Söz Konusu Sanat Blog

Çaldığın Müzik Aletine Dön de Bir Bak İstedim : Çello Hakkında Her Şey

 

Yaylılar ailesine merak mı saldın ? Apocalyptica ve 2 Cellos gibi grupların şarkıları çello ile yorumlaması hoşuna mı gidiyor ?

Bir yerden başlamak gerekli. Yukarıda verdiğimiz bu gruplar metal müzikten pop müziğe kadar birçok alanda parçaların çello ile yorumlamaktadır. İlgi çekici, heyecan verici sahne performanslarından bahsetmeye gerek bile yok !

çello nedir
çello nedir

Sen de bu tarz parçalar mı çalmak istiyorsun ? Ya da belki de Türk müziği, Klasik Batı müziği eserlerini çalmak da istiyor olabilirsin. O zaman kesinlikle bu yazıyı okumalısın.

Bu yazımızda aşağıdaki konular hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  • Çello nedir?
  • Çello nasıl tutulur?
  • Çello eğitimi nasıldır?
  • Çello alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yazımıza geçmeden önce çello hangi enstrümandır ya da çello hangi enstrüman türüdür diye merak edenler için bir açıklama yapmak istiyoruz.

Çello,  yaylılar ailesinin bir üyesidir. Arşe ya da çello yayı ile çalınabileceği gibi aynı zamanda parmak ile de çalınabilir. İnsan sesine en yakın bas enstrümanlardan biri olan çello, ses kalınlığı bakımından violanın üstünde ancak kontrbasın altındadır.

Bunun dışında çelloya, yaylı sazda denilmektedir. Saz kelimesi genellikle duyulduğu zaman akıllara bağlama gelmektedir fakat işin aslı böyle değildir. Saz kelimesi her türlü müzik aleti için kullanılan bir kelimedir. Aslında dilimizde saz, enstrüman kelimesinin karşılığıdır.


Çello nedir : Kısa ve özet bilgiler

Çello perdesiz bir enstrüman olduğu için perdeli enstrümanlara göre daha zor olduğu bir gerçektir. Ama gerçeklik çellonun çalınamayacak kadar zor olduğu olduğu anlamına gelmemektedir.

çello nedir kısaca
çello nedir kısaca

Disiplinli bir çalışmayla ve adım adım gidilmesiyle öğrenilmesi oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra perdesiz bir enstrüman oluşu müzik kulağını geliştirmenin önemini anlamak açısından yararlı olacaktır. Çello çalmaya başladıktan sonra müzik kulağın belirli bir süre sonra gerçekten iyi bir seviyeye gelecektir..

Böylece kulağın gelişimine oldukça katkı yapmış olup enstrüman dışında kendini de geliştirme imkanı bulabileceksin. Az öncede belirttiğimiz gibi perdesiz bir enstrüman oluşu çelloya yeni başlayanlar için ilk zamanlar biraz zor gelebilir. Ancak zaman içerisinde müzik kulağının gelişmesi ile birlikte rahat bir şekilde çello çalmak senin elinde.

Gelelim çellonun kısa tarihçesine ; Çello 17. yüzyıl içerisinde Fransa’da ortaya çıkan bir müzik aletidir. Hatta biraz daha öncesinde çellonun da atası kabul edilen viola de gamba oldukça popüler bir enstrümandı.


Çellonun özellikleri : Viola De Gamba

Görünüşü çello benzeyen bu yaylı çalgı 5 veya 7 tele sahip olmakla beraber görüntüsü de çelloya oldukça benzemekteydi. Zaman içerisindeki gelişmeler sonucunda 18. yüzyılın ilk çeyreğinde çello şuan günümüzde de kullandığımız formunu almıştır.

yaylı enstrümanların atası
yaylı enstrümanların atası

Üzerinde bulunan iki tane ” f ” harfli delik akustik olarak sesin elde edilmesinde görevlidir. Yay tellere temas ettikten sonra, alt eşik ya da diğer adı ile ses tahtası yardımı ile çellonun içi boş kısmına titreşim iletilir. Bu boş kısımda hava titreşir ve f deliklerinden dışarı çıkar, böylelikle akustik ses elde edilmiş olur.

Günümüzde kullanılan çello dört tele sahiptir. Bu teller bas telden tiz tele doğru Do – Sol – Re – La ‘dır. 5’li akort sistemine göre akortlanan bu enstrümanın çalmak için geleneksel ve modern yöntem mevcuttur.

Bu yöntemleri öğrenmek ve bilgi almak için ; çello nasıl çalınır adlı yazımızı okuyabilirsin.


Çello nasıl tutulur 

Çello yayının doğru bir şekilde tutulması hem parça çalarken zorlanmanın önüne geçer hem de çeşitli kas ağrılarının. Çello yayı nasıl tutulur diye merak ediyorsan ;

çello yayı nasıl tutulur
çello yayı nasıl tutulur

Bilek, parmak uçları yeri görecek şekilde serbest bırakılır.

Ardından çello yayının topuzu avuç içine alınır.

İşaret parmağı topuzun üzerindeki kauçuk siyah bölgeden tutar.

İşaret, orta ve yüzük parmağı yeri görecek şekilde dururken yayın tahta kısmı  bu dört parmağın ilk boğumu ile desteklenir.

Baş parmak arkadan c şeklindeki yerde durur ancak içine konmaz, destek amaçlı arşeyi tutar.

 


Çelloda oturuş pozisyonu

çello nasıl tutulur
çello nasıl tutulur

Az önce arşeyi tuttuğunuz şekilde hiç bozmadan yayın üzerine koyun.

Sol dirseğinizi omuz hizasında olacak şekilde çok kasmadan vücuttan ayırın ve sol el parmaklarını çello klavyesine koyun.

Parmakların klavyede duruşu için avuç içerisinde hayali bir top düşünebilirsin. Bu topu bozmadan parmaklar dik bir şekilde tellere baskı uygulamalıdır.

Belinizi bükmeden dike yakın bir pozisyonda oturmalı ve sırt kaslarını zorlamamalısın.

 


Çello alırken dikkat edilmesi gerekenler

çello alırken dikkat edilmesi gerekenler
çello alırken dikkat edilmesi gerekenler

Çello eğitimine başlamadan önce eğitimize yön verecek olan önemli unsurlar vardır. Bunların en önemlisi doğru çelloyu temin edebilmektir.

Çellolar fiyatlarına göre oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Fiyat yelpazesinin genişliğinin en büyük nedeni ise kalitesidir. Fiyat ile kalite günümüzde doğru orantıya sahip ikili bir unsurdur. Doğru çelloyu almak için ilk olarak fiyat aralığını kararlaştırıp yola çıkmalısınız. 300 liradan 30.000 liraya hatta milyon dolarlara kadar varan çellolar bulunmaktadır. Fiyat aralığını belirledikten sonra bazı internet sitelerinde birkaç araştırma yaparak birçok çello seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Peki aralarında kaliteli çelloyu seçmeniz nasıl mümkün olacak?

  • Kaliteli çello seçerken göz ününde bulundurmanız gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Bu kriterleri gidip bir müzik marketinde denemeler yaparak ulaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları çellonun alt ve üst eşiklerinin düzgün olmasıdır. Bunu çalarken de hissedebilirsiniz. Çelloyu elinize aldığınızda tellerin her birini her bir notalarda kontrol ederek almasınız. Oturun uzun uzun hepsini kontrol edin. Bütün seslerin tam ve çatlak veya cızırtıların olmamasına bakın.
  • Çello seçerken yapılan en güzel uygulamalarda birisi hatta en yararlı olanı ise küçük bir hiledir. Dükkana girip en iyi çelloyu isteyin onu çalın rahatlığına bakın olması standartları ezberleyin daha sonra fiyat aralığınızda ki çelloları da inceleyip en kaliteli ve aynı zamanda en pahalı olana en yakın olanı alın.

Çello alırken başka nelere dikkat etmem gerekli diyorsan  : çello seçimi yazımızı okuyabilirsin.


Çello eğitimi İzmir hakkında merak edilenler

Çello eğitimine başlarken daha verimli olarak ilerlemek ve gelişmek için planlı ve programlı olmak sizin işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Çalışmanızı planlamanız ayrıca motivasyonunuzu da yüksekte tutacaktır. Örneğin ilk alıştırmalara başladığınız uzun bir süre doğru yay çekimini yakalayana kadar yay çekebilirsiniz. Bunu planlayarak realist bir şekilde yaptığınızda hem sıkılma durumunu azaltmış olur hem de gelişiminize farkında olmadan inanılmaz bir katkıda bulunursunuz.

çello kursu
çello kursu

Şunu bilmelisiniz ki her enstrümanda olduğu gibi çelloda da çalışmak, emek harcamak azim ve istekle yoğunlaşınca ilerlemeniz daha hızlı ve sancısız olabilir. Videolarda izlediğiniz virtüözlerin başlangıçta sizin gibi yavaş ve saatlerce çalışma olduğunu unutmayınız. Onlarda saatlerce yay çekti ve saatlerce parmak alıştırmaları yaptılar hiçbir yeti saf doğuştan gelmemektedir. Çalışmakla ortaya çıkmaktadır.

Çello çalarken yetenekli olmanın katkısı olmadığını söylemek yanlış bir tutum olur ancak yeteneğinde sadece yeterli olmadığını söylememiz gerekir. Bir işte yetenekli olup olmadığınızı anlamak için o işe adım atmanız gerekmektedir. Zira yetenek geliştirebilir bir unsurdur ve tek başına yeterli değildir. Gerekli yeteneğiniz olmasa bile verimli çalışarak yetenekli olan birini her türlü geçebilirsiniz. Bunu unutmayın yetenek geliştirilebilir bir şeydir ve tek başına yeterli değildir. Çellonun perdesiz olması bakımında kulağınızı geliştiren önemli bir unsur olduğunu yazının başında zaten dile getirmiştir bu bakımından yeteneklerinizi geliştireceğiniz en verimli enstrümanlardan birini çaldığınızda bir durum olarak ortaya çıkmaktadır.

Çello çalmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken önemli unsurların başında sizin oturuşunuz ve çelloyu tutuşunuz gelmektedir. Bu iki unsur çello çalmanıza katkı yapacak, eğitimin temelini oluşturacak önemli unsurlardır. Yanlış bir tutuşu ve duruşu benimsediğiniz takdirde ileride çalmanızı engelleyebilecek, çalmanızı zorlaştıracak durumlar doğabilir. Bunun için bu iki unsuru inceleyelim.

İlk olarak çelloyu elinize aldığınızda kesinlikle kasılmamalısınız. Her yerinizin rahat olması gerekmektedir. Dirsekleriniz rahat ve serbest olmalıdır. Çelloyu kontrol altına alıp iyice sahiplenebilmeniz için dik durmanız sizin hem enstrümana ısınmanıza hem de özgüveninizi arttırarak kararlı sesler çıkarmanıza neden olacaktır. Arşeyi tutarken omuzunuzun fazla yukarda olmaması dikkat edilmesi gereken etkenlerdir, bileğinizin de fazla dışarda olmaması gerekmektedir.

Tutuş ve oturuş doğru biçimde ayarlandıktan sonra çello üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak bol bol yay çekerek başlayacaksınız. Çello eğitiminde bu genel bir uygulamadır ve ilk olarak yay çekişi ile başlanır. Yay çekişi oldukça vaktinizi alan bir konu olabilir. Uygun ses ulaşabilmek için saatlerce yay çekişi yapabilirsiniz. Teller arasında dolaşarak bir telden diğer tele geçerken veya tek tel üzerinde çalışma yaparken diğer tellere temas etmeden oradan ses çıkmasına imkan vermeden yay çekişi yapmalısınız. Yay çekişi eğitiminin temelinde bu vardır.

Yayı doğru bir şekilde kullanabilmek için yay tutuşunu da tam olarak bilmeniz gerekiyor. Yayı tutarken parmaklar birbirine ne çok yakın ne de çok uzak olmalıdır. Yayı taşıyan parmaklar işaret parmağı, serçe parmak ve başparmaktır. Başlangıçta elin ve parmakların doğal ağırlığı ile hareket eden yay, bilek esnekliği korunarak üst yarıdaki kullanımlarda işaret ve orta parmakların desteği ile tel üzerindeki basıncı dengeleyerek hareketini sürdürür. Serçe parmak, yayın yönünü ve dengesini sağlamak için mutlaka yayı kavramalıdır. Başparmağın yayın alt yarısındaki doğal dışa dönüklüğü, yayın üst bölgesinde düzleşir, dirseğin ve diğer parmakların dengelenmesiyle alt yarıda eski hâline gelir.

Yayın verimli kullanabilmek için gerekli olan bir başka önemli unsurda yayın bakımıdır. Yayın bakımlı temiz olması kullanılmasını etkileyen önemli bir unsurdur. Yayın reçinesinin tam olması tel üzerinde hareketinin daha iyi olmasını ve sesin daha güzel çıkmasına neden olacaktır. Bunun için her çalmaya başlamadan önce yayda reçine takviyesi yapmak gerekebilir. Reçine hem yayı daha verimli kullanmanıza neden olurken hem de yayın ömrünü uzatacak olumlu bir unsur haline gelecektir.

Çello kursu hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayarak diğer sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soru için konuşma panelinden bizlerle iletişime geçmeyi unutmayın

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu