Söz Konusu Sanat Blog

Çello Alırken Gözden Kaçmaması Gerekenler | Dikkat Edin !

Enstrüman alacağımız zaman işimizi görecek fiyat ve performans açısından bizi tatmin edecek ürünler ararız. Hazırlamış olduğumuz bu yazıda ” çello seçimi nasıl yapılır ? “, “ çello alırken nelere dikkat etmeliyiz ? ” sorularını cevaplandıracağız.

Çello seçim rehberi ile birlikte kendiniz için en uygun enstrümanı temin edebileceğiniz gibi az öncede bahsettiğimiz fiyat ve performans açısından da sizi üzmeyecek, işinizi görecek bir çello alabileceksiniz.

Çello Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çelloda kaliteyi asıl belirleyen unsur ağaç ve işçiliktir. Eğer kaliteli bir çello almak istiyorsanız uygun, istediğiniz tonu verebilecek bir ağaçtan yapılmış ürünleri temin etmeniz gerekmektedir.

Çello alımı yaparken göz ardı edilmemesi gereken ilk konu budur.

Ucuz çellolar daha çok kontrplak yapıdadır. Tınısı oldukça alt seviyededir ve çalım açısından tatmin etmez.

Çello hakkında çok fazla bir fikriniz olmasa bile dokunduğunuz, gördüğünüz zaman kaliteli çelloyu az çok fark edebilirsiniz.

Bunu telefonlara benzetebiliriz. Son çıkan ürünleri tuttuğunuzda hissettiren o özel duygu aynı enstrümanlarda da vardır.

 • Kullanılan ağacı kalitesi, işçilik ve çello üzerindeki aksamlar genel olarak çellonun fiyatını belirlemektedir.

Çello Hangi Ağaçtan Yapılır ?

Çello seçimi yaparken diğer bir önemli husus ise çellonun malzemesidir. Çellonun kalitesi ağacıyla doğru orantıdadır. Çellonun ağaç kalitesi ise fiyatıyla doğru orantılıdır.

Çellolar günümüzde el yapımı ve fabrikasyon olarak ikiye ayrılır. El yapımı fiyat açısından daha pahalı iken daha ileri seviyelere hitap etmektedir.

Fabrikasyon çellolar ise başlangıç aşaması için oldukça uygun fiyat açısından da ekonomiktir. Başlangıç aşamasında orta fiyatlarda fabrikasyon çellolar edinebilirsiniz.

Kaliteli çellolarda gövdede üst kapak ladin ağacı, arka kapak, kenar ve boyun kısımları akçaağaç, kulaklar ve tuşe ise abanoz ağacından üretilir.

Özellikle çelloya yeni başlayanlar için çello seçiminde çok fazla bütçe ayırmak istemeyebilirsiniz ancak ne olursa olsun alacağınız üründe tuşe ve kulaklarda abanoz ağacı kullanan çelloları tercih edin.

 • Çello üzerine tel takılıp akortlandığında çok ciddi bir kuvvet oluşur. Bu kuvvet altında esnemeyen, kendini koruyan ağaç tipi abanozdur.

Tabi ki de bu bilgiler daha kaliteli olan 3500 TL bandı ve üzerinde yer alan çellolar için geçerli. Günümüzde özellikle gövde ve arka kapak seçimlerinde kullanılan ağaçların farklı olması nedeni ile daha ekonomik çello modelleri de bulunmaktadır.

En uygun çellolar ise yazımızın başında belirttiğimiz üzere kontrplak olan sıkıştırılmış ve kalıplar içerisinde bekletilerek çello formu verilmiş ürünlerdir.

Çello Seçimi ve Alımı Yapılırken Neleri Göz Ardı Etmemeli

Çello seçimini daha rahat yapabilmek adına aşağıdaki soruları kendinize yönetmelisiniz. Çello alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bu sorular hayati önem taşımaktadır ;

 • Hobi olarak mı çello çalmak istiyorsunuz yoksa profesyonel olarak ilgilenmek mi ?
 • Hobi olarak olsa bile kaliteli bir çello mu kullanmak istiyorsunuz ?
 • Ve tabi ki de çello seçimi için ayırabileceğiniz bütçe nedir ?

Eğer çelloyu hobi olarak çalmak, boş zamanlarınızı değerlendirmek için çello kursu almayı düşünüyorsanız çok kaliteli bir çello almanıza gerek yok.

Ancak hobi olsa da enstrümandan daha kaliteli ses duymak, çalarken kaliteyi hissetmek ya da profesyonel olarak bu iş ile uğraşmak istiyorsanız kesinlikle kaliteli çello seçimlerinde bulunmanız gerekli.

Nasıl Bir Çello Almalıyım ? Çello Boyutu Neden Önemli ?

Çello çeşitleri genel anlamda 3 ana kriterde ele alınır. Bunlar dönemlerine göre, boyutlarına göre ve malzemesine göre çellolar olarak değerlendirilmektedir.

Dönemlerine göre çellolarda genel olarak tarihsel gelişimde ortaya çıkan çellolar ele alınmaktayken boyutlarına göre çellolarda ise bireyin ebatları ve boyu ele alınmıştır.

Malzemelerine göre çellolarla ise çellonun yapı özellikleri bakımından ve malzemesine göre ele alınmaktadır.

Çelloya başlamadan önce önemli olan doğru çelloyu alabilmektir. Çello eğitimine başlamadan önce en önemli kriterlerden biride kendinize en uygun çelloyu seçmek olacaktır. Bu çelloya başlamadan önce en önemli basamaktır.

Yanlış bir çello seçimi yaptığınız taktirde çello eğitiminiz son derece zorlaşacak ve çileli bir hal almış olacaktır.

Çello boyutları birden fazladır ve çalacağınız enstrümanın sizin fiziksel özelliklerinize uygun olması gerekir. Çello boyutları ¾ ¼ 4/4 şeklinde ilerlemektedir.

Çello alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de budur. Boyunuz, kol uzunluğunuz, parmak yapınız doğru çello boyutunu seçmeniz için size fikir verecektir.

Tabi ki de enstrümanı tek başınıza almanızı önermiyoruz. Öğretmeninizle beraber gitmeli ve denemelisiniz. Çello alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, bilen bir kişi ile bu işi gerçekleştirmek ve sağlıklı bir çello seçimi yapmaktır.

Çello Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çello alırken ağaç seçiminin ne kadar önemli olduğunu, fiziksel özelliklerimize göre çello seçiminin nasıl yapılacağını öğrendik ancak bilmemiz gereken bir konu daha var.

Çello alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de çellonun sap kısmıdır.

 • Çello sapı kesinlikle kavissiz olarak üretilmelidir. Yamuk, eğrilen saplı çelloları almayın.
 • Bu ses kalitesini ve entonasyonu doğrudan etkileyecektir.
 • Aynı zamanda çello eşiği üzerinde yerler doğru açılmış olmalı ki üzerinden geçen teller sap kısmına doğru bir şekilde oturmalıdır.
 • Çello alırken burguların kaliteli olduğundan, rahat döndüğünden ve akort kaçırmadığından emin olun.
 • Çello yayının yine olabildiğince düz ve kontrol edilebilir olup olmadığını kontrol edin.

Çello alırken dikkat edilmesi gerekenler ve çello seçimi için bilmeniz gereken tüm bilgileri sizlere aktardık. Şimdi ise başlangıç çello markalarını, uygun ve ucuz çello markaları listesini sizinle paylaşalım.

Uygun ve Ucuz Fiyatlı Çello Markaları Listesi

Başlangıç seviyesi ucuz çellolar ;

 • Vanetta çellolar ; 1400 TL
 • Opus çellolar ; 1600 TL
 • Domingues çellolar ; 1800 TL
 • Mavi çellolar ; 1500 TL
 • Almira çellolar ; 1700 TL

Yukarıdaki çellolar başlangıç seviyesinde olup işinizi belirli düzeyde görecek ürünlerdir.

En iyi çello markaları ise ;

 • Stentor
 • Primavera
 • Cecilio
 • Cremona
 • Merano
 • Yamaha
 • Knilling
 • Scott Cao
 • Franz Hoffman
 • Carlo Lamberti
 • Carlovy
 • Rösler

Fiyatlar tahmini başlangıç fiyatlarıdır. Fakat günden güne dolar sebebi ile artacağını gözardı etmemek gerekir. Dikkat etmemiz gerekenler arasında cep yakıcı fiyatlar haricinde çellonun boyutuda olmalıdır. Kendinize uygun bir çello seçmez iseniz paranızı boşa sarf etmiş olabilirsiniz.

Çello alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızın sonuna geldik. Çello seçimini doğru yapabilmeniz için internetten de birçok ürünü araştırabilir Youtube gibi platformlardan seslerini dinleyebilirsiniz.

Youtube sayfamıza hemen abone olun. Çello hakkında paylaşılan ücretsiz eğitimlere ve diğer konulara ilk siz erişin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu