Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Çello Nasıl Çalınır?

Yaylı ailesinin en popüler ve ilgi çeken enstrümanı olan çelloya eğer ilgin varsa bu yazımız tam sana göre ! Evde kendi kendine çello çalışırken rahat bir şekilde ilerlemek istiyorsan, çelloya dair bilgini arttırmak istiyorsan sadece 5 dakikanı ayırarak bu yazımızı okuyabilirsin.

çello nasıl bir müzik aletidir

çello nasıl bir müzik aletidir

Çello kursuna başlamak, çello çalmak isteyenler için hazırladığımız, çello nasıl çalınır rehberinin ilk yazısını paylaşıyoruz. Bu yazımızda basitçe çelloyu tanıtıyoruz. Hadi başlayalım !


Çello çalması zor bir müzik aleti midir

Çello çalması zor bir müzik aleti midir ? ” sorusunu cevabı kişinin hedefine bağlıdır. Senin için ” çello nedir ? ”

Hobi amaçlı çello çalmak isteyen kişi belki birkaç parça çalmak ile yetinebilecektir ancak kendini çello çalma konusunda geliştirmek, ileri seviye parçalar çalmak isteyen biri için uzun süre disiplinli bir şekilde çalışmak durumundadır.

Çello çalmak sanıldığı kadar zor değildir ancak çello, perdesiz bir enstrüman olduğu için sesleri temiz bir şekilde elde etmek ilk aşamalarda zorlayıcı olabilmektedir.

çello nedir

çello nedir

Çelloda nota yerlerini temiz bir şekilde baskılarla elde etmek için düzenli ve sıkı bir çalışma gerekmektedir. Perdeli bir enstrümanda notaları belirlenmiş perde aralığında istediğin yerden basabilirsin ancak çello da böyle bir perde bulunmadığı için çello notalarının yerini nokta atış yaparak bulmak durumundasın.

Çello tutuş pozisyonunda, burguların bulunduğu kısım yani çellonun baş kısmı göz ile görülemeyecek bir pozisyonda omuz üzerinden yükselir. Böyle bir durumda sesleri temiz bir şekilde elde etmek için öncelikle müzik kulağını geliştirmek önemlidir.

Bu neden ile iyi bir müzik kulağına sahip öğrenci daha rahat bir şekilde çello notalarının yerlerini bulabilirken müzik kulağı daha zayıf olan biri çello notaları daha geç bulacaktır. Ancak çalışma sonucunda, kendinizi bu enstrümanı çalmak için adarsanız rahat bir şekilde çello notalarını elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak herkes çello çalabilir, hangi seviyede çalmak istediğiniz ise tamamen size bağlıdır. Müzik kulağım iyi değil diyorsan üzülmene gerek yok çello kursu öğretmenlerinin kullandığı bir yöntem olarak fingerless fretboard ile çello tuşesine yapıştırılan sticker ile rahat bir şekilde çello notalarını basabilirsin.


Çello nasıl bir müzik aletidir

Çello yaylı sazlar ailesinin en çok ilgi gören üyelerinden birisidir. Perdesiz bir enstrümandır. İlk örneklerine 16.yy içerisinde Fransa’da rastlanmıştır. Üretildiği ilk zamanlar 5 tele sahip olan bu enstrüman 18.yy içerisinde 4 telli ve şuan günümüzde de kullanılan formuna kavuşmuştur.

violada de gamba

violada de gamba

Yaylı ailesini inceden kalına doğru ses açısından sıralarsak violadan sonra gelmektedir. Çellonun gövdesinde ve sapında farklı ağaçlar kullanılmaktadır. Kullanılan ağaç türü kişinin istediği tona göre değişiklik göstermektedir.

Gövde kısmında en çok kullanılan ağaç türü ladindir. Sapta ise kullanılan ağacın abanoz olması tercih edilir. Bunun nedeni zaman içerisinde nem kaybetmesi durumunda teller tarafından uygulanan baskıya en rahat karşılık veren ağaçlardan biri olmasıdır.

İnsan sesine en yakın sese sahip bir enstrümandır. Tenor ses bu enstrümanın en belirgin özelliğidir.

Çello nasıl çalınır

Çello klavyesi üzerinde doğru sesi yakalamak için kulağın çok önemli bir yeri vardır. Klavye üzerinde doğru sesleri yakalamak, zamanla, kulağınız seslere alıştıkça mümkün olacaktır.

Bu sebeple çello eğitiminde kulak gelişiminin önemli bir yere sahip olduğunu söylemek abartı olmayacaktır. Kulağın doğru sese alışması zamanla ve doğru eğitimle mümkündür.

Çelloda nota basarken doğru sese kulağınızı alıştırmak, zaman içinde kulağınızın da gelişmesine olanak sağlayacaktır. Bu bol egzersiz ve disiplinli çalışmayla da çok kısa sürede gelişim göstereceksin.


Çello çalmanın temelde iki yolu vardır. Bu seçimin doğrusu yanlışı değil, yeri ve zamanı vardır. Müziğin içerisinde armoniyi bozmayacak şekilde enstrumanı farklı şekillerde kullanmak çok büyük teknik zenginlik sağlayacaktır.

Pizzicato Yöntemi


İlk yöntem, parmakla çalma yöntemi olan pizzicato yöntemidir. Bu yöntem, basılan sesin yayla çekerek çalınması yerine parmakla çekilerek verilmesi yöntemidir. Fazla kullanılmamakla beraber genellikle şarkıların bazı bölümlerinde gerek duyulur.

Geleneksel Yöntem

İkinci yöntem, çellonun genelde çalma yöntemi ise arşeyle çalma yöntemidir. Arşeyi tutarken omuz yukarıda olmamalıdır aynı zamanda bileğinde dışarda olmaması gerekmektedir. Omuz ve bilek fazla kasılmadan tamamen serbest olmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken şey arşeyle tele bastırmak değildir. Kolun kendi ağırlığı ile arşeyi telin üzerinde tutmaktır.


Çello Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Çello Kursu İzmirde bireyin gelişimi onun pratiğine ve isteğine bağlıdır. Bu yüzden çello çalmayı öğrenmek için kesin süre belirlemek yanlış bir tutumdur. Profesyonel bir şekilde çalmak isteyen kişiler her gününü çelloya ayırarak saatlerce egzersiz yapmalıdırlar.

Disiplinli ve programlı çalışmak onlar için kaçınılmazdır. Hobi amaçlı öğrenmek isteyen bireyler içinse durum o kadar da katı değildir. Verilen egzersizleri günde 1 saat yaptıkları takdirde kısa sürede ileri seviyelere geçebilirler.


Çello Çalmaya Başlarken

Çello eğitimi ilk olarak doğru tutuştan başlar.

Tutuş, çello eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Doğru oturuş, hem sesin daha rahat verilmesini hem de doğru ses verilmesini kolaylaştırarak enstrümandan soğuma,eteneğinizden endişe etme gibi başlangıçta yaşanan temel endişelerin önüne geçmektedir.

çello nasıl tutulur

çello nasıl tutulur

Bu sebeple oturuş ve tutuş, çello kursu İzmir için çello eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Çello tutarken öncelikle rahat ve dik oturmak önemlidir. Vücudunuzun hiçbir bölümünde aşırı kasılma olmamalıdır.

Bireyin bacak boyuna göre çellonun altındaki pick boyunu ayarlayarak, enstrümanın doğru açıda tutulmasının önünü açmış olursun. Çello gövdesi göğüs hizasında olmalıdır. Bu şekilde parmaklar perdeye daha dik gelerek temiz seslerin basılması sağlanır.

Çelloda tutuş ve oturuş doğru şekle geldikten sonra yay çekimi ve parmak egzersizlerine geçilir.

Parmak egzersizlerinde hem notaların perdedeki yerini öğrenmiş oluruz hem de doğru ses çıkarmaya çalışırız. Bunun yanında en büyük avantajı da parmalarımızın açılıp esneyerek enstruman klavyesine hakimiyeti arttırmasıdır.

Çelloda boş teller kalından inceye doğru  LA – RE – SOL – DO olarak akordlanır. Örneğin en üst tel olan LA telinde egzersiz yapıldığında sırasıyla Si, Do, Re seslerine ulaşılır ve yerleri öğrenilir.

Aynı uygulamayı RE teli üzerinde yaptığınızda Mi, Fa, Sol seslerine, SOL teli üzerinde yaptığınız ise La, Si, Do seslerini vererek temel egzersizlere giriş yapmış olursunuz.

Bu egzersizin günden güne tekrarlanması hem kulağınızı hem ellerinizi enstümana alıştıracak, böylece zaman içerisinde refleks olarak doğru sesleri bulabileceksiniz.

Aklınıza takılan herhangi bir soru için sağ alt köşede bulunan konuşma panelinden sorularını bize istediğin zaman iletebilirsin. Ayrıca çello dersi konusunda bilgi almak istersen bağlantıya tıklayabilirsin.

 

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89