Söz Konusu Sanat Blog

Çello Nasıl Yapılır – Adım Adım

Müzik aleti çalmaya başlarken el yapımı bir müzik aleti tercih etmeniz, eğer doğru müzik aleti yapımcısıyla çalışıyorsanız kesinlikle çok iyi bir tercih olacaktır fakat yeni başlayan biri için bütçesinin biraz dışına çıkabilir.

El yapımı bir müzik aletinden çok daha iyi bir performans alabilirsiniz. (örneğin bu yazımızın kaynağı “çello nasıl yapılır” olduğu için çello üzerinden anlatalım)

Yaptırmak istediğiniz çelloda kullanılacak ağaç çeşidinden, kullanılacak malzemenin kalitesine kadar her birine tek tek karar verebilirsiniz. Çello yapımcısının da önerilerini dinleyerek kendinize en uygun çelloyu yaptırabilirsiniz. El yapımı çellonuz tek ve size özel olacaktır, taşıdığı özelliklerle tasarımındaki ufak detaylarla dünyada tek olacak ve çellonuza daha da bağlanmanızı sağlayacaktır.

Çello yaptırırken ilk dikkat etmeniz gereken gerçekten çello yapımız üzerine ustalamış bir müzik aleti yapımcısıyla / luthierle çalışmaktır.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konuysa çello yapımcısının “olmaz” dediği şeyleri zorlayıp oldurmaya çalışmamaktır. Çünkü çelloyu yapan kişi eğer çello yapımı konusunda uzmanlaşmışsa en doğru bilgiye zaten sahiptir ve sizi seçimlerinizin olabilirliği konusunda yönlendirecektir.

Çelloyu yaptırırken çello yapımcısını acele ettirmemelisiniz, gerekli süreç neyse saygı duyup sabırlı şekilde beklemelisiniz ki aceleye gelmiş kötü bir çello ortaya çıkmasın.

Çello yaptırmaya yeterince para ayırıp çello arşesi çello teli çello reçinesi çello kılıfı için yeterince bütçe ayırmamak yanlış bir hareket olacağı için hepsini göz önünde bulundurup çello yaptırmaya karar vermelisiniz.

Ve son olarak çello çalma konusunda gerçekten istekliyseniz, çello çalışmaya vakit ayıracak, çello kursunda verilen egzersizleri düzenli yapacak ve çellonuza hakkettiği değeri vererek koruyacak, bakımını yapacak ve çellonun bakımını yaptıracaksanız çello yaptırmalısınız. Tabi ki isterseniz evinizde süs olarak da tutabilirsiniz, para benim param değil mi diyebilirsiniz fakat daha sonra bu çelloyu satmaya kalktığınızda çello sizin istekleriniz doğrultusunda yapıldığı için çelloyu satmakta zorlanabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda da çello yaptırmak isteyen kişilere bir Türk çello yapımcısı tarafından hazırlanmış adım adım çello nasıl yapılır, çello yapımı videosu. Ve o videonun da altında bir tane yapıncı el yapımı çello videosu.

Siz de İzmir’de çello yaptırmak istiyorsanız çello kursumuzla iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu