Söz Konusu Sanat Blog

Diksiyon Düzeltmek

Diksiyon geliştirmeyi teorik ve pratik olarak iki aşamalı olarak düşünebiliriz.

Düzgün konuşma ve diksiyonun teorik gelişimi için bu alanda yazılan yazılar, kitaplar örnek olarak verilebilir. Hatta bunun içerisine diksiyon eğitimleri de dahil edilebilir.

diksiyon-nasıl-düzeltilir

Güzel konuşma ve diksiyonu asıl geliştiren durumsa sürekli olarak pratik halinde olmaktır. Kendinizi geliştirmek için konuşma becerisi yüksek, telaffuzları güzel insanları dinleyebilirsiniz. İlk aşamada taklit yeteneğinizi kullanarak bunu kalıcı hale getirmek tamamen sizin elinizde.

Diksiyon nasıl düzeltilir ? ” diye merak mı ediyorsun ? Oku, konuş ve dinle. Tabi ki de bunu diksiyon egzersizleri ile her seferinde biraz daha ileri taşıyarak.


Etkili Konuşma ve Diksiyon

Öncelikle neden diksiyon alanında kendini geliştirmelisin bu konuya biraz açıklık getirelim.

Diksiyon en basit tanımı ile etkili iletişim anlamını taşır. Bu etkili iletişim sadece ağız yolu ile olmaz! Vücut duruşu, mimikler ve jestler de diksiyonun içerisinde yer alan konu başlıklarıdır.

diksiyon-düzeltmek

Biri tarafından anlaşılmayı, kendimizi rahatça ifade edebilmek istiyorsak kesinlikle bu alanda çalışmalara başlamanın zamanı geldi!

İster ev hanımı ol, istersen avukat istersen bilim adamı. Konuşmak, anlamak ve anlatmak için her kişinin kendi diksiyonunu geliştirmesi ve bu alanda çalışmalar yapması gereklidir.

Diksiyon egzersizleri olarak geçen bu çalışmalar emin olun zor değil. Evdeyken, işteyken hatta spordayken bile bu çalışmaları yapabilirsiniz.


Diyafram Nefesi Nedir ?

Diksiyonumu düzeltmek istiyorum ama nereden başlayacağım bilmiyorum diyorsan bilmen gereken ilk kavram diyafram kasın.

Diyafram nefesini daha önce duymuş olabilirsiniz. Peki diyafram nefesi almanın diksiyon geliştirmek açısından nasıl bir artısı var ?

diyafram-nedir

Öncelikle diyafram nefesi akciğer nefesine göre daha fazla havayı içinize çekmeye olanak sağlar.

Konuşurken nefesi kesilen insanlar çevrenizde var değil mi ? Cümle başındaki ses yüksekliği sona doğru kayboluyor hatta çoğu zaman cümleleri bitmeden nefesleri tükeniyor. İşte bu tam olarak diyafram nefesinin eksikliğinden kaynaklanıyor.

Aşağıda sizler için diyafram kasınızı geliştirmek adına 4 tane nefes egzersizi verilmiştir. Bunları evde rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Nefes Egzersizleri

Aşağıdaki diksiyon çalışmalarını yaparken nefesi diyaframa indirdiğinizden emin olun.

  • Dersin bir şekilde burundan nefes alın. Ardından “h” harfini kesik kesik vermeye çalışın. Diyafram kasınızın kasıldığını hissedeceksiniz. Aynı diksiyon egzersizini p, ç, t, k ünsüzleri ile de tekrarlayın.
  • İkinci çalışmada nefesinizi alın. Tamamı tükenene kadar “f” harfi ile dışarı vermeye çalışın. Kesik bir şekilde değil de tek bir nefeste harfi bitirin.
  • Nefesi alıp olabildiğince hızlı bir şekilde “s” harfini vererek boşaltın. Ayrıca bu çalışmayı “sıs-sıs” tarzında kesik kesik de çalışabilirsiniz.
  • Kesik kesik kahkaha atmaya çalışın. ” hah-hah-hah” kullanarak diyaframınızı kasmaya çalışın.

Güzel ve Etkili Konuşmak İçin Diksiyon

Diksiyon geliştirme, düzeltme çalışmaları karşınızdaki kişiyi etkileyebilirsiniz. Sizlere 8 basit adımda karşı tarafı etkilemek, istediğiniz etkiyi uyandırmak için uymanız gereken kurallardan bahsettik.

güzel-konuşma-sanatı

Diksiyon düzeltmek için aşağıda verilen maddelerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca yine isterseniz yazımızın en altında verdiğimiz tekerlemeleri de çalışarak dil, dudak ve çene kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

Diksiyon Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler

1- Diksiyonu geliştirmek ve karşı taraf üzerinde istediğiniz etkiyi oluşturmak için kullanmanız gereken yegane şey sesinizdir.

Diyalog sırasında karşımızdaki kişinin bizi rahatça duyabileceği bir ses tonu kullanmamız gereklidir. Ancak tek düze bir ses konuşmayı boğacak, dikkat dağınıklığına yol açacaktır. Bu nedenle vurguları doğru yerde yapmanız konuşmaya dinamik bir hava katacaktır.

Bu noktada sesinizin şiddetini ayarlamak ve gerekli vurguları yapmak için diyafram nefesinden faydalanmalısınız.

2- Sese biçim verme ve forma işlemine artikülasyon adı verilmektedir. Yani harfleri telaffuz biçiminiz oldukça önemlidir.

Bunun için bol bol sesli kitap okumalı, yazan kelimeleri olduğu gibi seslendirebilmelisiniz. Bunun içinde dil, dudak ve çene kaslarınızı geliştirmek için adım atmalısınız.

Eğer yazılan bir kelimeyi telaffuz ederken sıkıntı yaşıyorsanız kaslardaki tembellik bunun en olası nedenlerinden biri olabilir.

3- Yanlış ifade ettiğiniz, zorlandığınız kelimeleri söyleyebilmek için kalem ile egzersiz yapabilirsiniz.

Dişleriniz arasında yerleştireceğiz bir kalem ile telaffuz çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

Diliniz tam dönmeyeceği için büyük ihtimalle zorlanacaksınız ancak pes etmek yok! Yavaş yavaş acele etmeden bunlara zaman ayırmaya ve tekrar etmeye çalışın.

4- Noktalama işaretlerinin önemini kavrayın. Özellikle yapacağınız sesli çalışmalarda gerekli vurguları kullanabilmek, tam olarak olayı ifade edebilmek ve diksiyonu geliştirmek için bu kurallara uymanız gerekmekte.

Bunun için sesli kitapları takip edebilirsiniz. Aynı vurgu ve tonlamaları taklit ederek kendinizi geliştirebilirsiniz.

5- İletişim esnasında sesiniz, diksiyonunuz kadar önemli bir durum varsa o da jest ve mimiklerdir.

İstediğiniz kadar akıcı konuşun, bir konu hakkında mükemmel bilgiler verin. Eğer vücut duruşunuz bunu desteklemiyorsa hiçbir işe yaramayacaktır.

Jest ve mimikler anlaşılmayı kolaylaştırdığı kadar aynı zamanda karşı tarafda güven duygusu uyandırmanız açısında da oldukça etkilidir.

6- Konuşmalarda çok fazla aynı kelimeleri kullanıyor cümleleri bu kelimeler etrafından çeviriyorsanız bir süre sonra iletişimde olduğunuz kişi kendini kapatacaktır.

Böyle bir durumda karşı tarafın ilgisini yüksek tutmak adına kelime dağarcığınızı geliştirmeye odaklanın. Bunuda tabi ki bolca kitap okuyarak, yayınlar takip ederek ve dinleyerek başarabilirsiniz.

7- Devrik cümleler bir bomba gibidir. Cümlenin etkisini bir anda yok edebilirsiniz.

Ancak doğru yerde kullandığınız zamanda bir anda tüm etkiyi üstünde toplayabilir. Dinleyen kişi ya da kişilere ” vay be ” dedirtebilirsiniz.

8- Yorumlama gücünüzü arttırmanız oldukça önemlidir. Bir sunum, topluluk karşısında ya da bir yeri tarif ederken bile oldukça işinize yarayacaktır.

Bunun için arkadaş ortamlarında ilginizi çeken konularda konuşmaktan çekinmeyin. Kendinizi rahat bir şekilde ifade etmeye çalışın. Bu işin temelinde özgüven vardır ve o özgüveni bir şekilde kazanmanız gerekli.

Emin olun tadına bir kere alıştıktan sonra bunca zaman neden kapalı bir kutu gibi durduğunuzu anlamayacaksınız. 


Güzel Konuşma Egzersizleri

Aşağıda diksiyon geliştirmek için kullanılan diksiyon alıştırmalarını ve güzel konuşma egzersizlerini bulabilirsiniz.

Olabildiğince yavaş, tane tane okumaya özen gösterin. Her bir kelimeyi tam anlamı ile ifade etmeye çalışın.

Diksiyon tekerlemeleri

Egzersizlere ulaşmak için ; diksiyon tekerlemeleri bağlantısına tıklayabilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu