Söz Konusu Sanat Blog

Çello Alırken Gözden Kaçmaması Gerekenler | Dikkat Edin !

Çello Seçimi Yaparken Ve Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çello, bir diğer adıyla viyolonsel 16 yüzyılda ortaya çıkmış 18. Yüzyılda parlamaya başlamıştır. Çellonun bu kadar popüler olmasında ki en büyük etken hiç şüphe yok ki klasik müziktir. Zaman için müzik türlerinin gelişimi ve teknolojinin gelişimiyle birlikte çello çok farklı müzik türlerinde kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde çello ile rock yapan gruplar da bulunmaktadır. İzmir‘de Çello Kursu hizmeti sunan Söz Konusu Sanat hocalarımız  tarafından yazılmış bu yazımızda ” Çello Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? ”, ” Çello Seçimi ve Alımında Nelere Dikkat Edilmeli? ”, ” Nasıl Bir Çello Almalıyım? ”, ” Çello Seçimi ” gibi başlıklara değindik.

 

 

Ufak Bir Çello Tanımı

Çello tarihi gelişimi sırasında farklı virtüözler ve araştırmacılar tarafından eklemeler ve çıkarmalar yapılarak günümüze gelmiştir. Bu gelişmeler sırasında çello çeşitleri  sürekli türemiştir. Bu çeşitlenmelerinin nedeni ise herkesin çello çalabilmesi, değişik müzik türlerine ayak uydurması ve daha iyi bir ton elde edebilmektir.

Çello çeşitleri genel anlamda 3 ana kriterde ele alınır. Bunlar dönemlerine göre, boyutlarına göre ve malzemesine göre çellolar olarak değerlendirilmektedir. Dönemlerine göre çellolarda genel olarak tarihsel gelişimde ortaya çıkan çellolar ele alınmaktayken boyutlarına göre çellolarda ise bireyin ebatları ve boyu ele alınmıştır. Malzemelerine göre çellolarla ise çellonun yapı özellikleri bakımından ve malzemesine göre ele alınmaktadır.

Çelloya başlamadan önce önemli olan doğru çelloyu alabilmektir. Çello eğitimine başlamadan önce en önemli kriterlerden biride kendinize en uygun çelloyu seçmek olacaktır. Bu çelloya başlamadan önce en önemli basamaktır. Yanlış bir çello seçimi yaptığınız taktirde çello eğitiminiz son derece zorlaşacak ve çileli bir hal almış olacaktır. Bu sebepten sizlere başlangıç için çello markalarından bir kaçını sıralayalım. Bunlar en iyi çello markaları değildir fakat çello fiyatları bakımından diğer en pahalı çellolara kıyasla size daha uygun fiyatlı ve ucuz bir çello seçeneği sunacaktır.

 

 

İşte ucuz fiyatlı başlangıç seviyesi için çello markaları listesi;

Başlangıç seviyesi ucuz çellolar;

Vanetta : 1.100 TL

Opus : 1.200 TL

Domingues : 1.300 TL

Mavis : 1.500 TL

Almira : 1.600 TL

Kaliteli ve en iyi çello markalarınıda listelemek gerekirse bu işi yıllardır yapan ve güvenilir bir kaç çello markasını da  şuraya bırakmakta yarar var;

  • Stentor
  • Primavera
  • Cecilio
  • Cremona
  • Merano
  • Yamaha
  • Knilling
  • Scott Cao
  • Franz Hoffman
  • Carlo Lamberti

Fiyatlar tahmini başlangıç fiyatlarıdır. Fakat günden güne dolar sebebi ile artacağını gözardı etmemek gerekir. Dikkat etmemiz gerekenler arasında cep yakıcı fiyatlar haricinde çellonun boyutuda olmalıdır. Kendinize uygun bir çello seçmez iseniz paranızı boşa sarf etmiş olabilirsiniz.

 

Çello Boyutu Neden Önemli?

 

 

Çello, çalacak kişinin fiziksel yapısına uygun olmalıdır.  Bu amaçla çello boyutları  ¾ ¼ 4/4 gibi farklı boyutlarda sıralanmaktadır. Kendinize göre çelloyu müzik marketlerde deneme yaparak bulabilirsiniz. Önemli olan kollarınızın rahat bir şekilde yay çekebilmesi ve klavyeye uzanmasıdır. 

Peki Bunların Dışında Çello Hangi Ağaçtan Yapılır Önemli mi?

Çello seçimi yaparken diğer bir önemli husus ise çellonun malzemesidir. Çellonun kalitesi ağacıyla doğru orantıdadır. Çellonun ağaç kalitesi ise fiyatıyla doğru orantılıdır. Çellolar günümüzde el yapımı ve fabrikasyon olarak ikiye ayrılır. El yapımı fiyat açısından daha pahalı iken daha ileri seviyelere hitap etmektedir. Fabrikasyon çellolar ise başlangıç aşaması için oldukça uygun fiyat açısından da ekonomiktir. Başlangıç aşamasında orta fiyatlarda fabrikasyon çellolar edinebilirsiniz. Müzik marketlerde çello seçimi yaparken ise bazı durumlara dikkat etmelisiniz. Bunlardan önemli olanları klavyenin pürüzsüz bir yapıya sahip olmasıdır. Aksi halde nota basımında cızırtılar olabilir. Ayrıca entonasyon ayarına ve eşiğinin eğimine dikkat edilmelidir.

 

Çello hakkında yazdığımız ” Çello Akordu Nasıl Yapılır?‘ yazımızı da mutlaka okumalısınız.

Ayrıca İzmir’de çello dersiyle ilgili çello kursu izmir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sanatla kalın! 🙂

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı