücudunuzun hiçbir bölümünde aşırı kasılma olmamalıdır.

Bireyin bacak boyuna göre çellonun altındaki pick boyunu ayarlayarak, enstrümanın doğru açıda tutulması sağlanmış olur. Çello gövdesi göğüs hizasında olmalıdır. Bu şekilde parmaklar perdeye daha dik gelerek temiz seslerin basılması sağlanır.

Çello nasıl çalınır ? ” konusunda kendinizi geliştirmeniz gereken bir diğer aşama da parmakların klavyeye dik bir şekilde basmasıdır. Seslerin olabildiğince temiz bir şekilde elde edilmesi için mutlaka dik basmaya özen gösterin.

Çelloda Yay Çekme ve Parmak Egzersizleri

Parmak egzersizlerinde hem notaların perdedeki yerini öğrenmiş oluruz hem de doğru ses çıkarmaya çalışırız.

Bunun yanında en büyük avantajı da parmalarımızın açılması ve esnekliğinin artmasıdır.

Çello üzerinde pozisyon geçişleri geniş aralıklarda gerçekleşir. Bu nedenle parmak açma egzersizleri yaparak bu çalışmaların alt yapısını oluşturmamız gereklidir.

Çello Tel Notaları Nedir ?

Çelloda boş teller kalından inceye doğru Do – Sol – Re- La olacak şekilde akortlanır. En üstte telde diyelim ki re – mi – fa seslerini elde etmek istiyorsunuz.

Yapmanız gereken işaret parmağınız ile re, yüzük parmağınız ile mi ve serçe parmağınız ile fa notasına basmak olacaktır. Kısacası 1-3-4 parmaklarını kullanarak bunu çalarız. Tabi ki bu çaldığınız egzersiz ya da parçaya göre değişiklik gösterir.

Eğer re diyez ya da mi bemol basacaksınız bu sefer yüzük parmağınız yerine orta parmağınızı kullanmanız gerekir. 1-2-4 parmakları ile re-re#-fa seslerini çalarsınız. Her biri için ayrı ayrı çalışma yapmak gelişmenize katkı sağlayacağı gibi çello nasıl çalınır konusunda ciddi bir alt yapı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Aynı uygulamayı diğer teller içinde yapmalısınız. Böylelikle 1. pozisyon içerisinde doğal sesleri ve ara sesleri kullanmayı öğrenirsiniz. Çalacağınız parçalar içerisinde de bu yaptığınız çalışmalar size kolaylık sağlayacaktır.

Bu egzersizin günden güne tekrarlanması hem kulağınızı hem ellerinizi enstümana alıştıracak, böylece zaman içerisinde refleks olarak doğru sesleri bulabileceksiniz.

Enstrüman çalmanın bir refleks işi olduğu unutulmamalıdır. Ne kadar çok tekrar ederseniz o kadar hızlı ve doğru sonuç alırsınız.

Ayrıca çello tel notalarını öğrenmeniz eğitimin temelini oluşturmaktadır. Boş tel notalarını çello da ezberlemeden öğrenin ve fa anahtarındaki karşılıklarına çalışın.

Çello Nasıl Çalınır – Çelloda Yay Tutuşu

Yay tutuşu, ” çello nasıl çalınır ? ” konusunda titizlikle yaklaşmanız gereken bir konudur.

çelloda-yay-tutuşu

Yay tutuşu, dönemlere göre ayrılabildiği gibi kendi içerisinde de bazı standartları bulunmaktadır.

Rus ekolü, Alman ekolü gibi kavramlar yayın nasıl tutulması gerektiği konusunda bilgiler verir.

Aynı zamanda dönemlere göre yapılan çalışmalarda da dikkat etmeniz gereken konular bulunmaktadır.

Örneğin Barok dönem eserlerde yay çok gergi bir şekilde kullanılır. Ayrıca Barok dönem yayları günümüz yaylarından farklıdır.

Doğru şekilde icra etmek buna yönelik çalışmalar yapmalı ve eğer elinizde doğru materyaller yoksa temin etmelisiniz.

Arşe tutuşu, çellodan elde edilen sesin kalitesini etkileyen unsurdur bu nedenle düzgün bir tutuş, düzgün bir yay basıncı uygulanması şarttır.

Kolunuzu düz bir biçimde uzatın ve bileğinizi serbest bırakın.

Ardından arşeyi elinizin içine yerleştirin. Serçe parmak arka topuz üzerindeyken işaret parmağının üst kauçuk bölgesine yakın olduğundan emin olun.

İşaret parmağını biraz kırarak kauçuk bölgeyi kavrayın. Baş parmağın pozisyonu oldukça önemlidir. Arka taraftaki c ye benzer çukur içerisine kırmadan koymayı deneyin.

Baş parmağınız ne kadar rahat olursa yay o kadar akıcı hareket edecektir.

çello nasıl bir müzik aletidirEğer aklınızda çello eğitimine katılmak varsa ve bu müzik aletini çalmak istiyorsanız düzenli çalışma yapmanız gerekeceğini unutmayın.

Perdesiz enstrümanlarda sesi doğru elde etmek, kaliteli sesi çıkarmak zaman ve disiplin ister.

Perdesiz enstrümanlar ailesi hakkında bilgi almak ister misiniz ? Belki de hangisini çalmak istediğinize bu şekilde daha rahat karar verebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/keman-ailesi/

Çello Çalmak Zor Mu ?

Çello konusunda eğitime katılan ya da katılmak isteyen birçok kişi aynı soruyu soruyor. ” Çello çalmak zor mu ? ” , ” Ne kadar sürede çello çalarım ? ” Gelin bu soruların cevaplarını en sağlıklı şekilde sizlere iletelim.

Hobi amaçlı çello çalmak isteyen kişi belki birkaç parça çalmak ile yetinebilecektir ancak kendini çello çalma konusunda geliştirmek, ileri seviye parçalar çalmak isteyen biri için uzun süre disiplinli bir şekilde çalışmak durumundadır.

Çello çalmak sanıldığı kadar zor değildir ancak çello, perdesiz bir enstrüman olduğu için sesleri temiz bir şekilde elde etmek ilk aşamalarda zorlayıcı olabilmektedir.

çello nedir

Çelloda nota yerlerini temiz bir şekilde baskılarla elde etmek için düzenli ve sıkı bir çalışma gerekmektedir.

Perdeli bir enstrümanda notaları belirlenmiş perde aralığında istediğin yerden basabilirsin ancak çello da böyle bir perde bulunmadığı için çello notalarının yerini nokta atış yaparak bulmak durumundasın.

Çello tutuş pozisyonunda, burguların bulunduğu kısım yani çellonun baş kısmı göz ile görülemeyecek bir pozisyonda omuz üzerinden yükselir. Böyle bir durumda sesleri temiz bir şekilde elde etmek için öncelikle müzik kulağını geliştirmek önemlidir.

Bu neden ile iyi bir müzik kulağına sahip öğrenci daha rahat bir şekilde çello notalarının yerlerini bulabilirken müzik kulağı daha zayıf olan biri çello notaları daha geç bulacaktır.

Ancak çalışma sonucunda, kendinizi bu enstrümanı çalmak için adarsanız rahat bir şekilde çello notalarını elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak herkes çello çalabilir, hangi seviyede çalmak istediğiniz ise tamamen size bağlıdır. Müzik kulağım iyi değil diyorsanız üzülmenize gerek yok. Piyano destekli çalışmalar ile müzik kulağınız iyi bir seviyeye getirilecektir.

Çello Nasıl Bir Müzik Aletidir ?

Çello yaylı sazlar ailesinin en çok ilgi gören üyelerinden birisidir. Perdesiz bir enstrümandır. İlk örneklerine 16.yy içerisinde Fransa’da rastlanmıştır. Üretildiği ilk zamanlar 5 tele sahip olan bu enstrüman 18.yy içerisinde 4 telli ve şuan günümüzde de kullanılan formuna kavuşmuştur.

violada de gamba

Yaylı ailesini inceden kalına doğru ses açısından sıralarsak violadan sonra gelmektedir. Çellonun gövdesinde ve sapında farklı ağaçlar kullanılmaktadır. Kullanılan ağaç türü kişinin istediği tona göre değişiklik göstermektedir.

Gövde kısmında en çok kullanılan ağaç türü ladindir. Sapta ise kullanılan ağacın abanoz olması tercih edilir. Bunun nedeni zaman içerisinde nem kaybetmesi durumunda teller tarafından uygulanan baskıya en rahat karşılık veren ağaçlardan biri olmasıdır.

İnsan sesine en yakın sese sahip bir enstrümandır. Tenor ses bu enstrümanın en belirgin özelliğidir.

Dönemlerine Göre Çello Nasıl Çalınır ?

Çello çalma konusunda pizzicato ve geleneksel çalım ön plana çıkar. Geleneksel çalım içerisinde yay teknikleri kullanılmaktadır.

Pizzicato yönteminde ise arşe yerine parmakla tellere vurulmaktadır. Kimi parçalar iki tekniği de içerir. Çello nasıl çalınır konusunda iki farklı yöntem karşımıza çıkmaktadır. Aşağıda bu yöntemler hakkında gerekli bilgiyi paylaştık.

Pizzicato Yöntemi

İlk yöntem, parmakla çalma yöntemi olan pizzicato yöntemidir. Bu yöntem, basılan sesin yayla çekerek çalınması yerine parmakla çekilerek verilmesi yöntemidir.

Fazla kullanılmamakla beraber genellikle şarkıların bazı bölümlerinde gerek duyulur.

Geleneksel Yöntem

İkinci yöntem, çellonun genelde çalma yöntemi ise arşeyle çalma yöntemidir. Arşeyi tutarken omuz yukarıda olmamalıdır aynı zamanda bileğinde dışarda olmaması gerekmektedir.

Omuz ve bilek fazla kasılmadan tamamen serbest olmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken şey arşeyle tele bastırmak değildir. Kolun kendi ağırlığı ile arşeyi telin üzerinde tutmaktır.

Çello Ne Kadar Sürede Öğrenilir ?

Çello Kursu İzmirde bireyin gelişimi onun pratiğine ve isteğine bağlıdır. Bu yüzden çello çalmayı öğrenmek için kesin süre belirlemek yanlış bir tutumdur.

Profesyonel bir şekilde çalmak isteyen kişiler her gününü çelloya ayırarak saatlerce egzersiz yapmalıdırlar.

Dilerseniz bu konu hakkında yazdığımız detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/cello-calmak-ne-kadar-surede-ogrenilir/

Disiplinli ve programlı çalışmak onlar için kaçınılmazdır. Hobi amaçlı öğrenmek isteyen bireyler içinse durum o kadar da katı değildir. Verilen egzersizleri günde 1 saat yaptıkları takdirde kısa sürede ileri seviyelere geçebilirler.

Artık çello nasıl çalınır konusundaki tüm bilgilere sahipsiniz. Şimdi pratik zamanı. Bu bildiklerimizi, metotlar dahilinde uygulayıp kalıcı sonuçlar almanın zamanı geldi.

BONUS ! Çellist nedir ?

Çellist, çello çalan kişi anlamına gelmektedir. Bir diğer adı ile çello sanatçısıdır

Hemen Youtube sayfamızı ziyaret edin onlarca videoyu ve içeriği kaçırmayın.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu